Dieta Hashimoto - co to jest i na czym polega? Zasady, efekty, jadłospis i przepisy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta Hashimoto powinna być oparta na zasadach zdrowego i racjonalnego odżywiania. Na co warto zwrócić uwagę przy układaniu menu? Poniżej zasady diety, przykładowy jadłospis i przepisy.
Dieta Hashimoto — co to jest i na czym polega?
Dieta Hashimoto zakłada zdrowe odżywianie i regularne spożywanie posiłków. Styl życia osób z tą chorobą tarczycy powinien przypominać zbilansowaną dietę, opartą na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Ważna jest odpowiednia podaż tłuszczów, ich rodzaj, jedzenie węglowodanów o niskim IG i spora podaż białka.
Odpowiednia dieta pomaga w uregulowaniu hormonów przy chorobie Hashimoto. Sama choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, powstałą w konsekwencji zaburzeń w funkcjonowaniu układu odpornościowego.
Dieta Hashimoto — zasady odżywania
Dieta Hashimoto oparta jest na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Bardzo ważne jest w tym przypadku regularne spożywanie posiłków, a także jedzenie 4–5 posiłków w ciągu dnia, mniejszych i nie obciążających organizmu. Dzięki systematycznym posiłkom nie tylko nabiera się prawidłowych nawyków żywieniowych, nie dopuszczając do napadów wilczego głodu, ale także w sposób bezpośredni oddziałuje na utrzymanie jednostajnego tempa przemiany materii. Stałe tempo przemiany materii ma zaś duże znaczenie przy tym zaburzeniu pracy tarczycy.
Ze względu na to, że chorobie tarczycy często towarzyszą inne dolegliwości, jak wypadanie włosów, warto zwiększyć podaż białka. Właściwa ilość białka pomaga w zatrzymaniu wypadaniu włosów, a dodatkowo stanowi źródło tyrozyny — aminokwasu egzogennego, który bierze udział w powstawaniu tyroksyny. Najlepiej, by białko stanowiło nie mniej niż 15–20 proc. diety.
Przy chorobie Hashimoto często pojawiają się także zaburzenia w funkcjonowaniu gospodarki lipidowej, dlatego trzeba zaplanować odpowiednią ilość i rodzaj tłuszczu w codziennym menu. Ogólnie zaleca się, by stanowiły one 20–35 proc. całej diety.
Jeśli zaś chodzi o węglowodany, zaleca się jedzenie tych z niskim indeksem glikemicznym, ponieważ przy Hashimoto często występują zaburzenia homeostazy insuliny oraz glukozy.
Istotne jest także spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który pomaga w regulacji pracy jelit, usprawnia procesy trawienne i ułatwia usuwanie złogów z układu pokarmowego.
Ważną zasadą podczas przebiegu Hashimoto jest obserwacja organizmu; jak reaguje na dany pokarm i w jakim kierunku powinna pójść modyfikacja jadłospisu. Nie ma uniwersalnej diety dla każdego organizmu obarczonego tą chorobą. Należy też pamiętać o odpowiedniej regeneracji i umiarkowanej aktywności fizycznej oraz o tym, żeby ostatni posiłek spożywać na 2–3 godziny przed pójściem spać.
Dieta Hashimoto — gluten, laktoza i goitrogeny
Wiele się słyszy, by podczas choroby Hashimoto unikać glutenu i laktozy. Wiele głosów odradza jedzenie produktów zawierających te składniki, choć nie ma żadnych badań potwierdzających ich szkodliwość. Z pewnością muszą ich unikać osoby z nietolerancją pokarmową i celiakią — poza tymi dolegliwościami nie stwierdzono związku glutenu i laktozy z Hashimoto. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku warzyw krzyżowych (szpinak, kapusta, brokuły, brukselki, jarmuż, kalafior), zawierających goitrogeny. Lepiej je jeść po ugotowaniu, ale nie są zakazane.
Dieta Hashimoto – efekty
Chcąc schudnąć i mając chorobę Hashimoto, należy ograniczyć spożywanie kalorii, jak przy każdej innej diecie. Trzymając się zasad diety opartej na racjonalnym sposobie żywienia, należy unikać fast foodów, produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, słodzonych napojów i alkoholu — szczególnie kolorowych drinków zawierających dużą liczbę pustych kalorii.
Redukując liczbę kalorii, dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza i dietetyka, by nie przesadzić. Zbyt mała liczba kalorii dostarczana do organizmu również wpływa na zaburzenia funkcjonowania tarczycy, a to pogłębia chorobę.
Dieta Hashimoto – jadłospis i przepisy
Śniadanie: owsianka z owocami i masłem orzechowym
Składniki:
6 łyżek płatków owsianych
pół szklanki malin
1 szklanka mleka krowiego
1 łyżka masła orzechowego
Wlej mleko do garnka i wsyp płatki. Gotuj na małym ogniu, dość często mieszając. Po zagotowaniu wlej do miseczki, dodaj maliny i masło orzechowe.
Drugie śniadanie: koktajl z mlekiem kokosowym
Składniki:
— 1 banan
— 1 szklanka borówek
- ¾ szklanki mleka kokosowego
Umyj borówki. Obierz banana i pokrój na mniejsze kawałki. Owoce wrzuć do blendera i dolej mleka. Miksuj na gładką masę.
Obiad: łosoś z komosą ryżową i sałatką
Składniki:
— 140 g dorsza
— 100 gramów ugotowanej komosy ryżowej
— sałata zielona
— pół pomidora
— pół ogórka świeżego
— pół czerwonej papryki
- łyżka świeżej natki pietruszki
— 1 łyżka oliwy z oliwek
— 2 łyżeczki soku z cytryny
Łososia umyć i doprawić solą, a następnie piec w folii w piekarniku. Około 20 minut w temperaturze 200°C. W tym czasie zagotować komosę ryżową zgodnie z przepisem na opakowaniu. W czasie, gdy łosoś jest w piekarniku, a komosa gotuje, przygotować sałatkę. Umyć liście sałaty, osuszyć i porwać na mniejsze kawałki. Pomidora pokroić w kostkę, tak samo pokroić paprykę, ogórka obrać i pokroić. Dodać natkę pietruszki. Do sałatki dodać pieprz i sól a także oliwę z oliwek i sok z cytryny.
Podwieczorek: kanapki z jajkiem i awokado
Składniki:
chleb gryczany (2 kromki), z jajkiem gotowanym, awokado i pomidorkami cherry
Ugotuj jajka i obierze je ze skorupki. 2 kromki chleba posmaruj masłem, połóż na to pokrojone w plasterki jajko, obrane i pokrojone awokado. Umyj pomidorki cherry i połóż obok kanapek. Całość dopraw solą i pieprzem.
Kolacja: sałatka z hummusem
— 2 garści rukoli
— oliwki
— 3 łyżki hummusu
— 3 pomidory suszone
- łyżka pestek słonecznika
- łyżka świeżej natki pietruszki
— 1 łyżka oliwy z oliwek
— 2 łyżeczki soku z cytryny
Umyj, osusz rukolę i wsyp do miski. Dodaj oliwki, pokrojone pomidory suszone odsączone z oliwy. Posyp słonecznikiem i natką pietruszki. Dodaj hummus i całość skrop oliwą i cytryną. Dopraw solą i pieprzem.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze