Czy też popełniasz te błędy żywieniowe?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temuCzasem kilka tygodni restrykcyjnej diety nie przynosi żadnego efektu. Winne są najczęściej niewielkie błędy, które popełniamy podczas odchudzania. Kiedy dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów, szybko się zniechęcamy, rzucamy się na jedzenie i znowu przybieramy na wadze. Dlatego warto znać błędy, które powodują, że dieta nie jest skuteczna. Kiedy nie będziemy ich świadomi, żadna dieta i żaden trener nam nie pomoże. Nikt się za nas nie odchudzi, nawet słynny Gaca. Odchudzanie, aby było skuteczne, musi opierać się na unikaniu błędów żywieniowych i wykształceniu zdrowych nawyków.
Jakie są skutki wahania wagi?
Wahania wagi nie są korzystne ani dla naszego samopoczucia, ani tym bardziej dla naszego ciała. Mogą doprowadzić do rozregulowania metabolizmu, co sprawi, że odchudzanie będzie jeszcze trudniejsze. W niektórych przypadkach może także doprowadzić do szybszego przybierania na wadze. Każdy, kto odchudzał się wielokrotnie i nie może uzyskać wymarzonej wagi lub dopada go efekt jo-jo, powinien dokładnie przyjrzeć się swojej diecie. Dzięki temu może uniknąć poważnych błędów, które są popełniane przez sporą część odchudzających się osób. Wtedy kuracja odchudzająca skończy się sukcesem.
Trzeba wiedzieć, że nadwaga nie pojawia się z dnia na dzień. Dodatkowe kilogramy gromadzą się przez dłuższy czas. Kiedy zauważymy, że nasza waga jest zbyt wysoka, najczęściej chcemy schudnąć od razu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że odchudzanie wymaga zarówno czasu, jak i motywacji. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, dlaczego chcemy schudnąć. Jeśli motywacja jest krótkoterminowa i chcemy schudnąć, aby zmieścić się w nowe ubranie, lepiej wyglądać na plaży w wakacje, to taka dieta nie będzie skuteczna. Szybkie odchudzanie daje szybkie efekty, jednak nie jest korzystne dla zdrowia, a waga później i tak wraca do punktu wyjścia.
Szybkie odchudzanie nie jest korzystne dla zdrowia, gdyż może sprawić, że pojawią się niedobory żywieniowe, które prowadzą do uszczerbku na zdrowiu. Szybkie diety zwiększają ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Przyjmuje się, że prawidłowym tempem utraty masy ciała jest pozbywanie się kilograma na tydzień. Trzeba wiedzieć, że w pierwszym tygodniu odchudzania możemy stracić nawet do trzech kilogramów, ale jest to związane z redukcją wody w organizmie. Dlatego nie warto myśleć o szybkim odchudzaniu i od wszystkich diet, które obiecują utratę pięciu kilogramów tygodniowo, należy trzymać się z daleka.
Niezdrowe diety odchudzające
Każdy, kto choć raz się odchudzał, słyszał o różnych dietach. Bardzo znana jest dieta kapuściana, białkowa, kopenhaska i inne. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że informacje, jakie można znaleźć na temat tych diet na forach dyskusyjnych czy w prasie, bardzo często są ze sobą sprzeczne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że takie diety odchudzające są niestety mało skuteczne. Można potraktować je jako klasyczne błędy odchudzania. Nie są zbilansowane i najczęściej są ubogie w podstawowe składniki odżywcze. Mogą zakwaszać organizm, powodować osłabienie, problemy z włosami i cerą. Ich głównym celem jest utrata wagi. I ten cel można osiągnąć. Jednak jest to działanie na krótką metę, gdyż nie zmieniamy naszych przyzwyczajeń żywieniowych. Po szybkiej diecie wszystko wraca do normy. I nie pomoże nam w tym żaden cudowny system, żaden cudowny trener, taki jak np. Gaca. Odchudzanie musi wiązać się ze stałą zmianą nawyków żywieniowych.
Dieta musi być zaplanowana zgodnie z naszym indywidualnym zapotrzebowaniem. To, że jakaś dieta pomogła znajomej, nie oznacza, że dla nas będzie odpowiednia i da taki sam lub zbliżony rezultat. Każdy organizm wykazuje różne zapotrzebowanie na kalorie. Dlatego najlepiej przed rozpoczęciem diety udać się do dietetyka i dopasować dietę do wagi, nawyków, stanu zdrowia i trybu życia. Odpowiednio dobrana dieta ma znacznie większe szanse na powodzenie. Gotowe diety, które można znaleźć w internecie, w gazetach niestety zazwyczaj nie są skuteczne.
Nie należy się głodzić
Większość osób myśli, że dieta polega na tym, że należy jeść mało i rzadko. Głodzenie jest najczęstszym błędem popełnianym podczas odchudzania. W wyniku głodówki nasz organizm zamiast spalać tłuszcz, zaczyna go odkładać i spowalnia swój metabolizm. Dlatego koniecznie należy jeść śniadania i kolejne posiłki spożywać w odpowiednich odstępach czasu. Zalecane jest spożywanie do pięciu posiłków dziennie, a przerwy między nimi nie powinny wynosić więcej niż 4 godziny. Dzięki temu lepiej będą wykorzystane wszystkie składniki odżywcze, a poziom metabolizmu będzie ustawiony na stałym, wysokim poziomie. Między posiłkami nie należy podjadać.
Węglowodany a odchudzanie
Częstym błędem popełnianym podczas odchudzania jest drastyczne ograniczanie lub zaniechanie spożywania węglowodanów. Należy wiedzieć, że szybka utrata masy ciała w przypadku diety niskowęglowodanowej spowodowana jest utratą wody. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy spożywać mniej niż 100g węglowodanów dziennie. Należy zwrócić uwagę na to, jakie węglowodany spożywamy. Trzeba ograniczyć węglowodany proste, których źródłem są:
- klasyczny cukier używany do słodzenia i do wypieków,
- wszelkiego rodzaju słodycze,
- ciasta pieczone w domu i kupowane w sklepie lub cukierni,
- białe pieczywo,
- biały ryż.
Węglowodany te należy zastępować węglowodanami złożonymi. To właśnie one powinny być głównym źródłem energii. Dlatego zaleca się spożywanie produktów zbożowych z pełnego ziarna.
Dieta a produkty light
To przez nieznajomość zasad zdrowego żywienia wybieramy bardzo często złe produkty spożywcze. Nawet działania, które mogą wydawać się korzystne dla procesu odchudzania, mogą okazać się szkodliwe. Wystarczy spojrzeć na produkty light. Jeśli zamiast chudego nabiału i chudego mięsa sięgamy po produkty, które zostały oznaczone przez producenta znakiem light, może się okazać, że produkty te nie mają wcale niższej wartości kalorycznej. Niedobór jednego składnika rekompensowany jest nadmiarem innego. Może się okazać, że jogurt bez tłuszczu zawiera więcej cukru. Dlatego warto dokładnie sprawdzać etykiety i porównywać zawartość cukrów i tłuszczów w kupowanych produktach.
Bardzo duże znaczenie podczas odchudzania i późniejszego utrzymania wagi ma regularna aktywność fizyczna. Pomaga ona przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów. Zwiększa tempo metabolizmu, obniża ciśnienie krwi i sprawia, że czujemy się lepiej. Bez aktywności fizycznej spalanie tkanki tłuszczowej jest trudniejsze i trwa zdecydowanie dłużej. Ruch przyczynia się do utraty wagi, a także poprawia stan naszego zdrowia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze