Dieta rozdzielna - co to jest i na czym polega? Zasady, efekty i przykładowy jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta rozdzielna ma szczególne zasady, a główna polega na tym, aby w jednym posiłku nie łączyć białek i węglowodanów. Co można na niej jeść i jak komponować posiłki? Jakie daje efekty i jak wygląda przykładowy jadłospis?
Dieta rozdzielna — co to jest?
Dieta rozdzielna to dieta odchudzająca polegająca na tym, by spożywać posiłki złożone z odpowiednich grup produktów i łączyć je w określony sposób. Główną zasadą diety jest zakaz komponowania dań zawierających równocześnie białka i węglowodany. Ten schemat żywienia został opisany przez dr. Williama Haya i zakłada podział wszystkich produktów żywnościowych na 3 grupy — białkową, węglowodanową i neutralna.
Grupa pierwsza — białkowa
W jej skład wchodzą: gotowane mięso, drób, wędliny, ryby, jaja, mleko, sery (do 50 % tłuszczu), owoce (wszystkie poza bananami).
Grupa druga — węglowodanowa
Zalicza się do niej kasze, makarony, ryż, pieczywo, ziemniaki, suszone owoce, banany, cukier, miód i syropy słodzące.
Grupa trzecia — neutralna
Do tej grupy należą jogurty, kefiry, warzywa, sery (powyżej 50 proc. tłuszczu), śmietana, twarogi, tłuszcze, orzechy, pestki, nasiona, wędzone na zimno mięso i ryby.
Dieta rozdzielna — zasady
Stosując dietę rozdzielną, należy spożywać około 1000 kcal w ciągu dnia, złożonych z węglowodanów i produktów neutralnych lub białek i produktów neutralnych. Zaleca się jedzenie 5 posiłków na dobę z zastrzeżeniem, że dwa mniejsze posiłki (czyli drugie śniadanie i podwieczorek) mogą zawierać maksymalnie 100 kcal.
Kolejną zasadą diety jest ustalona liczba posiłków zawierających białko i węglowodany. Raz dziennie należy zjeść jeden posiłek przyrządzony z produktów zaliczających się do grupy węglowodanów, jeden posiłek białkowy i jeden złożony z samych owoców i warzyw.
Między posiłkami białkowymi i skrobiowymi należy zachować 3–4 godziny odstępu, a każdy posiłek główny (śniadanie, obiad i kolacja) powinien zawierać choć jeden spalacz tłuszczu. Za spalacze tłuszczu uważa się: witaminę C, karnitynę, żelazo, magnez, chrom, wapń lub jod. Owoce można dodawać do śniadania, np. łącząc je z płatkami owsianymi, polecane są również jako przekąska.
Dieta rozdzielna — czego nie można jeść?
W czasie diety rozdzielnej nie zaleca się smażonych dań, fast foodów, produktów w proszku i ostro doprawionych potraw. Z codziennego menu należy wyeliminować słodycze, czekoladę, cukier, lody i wszelkie ciasta z owocami i kremami. Zakazane jest picie mocnej herbaty, napojów gazowanych, kawy i alkoholu pod każdą postacią. Ważne jest oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu — zaleca się picie minimum 2 litrów wody dziennie. Można pić także owocową i zieloną herbatę. Pić powinno się głównie pomiędzy posiłkami.
W diecie rozdzielnej zakazane jest też białe pieczywo, sól, czerwone mięso i wędliny, a wskazane są: chleb razowy, płatki owsiane, kasza gryczana, warzywa, pestki, orzechy, kiełki i nasiona.
Dieta rozdzielna — efekty
Dieta rozdzielna pozwala na przyjmowanie jedynie 1000 kcal w ciągu dnia. Tak mała liczba dostarczanych kalorii gwarantuje oczywiście skutecznie efekty w odchudzaniu, ale jest to zbyt mała ilość energii, by spełnić potrzeby organizmu przeciętnego człowieka. Nawet dla osób, które nie są aktywnie fizycznie i prowadzą siedzący tryb życia, jest to niewielka dawka energii. Z tego względu nie zaleca się jej stosowania zbyt długo — maksymalnie 3 tygodnie.
Choć dieta jest skuteczna i można na niej schudnąć około 2,5–3 kg w ciągu 14 dni, to często po jej zakończeniu mamy do czynienia z efektem jojo. Poza tym, nie ma badań potwierdzających skuteczność metody polegającej na rozłącznym spożywaniu określonych grup produktów; być może spadek wagi wynika z małej liczby dostarczanych kalorii.
Dieta rozdzielna — jadłospis
Śniadanie: jajecznica z 2 jajek z 1 kabanosem
Drugie śniadanie: jabłko i kawałek arbuza
Obiad: gotowana pierś z indyka z fasolką szparagową
Przekąska: serek biały typu grani
Kolacja: makrela wędzona, sałata zielona z rzodkiewką, szczypiorkiem i pomidorami.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze