Wysoki poziom kreatyniny - co powinniśmy wykluczyć z diety?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKreatynina to produkt uboczny metabolizmu. Jej prawidłowy poziom we krwi zależny jest natomiast od kilku czynników. Zarówno zbyt niski, jak i za wysoki poziom kreatyniny we krwi powinien być powodem do niepokoju. Wysoki poziom kreatyniny może bowiem wskazywać na problemy związane z funkcjonowaniem nerek. Co oznacza wysoki poziom kreatyniny? Co jeść przy wysokim stężeniu kreatyniny we krwi?
Kreatynina — czym jest?
Kreatynina to jedna z substancji filtrowana przez nerki i wydalana wraz z moczem. Powstaje ona w wyniku przemian metabolicznych, zachodzących głównie w mięśniach szkieletowych. Kreatynina stanowi produkt degradacji kreatyny i jest nośnikiem w mięśniach. Dziennie ok. 1–2 proc. kreatyniny ulega degradacji.
Stężenie kreatyniny we krwi będzie jednak zależne od kilku czynników: od ogólnej masy ciała i masy mięśniowej, płci, wieku oraz ilości spożywanego mięsa. Przyjmuje się jednak, że prawidłowe wartości kreatyniny u osoby dorosłej mieszczą się w przedziale od 0,6 do 1,3 mg/dl.
Wysoki poziom kreatyniny — co oznacza w praktyce?
Ostateczne normy kreatyniny będą różnić się od siebie w zależności od danego laboratorium, które dokonywało badania. Ponadto na poziom kreatyniny wpływ może mieć również ciąża. Niemniej jednak podwyższony poziom kreatyniny może wskazywać na:
* choroby nerek o długotrwałym przebiegu,
* ostrą niewydolność nerek,
* zatrucie związkami nieorganicznymi i organicznymi,
* kwasicę ketonową,
* uszkodzenia nerek spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.
Wysoki poziom kreatyniny we krwi może być także spowodowany nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Niemniej, jednak jeżeli oprócz wyniku wskazującego na wysoki poziom kreatyniny pacjenci odczuwają dodatkowo takie objawy jak: trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu, białkomocz, zmiany barwy moczu lub inne dolegliwości, wówczas powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Podwyższona kreatynina — dieta
Wysoki poziom kreatyniny może ulec zmniejszeniu dzięki stosowaniu się do odpowiednio zbilansowanej diety. Dieta w przypadku kreatyniny powyżej normy powinna być wysokokaloryczna, wysokowęglowodanowa i wysokotłuszczowa. Jednocześnie zaleca się ograniczyć spożywanie produktów bogatych w białko. Ilość białka w diecie nie powinna przekraczać 40–50 g na dobę. Dodatkowo zaleca się zrezygnować z produktów spożywczych bogatych w sód, potas oraz fosfor.
Podwyższona kreatynina — zalecane produkty
W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i zmniejszenie intensywności treningów. Zalecane jest również ograniczenie spożywania napojów słodkich, kawy oraz alkoholu. Na diecie przy podwyższonym poziomie kreatyniny zaleca się spożywać m.in. tłuszcze pochodzenia roślinnego, tłuste i chude ryby, produkty pełnoziarniste, płatki zbożowe, kaszę, ryż, suszone morele.
W diecie nie powinno zabraknąć również owoców i warzyw, jednak spożycie konkretnych produktów będzie zależne od poziomu kreatyniny we krwi z tego względu, że niektóre owoce i warzywa są źródłem potasu, który należy ograniczyć przy niewydolności nerek. Dodatkowo zaleca się ograniczenie spożywania nabiału oraz jaj.
Należy pamiętać, że jadłospis musi być dopasowany indywidualnie do problemu danego pacjenta, dlatego przed wdrożeniem diety należy skonsultować się z lekarzem i/lub dietetykiem.
Podwyższona kreatynina — niedozwolone produkty
Przy wysokiej kreatyninie zaleca się bezwzględnie ograniczyć spożywanie produktów bogatych w duże ilości soli. Z diety należy wyeliminować:
* wysokoprzetworzoną żywność,
* gotowe dania,
* konserwy,
* nadmierne ilości mięsa i wędlin,
* słodycze,
* sery żółte, dojrzewające i pleśniowe,
* rośliny strączkowe,
* niedojrzałe owoce,
* migdały,
* słonecznik,
* ryby wędzone,
* ostre przyprawy,
* napoje gazowe,
* alkohol,
* kakao i kawę,
* kiszone produkty,
* słone przekąski, np. chipsy, paluszki.
Ze względu na to, że dieta przy podwyższonej kreatyninie powinna być niskobiałkowa, należy również zwrócić uwagę na ilość białka, którą dostarczamy do organizmu.
WEG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze