Brzuch stresowy - jak wygląda i jak się go pozbyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBrzuch stresowy nie tylko nie wygląda estetycznie, ale jest również oznaką problemów ze zdrowiem. Pojawia się często w wyniku podwyższonego poziomu kortyzolu i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak wygląda brzuch stresowy?
Brzuch stresowy — co to jest?
Osoby walczące z otyłością w obrębie brzucha powinny działać kilkutorowo. Wiele mówi się bowiem o tym, że podstawą eliminowania tkanki tłuszczowej jest aktywność fizyczna, systematyczne ćwiczenia i odpowiednio dopasowana dieta (a przede wszystkim jej przestrzeganie). Często zapomina się jednak o tym, że w przypadku takiego problemu duże znaczenie ma nauka radzenia sobie ze stresem i korzystanie ze sposobów rozładowania go.
Abstrahując od mało atrakcyjnego wyglądu, czy dyskomfortu w wykonywaniu codziennych czynności, warto dodać, że otyłość brzuszna jest po prostu niebezpieczna. Jest bowiem związana z podniesionym ryzykiem wystąpienia udaru, chorób nowotworowych czy innych dolegliwości związanych z zaburzeniem pracy serca.
Jak wygląda brzuch stresowy?
Brzuch stresowy ma swój charakterystyczny wygląd. Przede wszystkim niezależnie od tego, jaki jest duży, to u kobiet rozpoczyna się od razu pod biustem, zaś u mężczyzn pod klatką piersiową. Tam na swój początek, a kończy się równomierną warstwą aż pod samym pępkiem.
Drugą typową cechą brzucha stresowego jest jego forma — nie jest to lejący się, galaretowaty brzuch, który można porównać do tego u kobiet wkrótce po urodzeniu dziecka. Jest raczej zbity i napięty, nie zwisa, lecz jest zwarty i często twardy.
Brzuch stresowy — przyczyny
Główną przyczyną brzucha stresowego jest zaburzona gospodarka hormonalna lub wzmożona produkcja kortyzolu (hormonu stresu). Nadmiar kortyzolu może być spowodowany m.in. prowadzeniem stresującego trybu życia, zbyt intensywnymi ćwiczeniami, niewystarczającą ilością snu, odpoczynku. Kortyzol wpływa na apetyt i zatrzymanie soli w organizmie.
Brzuch od stresu — po czym go rozpoznać?
Brzuch stresowy można rozpoznać po kilku charakterystycznych czynnikach. Jest związany ze słabym samopoczuciem, obniżoną chęcią do działania i brakiem energii. Poza tym u osób cierpiących z powodu brzucha stresowego pojawia się wzmożony apetyt, nawet po zjedzeniu pełnowartościowego posiłku. Ogromny głód występuje też po intensywnym treningu. Te wszystkie elementy wskazują na zaburzenia gospodarki hormonalnej i nadmiaru hormonu stresu.
Brzuch stresowy — jak się go pozbyć?
Odchudzanie kojarzy się z dietą, często restrykcyjną, a także efektywnym, regularnym wysiłkiem fizycznym. Ale trening i dieta nie są wcale takie kluczowe w drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów i pozbycia się wystającego, stresowego brzucha.
Ogromne znaczenie w tym procesie ma relaks i regeneracja. Warto zatem zadbać o to, by po ciężkim treningu znaleźć czas na odpoczynek, a także odpowiednią długość i jakość snu. Ćwiczenia fizyczne również powinny być odpowiednio dopasowane do możliwości i kondycji osoby ćwiczącej; nie mogą być zbyt wyczerpujące, by nie podwyższać poziomu kortyzolu. Dobrym sposobem na redukcję stresu jest także joga i ćwiczenia oddechowe.
Poza tym należy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody i ograniczeniu spożycia kawy. Dieta to oczywiście ważny element w czasie odchudzania, ale na pewno w tym przypadku nie powinna ona być zbyt restrykcyjna. Odmawianie sobie wszystkiego z uwagi na dodatkowe kalorie, może szybko pozbawić motywacji, a dodatkowo zwiększyć niepożądany stres.
DD
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze