Kontuzje – pierwsza pomoc

Kontuzje na ogół są nagłe, mogą dotyczyć różnych części ciała i występować w różnej formie: od stłuczenia, zwichnięcia, po złamanie czy też bardziej poważne urazy. Z uwagi na fakt pojawiania się kontuzji w różnych sytuacjach życiowych, najczęściej w najmniej oczekiwanym momencie, trzeba wiedzieć, jak sobie lub innym pomóc, by bolało mniej i by nie doszło do poważniejszych urazów.

Zdjęcie apteczki / Shutterstock

Upadki i kontuzje z tym związane

Nierówna lub śliska powierzchnia lub zwyczajne zachwianie równowagi mogą skutkować upadkiem. Często podczas takiej sytuacji dochodzi do stłuczenia stawu biodrowego lub kości ogonowej. Nierzadko również osoba, która upadła, narzeka na ból spowodowany obiciem, nadwyrężeniem lub naderwaniem mięśni znajdujących się w pobliżu kości ogonowej.

Ból bywa bardzo dokuczliwy, ostry i wzmacniający się przy każdym ruchu i staniu. Jak to przy stłuczeniach bywa, bezpośrednio na ciele rany nie ma, ale siniak wewnątrz skóry jest bardzo dobrze widoczny. Jak zminimalizować nieprzyjemne objawy przy tej kontuzji?

Po pierwsze, należy zadbać o bardzo zimny kompres i przytrzymać w miejscu bólu. Gdy bardzo boli, można sięgnąć po środki przeciwbólowe. Dobę po uderzeniu należy zastosować ciepłe okłady na rozrzedzenie krwi, co ułatwi etap gojenia.

Mróz przynosi wiele szkód

Kontuzji można nabawić się również podczas przebywania na mrozie. Źle dobrane buty, brak okrycia rąk, szyi i innych części ciała już przy kilkustopniowym mrozie powoduje, że skóra staje się sucha i znacznie zaczerwieniona. Brak odpowiedniej odzieży może prowadzić do powstania pęcherzy z powodu odmrożenia.

Kiedy jednak dojdzie do takiego stanu, należy zadziałać prawidłowo, by skutecznie sobie pomóc, a nie zaszkodzić. W przypadku odmrożenia trzeba okryć zmrożone miejsce ciepłym materiałem, np. szalikiem lub czapką. Następnie należy przenieść się do ciepłego pomieszczenia i nie dotykać żadnych ciepłych rzeczy. Wystarczy taka forma przykrycia odmrożonych miejsc, a nie polewanie gorącą wodą czy też dotykanie ciepłego kaloryfera. Pęcherzy pod żadnym pozorem nie należy przekuwać. Nie można też nanosić na nie żadnej maści. Idealnie będzie, jeśli osoba z odmrożeniami przyjmie ciepły posiłek. Kiedy jednak skóra nabierze sinego koloru, koniecznie trzeba zgłosić się na pogotowie.

Najczęstsze urazy

Kontuzje kończyn

Kontuzje kończyn są najczęstsze. Często ludzie doświadczają urazów kolana, barków, stóp, stawów. Najczęściej dochodzi do nich podczas zabawy, zbytniego pośpiechu, nieuwagi czy też wypadków. Trzeba jednak umiejętnie zastosować pierwszą pomoc, by nie doprowadzić do większego urazu.

W przypadku kontuzji kolana należy zawsze wezwać pogotowie, jeżeli ból uniemożliwia poruszanie się. Czekając na przyjazd lekarza, warto przyłożyć zimny okład, co wpłynie pozytywnie na zmniejszenie wewnętrznego krwawienia. Jeżeli nie jest się uczulonym, to lek przeciwbólowy będzie tutaj wskazany.

W odniesieniu do skręcenia stawu, czyli nadmiernego rozciągnięcia więzadeł, należy przyłożyć zimny kompres i zmieniać go co jakiś czas, lecz utrzymywać nawet przez dobę. Należy jednak pamiętać, że takie długie przykładanie zimnego okładu bez owinięcia w materiał może spowodować odmrożenia. Warto staw unieruchomić np. ortezą lub specjalną opaską. W przypadku ręki warto ułożyć ją powyżej wysokości serca, a w przypadku nogi nie obciążać jej, np. chodząc. Jeśli ból się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza.

Zwichnięcie to uraz, który prowadzi do bólu przy poruszaniu czy pojawieniu się obrzęku. Nierzadko miejsce to jest bardzo wrażliwe na dotyk. W tej sytuacji należy przede wszystkim unieruchomić nogę i zgłosić się do lekarza.

Stłuczenie barku to kolejny rodzaj częstych kontuzji. Osoba, która tego doświadczyła, nie może swobodnie poruszać barkiem, dochodzi do opuchlizny i nierzadko do zasinienia. Należy ograniczyć poruszanie kontuzjowaną kończyną, bo mogło przy stłuczeniu dojść do naderwania lub zerwania więzadeł stawowych. Należy jednak przyłożyć zimny okład i skierować się na pogotowie lub ostry dyżur. Warto bark unieruchomić przy pomocy temblaka i podać lek przeciwbólowy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Czy w czasie ciąży można uprawiać callanetics? Czym charakteryzuje się skręcenie stawu? Co robić w przypadku stłuczenia mózgu? Co warto wiedzieć o aerobiku w wodzie? Co oznacza podatność na siniaki?

Popularne w tym tygodniu:

Trwa największa rywalizacja polskich miast! Światowa czołówka kulturystów na targach Go Active Show 2018! Aqua Mania by SAF AQUA® Garage Games - największe zawody crossfitowe w Polsce Ewa Chodakowska trenuje dla Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?" Jump it! Skaczemy po rekord Guinnessa Wyzwanie Ewy Chodakowskiej - CHODA GAMES Ladies Fight Night Go Active Show gra razem z Olimpiadami Specjalnymi Polska