Błonnik

Istotnymi elementami diety odchudzającej są artykuły spożywcze z błonnikiem pokarmowym, który zmniejsza odczuwanie głodu (absorbuje wodę i pęcznieje w żołądku, dzięki czemu wydłuża wrażenie sytości). Ponadto zapobiega on zaparciom, obniża poziom cholesterolu i reguluje poziom glukozy we krwi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywać od 20 do 40 gramów błonnika dziennie.

Produkty bogate w błonnik to m.in. warzywa i owoce, produkty zbożowe i nasiona roślin strączkowych, czyli składniki zdrowego odżywiania. Oprócz naturalnej postaci tego włókna pokarmowego, którego źródłem są przede wszystkim produkty roślinne, w aptekach można nabyć błonnik w tabletkach (ten suplement diety należy obficie popić wodą).

Dieta bogatoresztkowa (wysokobłonnikowa) jest rekomendowana przez lekarzy osobom zmagającym się z otyłością, cukrzycą, miażdżycą i kamicą żółciową. Natomiast diety bogatej w błonnik nie poleca się osobom z wrzodami żołądka, stanami zapalnymi trzustki i stwierdzonym niedoborem białka.

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie