Herbata owsiana - sposób przygotowania. Herbata z owsa - właściwości
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuPłatki owsiane to źródło witamin, minerałów i błonnika. Stanowią podstawę sycącego śniadania - owsianki. Możemy je też wykorzystać do przygotowania herbaty o prozdrowotnych właściwościach. Sprawdź, jaki wpływ ten owsiany napój ma na organizm.
Herbata owsiana — przepis
Lista składników:
- 600 ml wody,
- 100 g płatków owsianych (z owsa uprawianego bez środków chemicznych i pestycydów),
- 25 g miodu,
- laska cynamonu.
Sposób przygotowania:
Wlewamy wodę do garnka i doprowadzamy ją do wrzenia. Dodajemy pozostałe składniki. Gotujemy całość przez ok. pół godziny (od czasu do czasu powinniśmy przemieszać zawartość naczynia) na wolnym ogniu. Po upływie 30 minut przykrywamy garnek i odstawiamy go na bok na godzinę. Następnie odcedzamy płyn i przelewamy go do szklanej butelki.
Herbatę owsianą zaleca się pić 3 razy w ciągu dnia (przed każdym posiłkiem): pierwszą — tuż przed śniadaniem, kolejną na ok. 15 minut przed obiadem i trzecią na kwadrans przed kolacją. Jednorazowo powinniśmy spożyć ok. 240 ml. Kurację stosujemy trzy dni w tygodniu.
Herbata z owsa — właściwości
Napój z płatków owsianych ma pozytywny wpływ na kondycję organizmu:
- poprawia trawienie, pozwalając organizmowi lepiej wchłaniać substancje odżywcze — ze względu na obecność w składzie płatków owsianych witamin, minerałów, błonnika herbata poprawia pracę jelit i likwiduje ewentualny stan zapalny. Ponadto przyspiesza metabolizm (pożywienie nie zalega w jelitach, dlatego nie powstają duże ilości gazów), pomaga zwalczać niestrawność i wzdęcia.
Ta ostatnia dolegliwość (objawia się opuchniętym brzuchem) to efekt problemów z zatrzymywaniem płynów i złego (powolnego) przebiegu procesów trawiennych. Herbata owsiankowa działa też moczopędnie, a dzięki wysokiej zawartości sodu i potasu pomaga kontrolować poziom wody w organizmie,
- obniża poziom stresu i pomaga zwalczać niepokój - kiedy prowadzimy stresujący tryb życia, zwiększa się produkcja kortyzolu (hormonu stresu), a w efekcie w organizmie gromadzą się toksyny. Konsekwencją są też wzdęcia i złe trawienie.
Płatki owsiane regulują neuroprzekaźniki w organizmie, które są odpowiedzialne za wprowadzanie go w stan relaksu. Dzięki obecnym w ich składzie witaminom i składnikom mineralnym normują też ciśnienie krwi i niwelują stany stresowe,
- chroni układ sercowo-naczyniowy - płatki owsiane zapobiegają rozwojowi miażdżycy i wystąpieniu zawału serca. To zasługa kwasu linolowego i beta-glukanu (rozpuszczalnego błonnika pokarmowego). Substancje te obniżają stężenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi, pobudzając organizm do jego wydalania i ograniczając wchłanianie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze