Woda wodzie nierówna
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 4 komentarzeZ pozoru wszystkie wody mineralne są takie same: krystalicznie czyste, z odpowiednią ilością składników mineralnych. Czy jednak każda woda w butelce sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom?
Poszczególne rodzaje wód mineralnych są słabo rozpoznawalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, która woda będzie dla niego odpowiednia. Przed zakupem wody w butelce warto zwrócić uwagę na jej skład chemiczny.
Rodzaje wód mineralnych
To, jakie właściwości ma woda zależy od sposobu jej pozyskiwania i składu. W Polsce wyróżnia się cztery rodzaje wód mineralnych.
Woda naturalna mineralna (średnio- lub wysoko zmineralizowana) – jest to woda stosunkowo bogata w minerały, w litrze znajduje się ich co najmniej 1000 mg.
Woda naturalna źródlana (nisko zmineralizowana) – pozyskuje się ją z krystalicznie czystych źródeł, ilość zawartych w niej składników mineralnych w litrze jest podobna do wód mineralnych, ale skład chemiczny w tym przypadku jest zmienny (ze względu na uwarunkowania geologiczne).
Woda stołowa – to mieszanka wody źródlanej i wody mineralnej. Nie jest to woda naturalna, bo jej skład został zmodyfikowany. Woda stołowa jest uboższa w składniki mineralne.
Naturalne wody lecznicze - są to wody krystalicznie czyste, wolne od zanieczyszczeń, bogate w magnez, wapń, węglany, chlorki, sód. Ich zasoby kryją się głęboko pod ziemią.
By woda była uznana za leczniczą, co najmniej jeden składnik musi znacząco wpływać na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Sięgając po wodę leczniczą koniecznie należy zwrócić uwagę, czy jest ona nisko-, średnio- czy wysoko zmineralizowana. Jest to w tym przypadku szczególnie ważne, gdyż z piciem wód leczniczych nie wolno przesadzać. W wodach o wysokim stężeniu zawartość składników mineralnych przekracza 1500 mg na litr, dlatego https://fitness.wp.pl/18937,rola-magnezu-w-organizmie.
Woda po treningu
Jeśli wysiłek fizyczny w czasie treningu był znaczny i długotrwały (ponad godzinny), sama woda nie wystarczy. Konieczne jest uzupełnienie utraconych elektrolitów, i w tym celu wypić należy napój izotoniczny. Jest to jeden z rodzajów funkcjonalnych napojów dla sportowców.
Długość i intensywność ćwiczeń | Napój |
---|---|
Ćwiczenie trwające < 30 minut | Nic, woda |
Ćwiczenia o niskiej/ umiarkowanej intensywności trwające < 60 minut | Woda |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające < 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, Sok owocowy rozcieńczony wodą w stosunku 2:1 |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające > 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, napoje zawierające polimery glukozy, sok zagęszczony (całkowicie naturalny) rozcieńczony w stosunku 6:1 |
Gdy wysyłek odbywał się w umiarkowanym tempie i trwał krócej niż 60 minut, wystarczy nawodnić organizm wodą mineralną. Po wysiłku fizycznym korzystnie jest wypić wodę gazowaną, a więc sztucznie nasyconą dwutlenkiem węgla. Zdecydowanie szybciej wchłania się ona z przewodu pokarmowego, działa moczopędnie. Oczyszcza organizm z toksyn i szybciej gasi pragnienie. Wadą wody gazowanej jest jednak jej drażniące działanie na śluzówkę żołądka, więc nie powinny pić jej osoby zmagające się z wzdęciami, niestrawnością lub nadkwasotą.
Warto pamiętać, by wodę przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Nie wolno też pić wody prosto z butelki, b wówczas dostaje się do niej mnóstwo bakterii.
Woda wodzie nierówna. W przypadku sportowców i w czasie upalnego lata temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Przed zakupem wody w butelce, dobrze sprawdźmy, czy jej wypicie będzie dla nas korzystne.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze