Jak wygląda brzuch tarczycowy? Jak go leczyć i jakie ćwiczenia stosować?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBrzuch tarczycowy ma charakterystyczny kształt dużej spłaszczonej piłki i może być jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Dlatego sama zmiana diety czy stosowanie ćwiczeń gimnastycznych może nie wystarczyć, ponieważ najpierw musimy skonsultować się z lekarzem.
Brzuch tarczycowy – jak wygląda
Brzuch tarczycowy przypomina swoim kształtem spłaszczoną piłkę, czyli zaczyna "odstawać" tuż pod linią biustu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku problemów z tarczycą rośnie nam nie tylko brzuch, ale proporcjonalnie powiększają się też inne części ciała. Może to powodować wrażenie, jakbyśmy byli nienaturalnie napuchnięci.
Brzuch tarczycowy – objawy
Gdy nasze ciało jest nienaturalnie powiększone, może być to spowodowane spowolnionym metabolizmem, a to może sygnalizować problemy z tarczycą. Często jednak wiele osób nie wiąże wolniejszej przemiany materii właśnie z tarczycą. Niektórzy tłumaczą, że to wina stresu, nieodpowiedniej diety, a w przypadku kobiet również wieku, gdyż problemy z tarczycą objawiają się w podobnym okresie co menopauza. Wiele kobiet zatem jest przekonanych, że zwolniony metabolizm jest jednym z jej objawów.
Pozostałe objawy to także większa senność i chroniczne zmęczenie, obniżona koncentracja, duszności podczas wysiłku oraz sucha skóra na kolanach i łokciach i stałe odczuwanie zimna, a u kobiet także zaburzenia miesiączkowania. Oczywiście, aby mieć pewność, że nasze objawy spowodowane są niedoczynnością tarczycy, musimy skonsultować się z endokrynologiem.
Brzuch tarczycowy – leczenie
Zanim przystąpimy do pozbywania się brzucha tarczycowego za pomocą ćwiczeń i diety, musimy zażegnać problem zdrowotny, czyli całkowicie wyleczyć tarczycę. W przeciwnym wypadku każda aktywność fizyczna może dawać bardzo minimalne – a nawet zerowe – efekty, ponieważ nadal mamy spowolniony metabolizm, przez który gromadzimy dodatkową tkankę tłuszczową. Leczenie zaś powinno polegać na przywróceniu właściwej gospodarki hormonalnej.
Brzuch tarczycowy – dieta
Jeśli chcemy wspomóc swoją walkę z niedoczynnością tarczycy, dobrze będzie wybrać odpowiednią dietę. Dieta tarczycowa przede wszystkim polega na rezygnacji z cukrów prostych i spożywaniu posiłków bogatych w białka oraz tłuszcze (zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3).
Dieta powinna również zawierać wystarczającą ilość jodu, selenu, żelaza oraz cynku, bowiem te składniki wpływają korzystnie na działanie tarczycy. Powinniśmy zatem sięgać po ryby, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, a także jajka i owoce.
Brzuch tarczycowy – ćwiczenia
Gdy rozpoczniemy już proces leczenia, a nasza gospodarka hormonalna się unormuje, możemy przystąpić do wykonywania ćwiczeń, które pomogą w utracie brzucha tarczycowego. Warto zatem sięgnąć po ćwiczenia, które wspomogą przemianę materii, takie jak treningi aerobowe czy też kardio.
Dobrym wyborem będzie zatem orbitrek, jazda na rowerze, szybki marsz czy skakanie na skakance. Trzeba jednak pamiętać, że przyrost masy ciała najczęściej dotyczy całego ciała, dlatego nie powinniśmy skupiać się tylko na brzuchu. Warto zatem pomyśleć również o pływaniu czy ćwiczeniach siłowych, które uaktywnią inne partie mięśni. Nie ma jednak jednego uniwersalnego zestawu treningowego na zlikwidowanie brzucha tarczycowego.
Jakub Ruźniak
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze