Dieta białkowo-tłuszczowa – dla kogo? Zasady, efekty, jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJak sama nazwa wskazuje, dieta białkowo-tłuszczowa polega na znacznym ograniczeniu węglowodanów, na rzecz produktów białkowych oraz tłuszczowych. Wszystko to w dużej mierze po to, by zredukować masę ciała. Czy ten sposób odżywiania rzeczywiście odchudza? Sprawdź, jakie są zasady diety białkowo-tłuszczowej oraz na jakie efekty możesz liczyć.
Dieta białkowo-tłuszczowa — zasady
Podczas diety białkowo-tłuszczowej ważne jest spożywanie 4–5 posiłków dziennie. Należy pamiętać także o nawadnianiu – regularnie pić wodę i/lub napary ziołowe.
Dieta białkowo-tłuszczowa dzieli się na trzy etapy. Na początku maksymalnie ograniczamy dobowe spożycie węglowodanów — do ok. 20 g. W tym czasie rezygnujemy z żywności, która stanowi ich główne źródło: produktów zbożowych (pieczywa, makaronów, kasz), owoców oraz warzyw. Wtedy warto skupić się na produktach białkowych pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja) oraz roślinnych (oleje roślinne, warzywa o niskiej zawartości skrobi).
W kolejnym etapie zwiększamy ilość węglowodanów do 30–50 g, wprowadzając warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym.
Podczas ostatniego etapu wracamy stopniowo do spożywania węglowodanów – w każdym następnym tygodniu zwiększamy je o ok. 10 g. W momencie, gdy zauważymy, że nasza waga zaczyna rosnąć, wracamy do ostatniej wartości węglowodanów, przy której masa ciała była stała.
Ważne! Część osób, które chcą szybko schudnąć, oprócz węglowodanów, próbują również ciąć tłuszcze. I o ile jest to w 100 proc. niemożliwe, to jednak ograniczanie tego składnika stanowi duży błąd. Tłuszcze stanowią bowiem ważny element diety.
Dieta białkowo-tłuszczowa – efekty
Na początku diety możemy czuć lekkie osłabienie. Organizm przyzwyczajony do stałej podaży węglowodanów, potrafi się nieco buntować. Z czasem jednak zacznie w naturalny sposób pobierać energię z tłuszczów.
Efektem diety białkowo-tłuszczowowej jest oczywiście redukcja wagi. W ciągu kilku pierwszych tygodni można liczyć, że waga pokaże 2–4 kg mniej. Nie jest to jednak reguła, wiele zależy bowiem od masy wyjściowej. Im osoba cięższa, tym lepsze efekty.
Gwarancją redukcji jest oczywiście ujemny bilans energetyczny. Nie jest to jednak trudne na diecie białkowo-tłuszczowej, gdyż posiłki jakie oferuje, są bardzo sycące.
Dieta białkowo-tłuszczowa – dla kogo
Z diety mogą spróbować skorzystać osoby, które zmagają się z problemem insulinoodporności oraz cierpiący na cukrzycę typu II. Ponadto może stanowić dietę "ratunkową" dla tych, którzy mają za sobą bezskuteczne próby odchudzania się za pomocą innych metod.
Dieta białkowo-tłuszczowa może być też zbawienna na jakiś czas dla osób z zaburzeniami układu pokarmowego.
Warto jednak przed wdrożeniem tego typu odżywiania, skonsultować się z lekarzem.
Dieta białkowo-tłuszczowa – jadłospis
Przykładowy jadłospis, jaki możesz zastosować będąc na diecie białkowo-tłuszczowej:
Śniadanie: 2 jaja na twardo z boczkiem, pomidor
II śniadanie: sałatka z makreli, sałaty i majonezu
Obiad: stek wołowy ze szpinakiem i mozzarellą
Podwieczorek: cukinia z sosem czosnkowym na bazie majonezu
Kolacja: klopsy w sosie pomidorowym, fasolka szparagowa
Zalety i wady diety białkowo-węglowodanowej
Do zalet diety należy stosunkowo szybki i trwały efekt w postaci utraty zbędnych kilogramów. Posiłki są sycące i smaczne ( o ile lubi się mięsne potrawy). Nie trzeba także przesadnie liczyć kalorii.
Do wad należy ryzyko niedoboru części składników odżywczych, dlatego nie należy na dłuższą metę drastycznie ograniczać spożywania warzyw i owoców. Ponadto dieta białkowo-tłuszczowa może zwiększać ryzyko miażdżycy i innych schorzeń układu naczyniowo-sercowego.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze