5 pomysłów na potreningowy posiłek dla wegetarian
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPosiłek potreningowy odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu sylwetki, między innymi: hamuje katabolizm, wspomaga budowanie masy mięśniowej, wspiera regenerację oraz uzupełnia rezerwy energetyczne i wodno-elektrolitowe. Brak posiłku potreningowego lub jego niewłaściwy skład może być jednym z powodów, dla których nie notujesz tak dobrych efektów, jakich oczekujesz.
W okresie potreningowym istotne jest, aby dostarczyć organizmowi pełnowartościowego białka oraz odpowiedniej porcji węglowodanów. Wiele mitów żywieniowych mówi o tym, że wegetarianie mają problem z uzupełnianiem swojej diety o pełnowartościowe białko, dlatego poniżej przedstawiam 5 pomysłów na posiłki potreningowe odpowiednie dla osób na diecie wegetariańskiej.
Zobacz też: Wegesportowiec — dieta bezmięsna a intensywny wysiłek fizyczny
Makaron z czerwonej soczewicy z truskawkami i kokosową bitą śmietaną
Składniki:
- 100 g makaronu z czerwonej soczewicy,
- 250 g truskawek,
- 100 g mleczka kokosowego,
- erytrol (według uznania).
Wykonanie:
Makaron gotujemy według instrukcji podanej na opakowaniu i w tym czasie zajmujemy się bitą śmietaną. Puszka mleczka kokosowego musi być wcześniej schłodzona w lodówce przez minimum 24 godziny. Po otwarciu oddzielamy twardą część mleczka, a wodę odlewamy (można ją zużyć np. do przygotowania koktajlu). Do twardej części dodajemy erytrytol według uznania i ubijamy do momentu uzyskania sztywnej bitej śmietany, którą następnie nakładamy na makaron i dodajemy pokrojone truskawki.
Ciasto bananowe
Składniki (na foremkę o wymiarach 25×12 centymetrów):
- 3 średnie banany (ok. 300–350 g),
- 2 duże jajka lub 3 mniejsze,
- 180 g wybranej mąki,
- szczypta sody oczyszczonej,
- dodatki wedle uznania: np. posiekana gorzka czekolada, żurawina suszona, cynamon, kakao.
Wykonanie:
Ugniatamy widelcem banany, dodajemy jajka, mąkę, sodę oraz dodatki. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Przekładamy masę do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i pieczemy 30–40 minut w 180 stopniach.
Koktajl owocowy z odżywką białkową
Składniki:
- porcja słodkiego owocu, np. banana lub mango,
- porcja kwaśnych owoców, np. malin, jagód, jeżyn,
- miarka odżywki białkowej.
Wykonanie:
Wszystkie składniki miksujemy w blenderze – jeśli jest taka potrzeba, dodajemy nieco wody. Podpowiedź na zbliżające się lato: jeśli zmiksujesz owoce mrożone, otrzymasz lody, które świetnie ochłodzą Cię po treningu! Możesz do nich dodać dowolne dodatki, na przykład posiekaną gorzką czekoladę.
Naleśniki gryczane z dżemem owocowym
Składniki (na 4 duże naleśniki):
- 100 g kaszy gryczanej niepalonej (białej),
- 1–2 jajka lub 2–3 białka jaj,
- olej kokosowy do posmarowania patelni,
- woda,
- wybrany dżem (świetnie smakują także z czekoladowym kremem z awokado!).
Wykonanie:
Kaszę gryczaną białą zalewamy zimną wodą i odstawiamy na minimum 10 godzin. Po tym czasie odlewamy wodę i blendujemy kaszę z jajkami, dodając świeżą wodę, aby uzyskać konsystencję ciasta naleśnikowego. Smażymy placki na nieprzywierającej patelni, dobrze rozgrzanej i posmarowanej olejem kokosowym.
Mini serniczki na zimno bez pieczenia
Składniki:
- spód: 2/3 porcji wiórków kokosowych, 1/3 porcji płatków owsianych, opcjonalnie także wybrane superfoods (np. nasiona konopi, siemię lniane itp.),
- środek: twaróg, agar, erytrol (według uznania),
- góra: mango lub inny owoc, agar.
Wykonanie:
Składniki przeznaczone na spód dokładnie miksujemy. Powstałą masą wykładamy dno silikonowych foremek na muffinki. Odpowiednią ilość agaru (sprawdzamy instrukcję na opakowaniu) rozpuszczamy we wrzącej wodzie i dodajemy do twarogu, który następnie miksujemy na gładką masę i przekładamy do foremek. Na wierzch dodajemy zmiksowane mango wraz z rozpuszczonym agarem. Całość chłodzimy kilka godzin w lodówce (do całkowitego stężenia).
Autorka artykułu: Paulina Wójtowicz - Wybieraj Zdrowo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze