Joga w pigułce dla początkujących
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temu • 2 komentarzeZastanawiasz się, jak schudnąć z brzucha? Może warto pomyśleć o jodze? Ma ona wiele zalet, do których nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Joga jest bardzo spokojna i nie jest treningiem siłowym. Wpływa na samopoczucie i rozciąga mięśnie i stawy. Wzmacnia mięśnie, daje energię, pewność siebie i zdrowie. Reguluje pracę całego organizmu.
Kto może ćwiczyć jogę?
Ćwiczyć jogę mogą wszyscy, niezależnie od płci i wieku. Jeśli jednak ktoś ma wątpliwości, czy może ćwiczyć jogę, bo nie wie, czy jego stan zdrowia na to pozwala, warto skonsultować się z lekarzem. Także podczas ciąży należy uważać. Nie trzeba rezygnować z ćwiczeń, wystarczy tylko omijać pozycje, które nie są wskazane.
Jak ćwiczyć jogę?
Do ćwiczeń nie należy przystępować z pełnym żołądkiem. Najwygodniej ćwiczy się boso. Nie jest wymagana specjalna mata do ćwiczeń. Potrzebne są tylko wygodny stój i odrobina miejsca. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy wyłączyć telefon i włączyć muzykę, która będzie nas relaksowała.
Należy pamiętać, że jeśli pojawią się zawroty głowy, to odpowiada za to zwiększony poziom pobierania tlenu. Natomiast mdłości są efektem oczyszczania się organizmu z toksyn. Na szczęście, objawy te bardzo szybko mijają.
W ćwiczeniach najważniejsze jest osiągnięcie i utrzymanie prawidłowej pozycji oraz głębokie, regularne oddychanie. Ćwiczenia powinny być wykonywane na granicy możliwości. Jednak nie można dopuścić do bólu. Kiedy tylko taki się pojawi, należy niezwłocznie przerwać wykonywanie ćwiczenia. Jeśli zastanawiamy się, jak schudnąć z brzucha, można wykorzystać do tego celu jogę, ale nie jest to najskuteczniejsza metoda. Warto poszukać innych sposobów. Chociaż, jeśli będziemy ćwiczyli systematycznie, uda nam się zrzucić zbędne kilogramy nie tylko z brzucha.
Pozycje jogi
Ćwicząc jogę, każdy znajdzie dla siebie pozycje, które będą dla niego najlepsze. Możemy wybrać te, które będą wpływały na to, co chcemy wzmocnić. Oto kilka wybranych pozycji:
- Stojący łuk. Pozwala na wzmocnienie nóg, pleców, podbrzusza. Wpływa na zwiększenie elastyczności, gibkości i równowagi. Poprawia koncentrację i odpowiada za stymulację układu krążenia. Ta pozycja jogi pozwala też łagodzić objawy zapalenia stawów oraz jest doskonała przy bólu kręgosłupa oraz rwie kulszowej.
- Drzewo. Pozycja, która może wydawać się bardzo prosta, ale w rzeczywistości taka nie jest. Polega na tym, że stoimy na jednej nodze przez długi czas. Doskonale wpływa na rozwinięcie równowagi, skupienia, siły woli i osiągnięcia prawidłowej postawy.
- Kobra. Szczególnie polecana kobietom, gdyż wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego. Odpowiada też za wzmacnianie dolnej części pleców oraz pośladków. Zwiększa też gibkość i opóźnia pojawienie się efektów starzenia.
- Kobra. Polega na skrętach kręgosłupa i sprawia, że zmniejsza się stres. Potrafi łagodzić ból głowy, ból pleców, ból szyi oraz ból ramion. Uelastycznia kręgosłup, a także stawy.
- Litera T. odpowiada za stymulację układu krążenia oraz poprawia skupienie i koncentrację. Nie powinna być wykonywana dłużej niż 10 sekund.
- Mostek. Odpowiada za napinanie mięśni brzucha, ramion i pośladków oraz za wzmocnienie całego ciała. Przywraca wiarę w swoje siły.
- Pies. Wzmacnia całe ciało oraz wpływa na łagodzenie objawów zapalenia stawów. Pompki. Wpływają na zwiększenie siły i wytrzymałości. Dodatkowo wzmacniają brzuch, nogi oraz ramiona.
- Powitanie słońca. Ta pozycja jogi wzmacnia każdy mięsień ciała. To idealne ćwiczenia na rozpoczęcie dnia.
- Pranayama. Głębokie oddychanie podczas wykonywania tej pozycji jogi sprawia, że wraca spokój umysłu oraz poprawia się koncentracja.
- Równowaga jednej ręki. Wpływa na wzmocnienie siły oraz wytrzymałości, poprawia także koordynację i usprawnia zmysł równowagi.
- Skłon. To trudne ćwiczenie, ale aby je wykonać najczęściej wystarczające są codzienne, ale krótkie ćwiczenia. Siadamy z wyprostowanymi nogami i pogłębiamy stopniowo skłon. Staramy się dotknąć mostkiem kolan. Plecy muszą być wyprostowane. Codziennie opadamy trochę niżej, aż do momentu, kiedy możemy mostkiem dotknąć kolan.
- Świeca. Wpływa na regulację cyklu menstruacyjnego oraz na pobudzenie układu rozrodczego. Jest doskonała w walce z depresją i bezsennością.
- Trójkąt. Doskonale wpływa na kręgosłup. Ma też działanie uspokajające i likwiduje zaparcia. Wielbłąd. Wpływa na rozluźnienie mięśni i odpowiada za odmłodzenie kręgosłupa i wzmocnienie mięśni pleców i ud.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze