Slow food

Istotą ruchu społecznego slow food (którego symbolem jest ślimak) jest ochrona tradycyjnej kuchni, m.in. przepisów kulinarnych i ich twórców. Program obejmuje promocję celebrowania posiłków, zdrowego odżywiania, edukację na temat ryzyka spożywania dań typu fast food (prowadzących do chorób cywilizacyjnych – otyłości i nadwagi) i lobbowanie przeciwko GMO – żywności modyfikowanej genetycznie. Propaguje niespieszne jedzenie, delektowanie się smakiem i aromatem potraw.

Slow Food to również nazwa własna organizacji non-profit, która powołała do życia program odbudowy bioróżnorodności (tzw. Arka Smaku). W grupie chronionych produktów z Polski znajduje się czerwona krowa hodowana w Małopolsce, oscypki i miód pitny, a pochodzących z innych krajów m.in. olej arganowy.

Filozofia zdrowego stylu życia zakłada przeznaczanie mniej czasu na pracę i obowiązki, a więcej na obcowanie z naturą. Zdaniem lekarzy, spowolnienie tempa życia i zdrowe żywienie pomagają uniknąć zawału serca, cukrzycy i chorób nowotworowych.

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie