Ćwiczenia dla początkujących w domu. Wszystko co powinieneś wiedzieć o samodzielnym treningu
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Wiele osób zapewne niejednokrotnie obiecywało sobie rozpoczęcie treningów ,"od poniedziałku", a pierwsza wizyta na siłowni wiązała się z ogromnym stresem, co w efekcie powodowało niechęć do ćwiczeń jeszcze przed ich rozpoczęciem. Należy zdać sobie sprawę, że aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia. Jeśli na początku treningowej drogi ktoś nie jest gotowy na wizytę na siłowni, poniżej znajdzie wskazówki dotyczące ćwiczeń dla początkujących w domu.
Ćwiczenia dla początkujących w domu – jak zacząć?
Zanim rozpocznie się treningi, warto wyznaczyć sobie cel treningowy i czas, w jakim planuje się go zrealizować, na jego podstawie należy ułożyć plan, który pozwoli na monitorowanie postępów. Do mierzenia efektów pracy przydają się zdjęcia. Można porównać swoją sylwetkę sprzed rozpoczęcia treningów do sylwetki po ich zakończeniu. Zdecydowanie jest to dodatkowa motywacja.
Należy także zadbać o technikę wykonywanych ćwiczeń. Warto poświęcić więcej czasu i uwagi na jej naukę, aby zapewnić sobie solidne podstawy do wykonywania bezpiecznego treningu.
Należy także pamiętać o regeneracji – codzienny trening może przynieść negatywne konsekwencje, dotyczy to zwłaszcza osób początkujących, w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.
Należy zadbać o wygodny strój i buty do treningu, aby przez cały czas czuć się bezpiecznie i komfortowo.
O czym warto pamiętać podczas treningu?
Rozgrzewka – ma na celu przygotowanie układów mięśniowego oraz kostno-stawowego do pracy, zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni podczas treningu oraz zwiększa zdolności wysiłkowe.
Nawodnienie
– w ciągu dnia należy zadbać o odpowiednią podaż płynów. Kiedy rozpoczyna się treningi, zapotrzebowanie na wodę wzrasta, gdyż aktywność fizyczna powoduje jej utratę wraz z elektrolitami. Aby organizm funkcjonował w sposób prawidłowy i nie doszło do obniżenia zdolności wysiłkowych, należy pamiętać o odpowiedniej podaży płynów.
Odpowiednia dieta
– należy zadbać o to, by dieta była zbilansowana i urozmaicona, bogata w mikro- i makroelementy.
Intensywność treningowa
– należy pamiętać, że osoby początkujące muszą najpierw przystosować swój organizm do regularnej aktywności fizycznej. Intensywne i długotrwałe treningi nie zdadzą egzaminu na początku przygody z ćwiczeniami, a tylko mogą wywołać szybkie zniechęcenie.
Ćwiczenia dla początkujących w domu – jakie ćwiczenia wybrać?
Osoby początkujące powinny skupić się na opanowaniu podstawowych wzorców ruchowych. Niech bazą treningu będą ćwiczenia wielostawowe, angażujące do pracy wiele grup mięśniowych jednocześnie. Kiedy podstawy zostaną opanowane, można przejść do ćwiczeń bardziej wymagających lub do tych podstawowych ćwiczeń dokładać obciążenie.
Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie treningów od opanowania takich ćwiczeń jak wykroki, zakroki, przysiady, martwe ciągi na prostych nogach, pompki, podciąganie czy planki. Jeśli ktoś posiada dodatkowy sprzęt, jest to plus, lecz nie jest to niezbędne do wykonania efektywnego treningu.
Jaki trening wybrać?
Wybór treningu zależy od indywidualnych preferencji. Najważniejsze, aby trening sprawiał radość i przynosił satysfakcję. Z powodzeniem można wykonywać treningi:
– mentalne (joga, pilates) – pozwolą na wyciszenie organizmu, sięgnięcie w głąb siebie, pozwolą popracować nad oddechem i rozciągnięciem oraz wzmocnieniem mięśni głębokich;
– siłowe – pozwolą popracować nad siłą mięśni i świadomością wykonywanego ruchu, nauczą wzorców ruchowych, które pozwolą uniknąć kontuzji w życiu codziennym oraz poprawią stabilizację;
– spalające/kondycyjne (cardio, interwał, tabata) – wybór tego rodzaju treningu zależy od posiadanego sprzętu oraz stopnia zaawansowania. Jeśli osoba początkująca posiada sprzęt odpowiedni do wykonania treningu cardio lub zwykłą skakankę i trochę miejsca w pokoju, ten rodzaj treningu będzie idealny. Osoby otyłe powinny unikać biegania oraz podskoków, aby nie doprowadzić do kontuzji kolan. Jeśli ktoś decyduje się na trening interwałowy lub tabatę, musi pamiętać, aby dostosować intensywność do stopnia zaawansowania. Jest to trening bardzo wymagający, więc należy zacząć od jego lżejszej wersji.
Podsumowanie
Kiedy rozpoczyna się treningi, niezależnie od tego, czy na siłowni czy w domu, warto skupić się na tym, aby znaleźć coś dla siebie. Ćwiczenia w domu mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości, by trenować na siłowni lub nie czują się tam komfortowo. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z regularną aktywnością o swoje zdrowie, wygląd i sprawność fizyczną mogą zadbać, wykonując ćwiczenia w domu.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze