Jak uniknąć kontuzji w czasie biegania?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuPłatna współpraca z marką Valentis Polska Sp. z o.o.
Przyszła wiosna, a wraz z nią energia i chęć uprawiania sportu. To bardzo dobry trend, który pochwalają lekarze i dietetycy. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie jest on wolny od urazów, wśród których najczęściej dochodzi do uszkodzeń mięśni i ścięgien. Jak temu zapobiec?
Urazy ścięgna a bieganie
Ścięgna to silne struktury utworzone przez tkankę łączną, które są przedłużeniem mięśnia. Ich zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu. Na co dzień o nich nie pamiętamy, ale to właśnie dzięki nim możliwy jest ruch stawów, a my możemy się przemieszczać.
Możemy pomóc im w tej ciężkiej pracy, stosując odpowiednią suplementację. Funkcjonowanie ścięgien poprawi m.in. Cignon Shots. Zawiera miedź, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu tkanek łącznych. Towarzyszy jej cynk, wspierający prawidłową syntezę białka i biorący udział w procesie podziału komórek.
Cignon Shots ma też w składzie siarczan chondroityny, który wzmacnia wytrzymałość stawów i kości oraz łagodzi stany zapalne w ich obrębie. Wspomaga również leczenie urazów ścięgien.
Warto sięgać po niego regularnie, zwłaszcza jeśli mamy w planach aktywność fizyczną. To bardzo ważne, bo musimy pamiętać, iż ze względu na spore obciążenia wynikające m.in. z sił rozciągających i ściskających, jesteśmy w grupie ryzyka uszkodzenia ścięgna. Dotyczy to przede wszystkim amatorów biegania, których w ostatnim czasie przybywa.
W ich przypadku najczęściej spotykane urazy dotyczą ścięgna Achillesa, które jest najsilniejszym ścięgnem w ciele człowieka. Jego nazwa nawiązuje do mitologii greckiej. Matka Achillesa, Tetyda, chciała uczynić syna nieśmiertelnym. Zanurzyła go więc w rzece Styks, której woda chroniła przed tworzeniem się ran. By Achilles się nie utopił, trzymała go za piętę, która stała się jedynym słabym punktem na ciele herosa.
Co prawda jesteśmy zwykłymi śmiertelnikami i o życiu mitycznych bogów wiemy tyle, ile zapisano na kartach "Iliady" i "Odysei", ale zdarzające się nam urazy ścięgna są jak najbardziej prawdziwe. Najczęściej rozpoznawane są ich przeciążenia, zapalenia i naderwania. W skrajnych sytuacjach diagnozowane jest zerwanie ścięgna Achillesa.
Klasyczne objawy naderwania ścięgna to:
- obrzęk,
- ból ścięgna (najintensywniejszy na początku wysiłku i po jego zakończeniu),
- wrażliwość na dotyk,
- słyszalny trzask przy całkowitym zerwaniu ścięgna.
Uszkodzenie ścięgna Achillesa. Zminimalizuj ryzyko!
Najczęściej do urazów ścięgien prowadzi brak rozgrzewki. Ale nie tylko! Kontuzji możemy się też nabawić, kiedy serwujemy organizmowi zbyt duży wysiłek i ćwiczymy ponad siły. Nie bez znaczenia jest zła technika ruchu oraz nieodpowiednio dobrane obuwie treningowe.
Uszkodzenie ścięgna Achillesa może też zdarzyć się w czasie treningu na nierównej powierzchni, np. w czasie biegania po górach.
By jednak nie demonizować aktywności fizycznej, warto zaznaczyć, że zapalenie ścięgna Achillesa może dotyczyć również osób, które ze sportem mają niewiele wspólnego. Kontuzja może powstać na skutek noszenia niewygodnego i źle dopasowanego obuwia, a w przypadku kobiet również butów na wysokim obcasie. Jej powstaniu sprzyja też otyłość i reumatoidalne zapalenie stawów.
Jak leczy się urazy ścięgna Achillesa?
Dobra wiadomość jest taka, że urazy ścięgna Achillesa można leczyć. Głównym celem terapii jest odtworzenie jego funkcji, które zostały utracone podczas urazu.
W zależności od stopnia uszkodzenia ścięgna specjalista ma do wyboru metody nieoperacyjne lub operacyjne. Leczenie urazów zawsze jednak powinno odbywać się pod okiem specjalisty. Nie róbmy tego na własną rękę, bo zamiast sobie pomóc, możemy poważnie sobie zaszkodzić.
Kiedy więc pojawi się ból ścięgna, zaprzestańmy ćwiczeń i odpocznijmy. Jeśli dolegliwość będzie się nasilać, konieczna będzie wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty. Nie odkładajmy tego w czasie, bo w przypadku naderwania ścięgna najlepiej działać od razu.
Doraźnie można stosować leki przeciwbólowe oraz zimne okłady, np. z lodu (nie wolno jednak przykładać ich bezpośrednio do skóry). Pomóc mogą też specjalistyczne maści lub żele (np. z mentolem), które dostępne są w aptece bez recepty.
Pamiętajmy, że nieleczone stany przeciążeniowe i zapalne w obrębie ścięgna Achillesa mogą prowadzić do dalszych komplikacji (z całkowitym zerwaniem ścięgna włącznie). Tylko prawidłowo dobrane leczenie i rehabilitacja dają szansę na powrót do pełnej sprawności.
Nic jednak nie zastąpi profilaktyki. Pamiętając, że urazom ścięgna sprzyja brak rozgrzewki, nigdy o niej nie zapominajmy! Organizm musi się przygotować na wysiłek, w przeciwnym razie szybko się zbuntuje, co dla nas może oznaczać koniec sportowej przygody.
Istotne jest też rozciągniecie ciała po zakończonym biegu oraz dostosowanie wysiłku do swoich możliwości.
Zadbajmy ponadto o dobór odpowiedniego obuwia. Nie musi to oczywiście oznaczać zakupu sportowych butów dla maratończyków, jednak warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model ma elastyczną podeszwę i odpowiednią amortyzację. To szczególnie ważne, jeśli biegamy po asfaltowych ścieżkach.
Pamiętajmy też o tym, by wesprzeć organizm od środka. Pomóc w tym może wspomniany na początku Cignon Shots. Zawiera składniki, które obecne są w tkance łącznej włóknistej ścięgien i więzadeł. Wspomaga syntezę kolagenu i przywraca właściwy metabolizm w obrębie ścięgien i więzadeł. Przyspiesza proces leczenia naciągniętych ścięgien i poprawia ich funkcjonalność po zabiegach chirurgicznych.
Cignon Shots wyróżnia się ponadto wygodną formą podania. Suplement ma postać płynną i zażywa się jego jedną fiolkę dziennie, bezpośrednio lub po rozcieńczeniu. W sklepie internetowym zdrowievalentis.pl kupisz go z rabatem -15 proc. (przy zamówieniu trzeba wpisać kod rabatowy: WP15).
Aktywność fizyczna, choć teoretycznie bardzo prosta, powinna być wykonywana odpowiednio.
Naderwanie ścięgna Achillesa sprawia spory ból, stąd warto zrobić co w naszej mocy, by zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Płatna współpraca z marką Valentis Polska Sp. z o.o.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze