Stłuczenie kolana - pierwsza pomoc w urazach stawu kolanowego. Stłuczenie kolana - objawy
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuStłuczenie kolana, skręcenie kolana czy nadwyrężenie więzadeł to kontuzje, które zazwyczaj wymagają wizyty u lekarza ortopedy. Najczęściej potrzebne jest usztywnienie stawu. Bardzo często kontuzje tego rodzaju są przypisywane sportowcom, jednak takiej dolegliwości można nabawić się nie tylko na sali treningowej, ale też w domu. Stłuczone kolano - co robić? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Wystarczy niefortunny krok, aby doszło do zerwania więzadła, uszkodzenia łąkotki albo innego urazu. Zanim skonsultujemy uraz z lekarzem, w domu można zrobić chłodny okład, ponieważ schładzanie miejsca uszkodzonego zmniejsza obrzęk. Uszkodzony staw jest najczęściej unieruchomiony gipsem lub ortezą.
Stłuczenie kolana — objawy
Stłuczenie stawu kolanowego objawia się na kilka sposobów. Przede wszystkim występuje bolesność w miejscu stłuczenia oraz obrzęk. Mogą również pojawić się krwawe wybroczyny pod skórą, a także ograniczenie ruchomości stawu kolanowego.
Co na stłuczone kolano — rehabilitacja
Lekarz ortopeda kieruje pacjenta na rehabilitację. Rodzaj ćwiczeń czy masażu jest uzależniony od rodzaju kontuzji. Ważne jest jednak to, aby próbować rehabilitować stłuczone kolano samemu w domu. Po konsultacji z lekarzem czy fizjoterapeutą można stosować ćwiczenia izometryczne. Polegają one na napinaniu mięśnia czworogłowego.
Przy domowych ćwiczeniach należy uważać i wykonywać zestaw ćwiczeń ostrożnie, bez zbytniego forsowania uszkodzonego stawu. Jednak podejmowanie wysiłku jest ważne, aby nie dopuścić do zaniku mięśni. Ważny jest także umiar i dostosowanie ćwiczeń do naszych możliwości. Tym bardziej, że ćwiczenia nie są skomplikowane i trudne.
Zbite kolano — rehabilitacja kolana w domu
- Stłuczenie nie wymaga zaawansowanej rehabilitacji, ale ćwiczeń w domu. Na początku oczywiście należy przyłożyć okład i zginać kolano tylko w małym zakresie.
- Wstępne ćwiczenia należy wykonywać bez dodatkowego obciążenia nogi, np. unosić wyprostowaną nogę do góry na krótki czas.
- Przy stawie kolanowym, który nie zgina się jeszcze pod pełnym kątem, można ćwiczyć, leżąc na brzuchu.
- Każde wykonywane ćwiczenie musi być precyzyjne.
- Ważna jest także regularność w ćwiczeniu.
- Można stosować nagrzewanie np. poduszką elektryczną czy termoforem.
- Oprócz domowej rehabilitacji przy ciężkich kontuzjach trzeba także trenować pod okiem fizjoterapeuty.
- Najbardziej efektywne są ćwiczenia w wodzie, dlatego często jednym z elementów rehabilitacji są zajęcia na basenie.
- Pod okiem rehabilitanta można wykonywać także ćwiczenia oporowe.
- Rehabilitacja wymaga czasu, a niedokończone zabiegi mogą mieć poważne konsekwencje w przyszłości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze