Dieta keto - zasady i efekty diety. Zobacz przykładowy jadłospis i produkty dozwolone
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeDieta keto, czyli dieta ketogeniczna, opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów i minimalnej ilości węglowodanów. Nie była typową dietą odchudzającą, ale szybko zauważono, że można na niej zrzucić 1-2 kg w ciągu tygodnia. Poznaj zasady diety keto, dozwolone produkty i przykładowy jadłospis.
Dieta keto — co to jest?
Dieta keto, czyli inaczej ketogeniczna lub ketogenna, obala zalecenia dietetyków mówiące o tym, że podstawę żywienia stanowią węglowodany i powinny one wypełniać 50% codziennego menu. Pozostałe 50% dzieli się na tłuszcze — 35% i białko — 15%. Tak wygląda tradycyjny schemat żywienia.
W diecie keto ten podział nie ma racji bytu i jest wywrócony do góry nogami, gdyż 80–90% całodziennego jadłospisu stanowić mają tłuszcze, a 10–20% dzieli się na białko i węglowodany.
Dieta keto — zasady
Podstawą diety keto jest założenie, że jeśli organizm nie otrzymuje węglowodanów, zaczyna szukać innych źródeł energii, w tym wypadku będą to ciała ketonowe, które powstają przy procesie rozpadu tłuszczów. Jednak tłuszcze są znacznie trudniej przyswajalnym materiałem energetycznym. Ten stan organizmu określa się terminem ketoza. Podczas ketozy organizm bierze energię z tego, co jest dostępne i zaczyna spalanie odłożonej tkanki tłuszczowej — czyli pozbywa się zbędnych kilogramów.
Dieta keto — efekty
Dieta keto nie jest typową dietą odchudzającą. Powstała w celach leczniczych, by pomóc w łagodzeniu różnych dolegliwości zdrowotnych np. w przypadku padaczki lekoopornej. Jest stosowana także oraz jako wsparcie w kilku innych schorzeniach (np. zespół Dravet, zespół Retta, zespół Doose czy stwardnienie guzowate oraz insulinooporność).
Szybko jednak doceniono jej właściwości redukujące masę ciała. Obecnie dużą popularnością cieszy się wśród sportowców, biorących udział w rozmaitych zawodach (np. kulturystycznych). Dieta keto jest sposobem na dość szybki spadek wagi — można na niej schudnąć nawet 1 kilogram w tydzień. Dobrze jednak przez rozpoczęciem diety zapoznać się z jej zasadami, by prawidłowo z niej korzystać i nie spowodować ryzyka dla zdrowia. O wiele bezpieczniej jest stosować ją pod okiem lekarza albo dietetyka.
Dieta keto — co można jeść?
Dozwolone produkty w diecie keto to:
— mięso – wołowe, wieprzowe, drobiowe, dziczyzna, jagnięcina,
— ryby oraz owoce morza – polecane są łosoś i makrela, a także sardynki i wszystkie owoce morza,
— nabiał – w szczególności tłuste mleko, śmietany i jogurty,
— naturalne tłuszcze — masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy,
- jaja,
— orzechy,
— tłuszcze pochodzenia naturalnego, czyli masło, oliwa z oliwek, olej kokosowy.
Jeśli chodzi o węglowodany, to najlepsze będą te pochodzące z owoców i warzyw (najlepiej zielonych).
Odradza się spożywanie chleba, bułek, kasz, makaronów czy ryżu. Zalecane jest dobre nawadnianie organizmu, w szczególności wodą niegazowaną. Jako dodatek można pić lekką, czarną i zieloną herbatę, bulion, mleko kokosowe i migdałowe.
Dieta keto — zagrożenia dla organizmu
Dieta keto, stosowana przez dłuższy czas, może wywołać działania niepożądane, takie jak: zaparcia, trądzik, apatia czy rozdrażnienie, podwyższenie poziomu cholesterolu oraz tworzenie się kamieni nerkowych.
Dieta ketogeniczna jest pozbawiona wielu potrzebnych składników odżywczych — witamin, składników mineralnych i błonnika. Dla osób, które zdecydowały się spróbować takiego sposobu żywienia, bardzo często zaleca się włączenie suplementacji.
Dieta keto — przykładowy jadłospis
Śniadanie: szakszuka z jajek (parzymy pomidory i obieramy ze skórki, kroimy na małe kawałki, dodajemy czosnek i przyprawy. Smażymy przez chwilę, a następnie wbijamy jajka, doprawiamy solą. Przykrywamy i smażymy na patelni przez około 3 minuty.
Obiad: pierś z kaczki smażona na oleju kokosowym ze szparagami (pierś marynujemy w oliwie i ulubionych przyprawach około 1 h przed smażeniem, następnie smażymy na oleju kokosowym, szparagi gotujemy)
Kolacja: zupa kalafiorowa (gotujemy bulion z kalafiorem, całość miksujemy blenderem, doprawiamy wg uznania), 1 kabanos
Przekąska: tłusty jogurt naturalny z dodatkiem malin — mieszamy jogurt z malinami, jemy schłodzone
DD
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze