Chondromalacja rzepki - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuChondromalacja rzepki to schorzenie, które może w konsekwencji prowadzić do destrukcji chrząstki stawowej rzepki. Potocznie nazywane jest także rozmiękaniem chrząstki. Jakie są przyczyny tej dolegliwości, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Chondromalacja rzepki — co to jest?
Staw kolanowy to największy staw w ludzkim ciele. Łączy się w nim kość udowa i piszczelowa, a także dwie łąkotki i rzepka. Wzmacniają go także więzadła. Staw kolanowy jest odpowiedzialny za wykonywanie ruchów — zginania i prostowania oraz za ruchy rotacyjne, gdy kolano jest zgięte.
Chondromalacja rzepki jest dolegliwością stawu kolanowego, która może doprowadzić do zniszczenia chrząstki stawowej rzepki. Potocznie to schorzenie nazywa się rozmiękaniem chrząstki.
Chondromalacja rzepki – przyczyny
Chrząstka w rzepce najczęściej zostaje uszkodzona wraz z naturalnym procesem starzenia się ciała. W jego konsekwencji rzepka się ściera i dochodzi do rozrywania jej powierzchni. Najczęściej ten problem dotyczy osób w średnim wieku, ale może także pojawiać się u dorastającej młodzieży. Częściej dotyka pań niż panów. Wśród innych częstych przyczyn tej choroby wymienia się: osłabione mięśnie kolan, zbyt silne napięcie w kolanie, nadmierna eksploatacja kości udowej, co przekłada się nacisk przy skakaniu, bieganiu czy jeździe na rowerze, na płaskostopie koślawe. U osób starszych chondromalacja może wiązać się także z zapaleniem powierzchni stawowej rzepki.
Chondromalacja rzepki — objawy
Głównym objawem chondromalacji rzepki jest intensywny ból, pojawiający się podczas siedzenia ze zgiętymi nogami, w czasie kucania lub klęczenia oraz podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów. Niekiedy nasila się także po wysiłku fizycznym, który trwa przez dłuższy czas. Ból zlokalizowany jest w przedniej części kolana, może być odczuwalny także z boku kolana i promieniować nawet na tył kolana. Razem z bólem często pojawia się też sztywność w kolanie i brak stabilności. Może wystąpić również obrzęk. Bardzo częstym objawem jest charakterystyczne „chrupanie" i „trzeszczenie" w kolanie. Ten dźwięk jest spowodowany ścieraniem się powierzchni stawowych o nierównej powierzchni.
Chondromalacja rzepki — leczenie
Leczenie chondromalacji rzepki jest uzależnione od stopnia kontuzji. W przypadku tej dolegliwości mówi się o IV stopniach, gdzie I i II leczy się bardziej zachowawczo. Lekarze zalecają wtedy fizykoterapię, zmianę techniki ćwiczeń lub aktywności fizycznej. Pacjentom zaleca się odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i unikanie przeciążania stawu kolanowego. Zaawansowane stadia schorzenia wymagają niekiedy noszenia specjalnej protezy lub wykonywania zabiegów, np. iniekcji, w której do stawu kolanowego podaje się kwas hialuronowy lub wszczepia komórki macierzyste, albo osocze bogatopłytkowe. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze