Nie możesz schudnąć? To może być powód
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzJesteś od kilku tygodni na diecie, a waga ani drgnie? Za ten stan mogą odpowiadać problemy trawienne. I chociaż większość z nich powoduje utratę wagi ze względu na złe wchłanianie żywności, kilka dolegliwości - np. refluks - może wpływać na wzrost masy naszego ciała. Refluks a tycie - sprawdź, jak to działa. Jak schudnąć przy refluksie? Zapraszamy.
Refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody czy zaparcia - to tylko niektóre z chorób, które skutecznie utrudniają zrzucenie kilogramów. Dieta przy wrzodach żołądka i refluksie musi być odpowiednio ułożona. Sprawdźmy, jak rozpoznać dolegliwości i w jaki sposób leczyć.
Refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje bolesne uczucie pieczenia w dolnej części klatki piersiowej oraz zgagę. Jest to spowodowane powracaniem kwasu żołądkowego do przełyku. Osoby zmagające się z tą dolegliwością częściej niż inne sięgają po produkty spożywcze.
Jedzenie daje chwilową ulgę, ponieważ produkowana wtedy ślina neutralizuje działanie kwasu. Gdy jednak posiłek zostanie strawiony, pojawiają się wzdęcia, nudności i czkawka. To rezultat powracania kwasu żołądkowego.
Refluks a tycie? Nieustanne podjadanie przy refluksie powoduje tycie. Właśnie dlatego w tego typu chorobach należy wdrożyć leczenie.
Jak powinna wyglądać dieta przy chorobie refluksowej? Odpowiedzi znajdziesz tutaj.
Wrzody
Wrzody najczęściej pojawiają się na dwunastnicy, żołądku i jelitach. Powstają z powodu wzmożonej produkcji kwasów. Podobnie jak w przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego, spożywanie posiłków chwilowo łagodzi bolesne objawy.
Podczas jedzenia kwas zostaje zneutralizowany, niwelując nudności i inne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jest to jednak błędne koło – jedząc częściej niż zwykle, nie wyleczymy wrzodów. Możemy za to boleśnie przybrać na wadze.
Chorobę wrzodową należy leczyć zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Zaparcia
Problemem, który skutecznie sabotuje naszą dietę są zaparcia. Kłopoty z wypróżnianiem mogą nawet wywoływać niechęć do wizyty na siłowni. Czując się ociężale, nie mamy motywacji do ćwiczeń fizycznych. Dodatkowo, często odczuwamy bóle brzucha i nudności.
Zobacz też: Właściwości błonnika
Zaparciom możemy jednak zapobiec. Wystarczy wprowadzić do swojej diety błonnik (25–30g dziennie) oraz wodę (przynajmniej 1,5 litra każdego dnia). Produkty te przyczynią się pracy jelit, ułatwiając wypróżnianie.
Przerost bakterii w jelitach
Flora bakteryjna znajdująca się w naszych jelitach odgrywa kluczową rolę w organizmie. Zmniejsza stany zapalne oraz kontroluje przyrost masy ciała. Problem pojawia się, gdy ilość bakterii szybko wzrasta.
SIBO (Small Intesinal Bacterial Overgrowth), czyli najczęstszy powód zespołu jelita drażliwego powstaje, gdy dochodzi do przerostu bakterii w jelicie cienkim. W rezultacie odczuwamy nieustanny głód, który niwelujemy najczęściej prostymi węglowodanami. Efektem jest kilka kilogramów więcej na wadze.
Zespół jelita drażliwego
Kolejną dolegliwością utrudniającą odchudzanie jest zespół jelita drażliwego. Choroba ta objawia się bólami brzucha, wzdęciami oraz występującymi na przemian zaparciami i biegunkami. To jedno z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego.
Dyskomfort odczuwany w brzuchu jest efektem chronicznych zapaleń, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. W zespole jelita drażliwego dochodzi też do zakłóconej równowagi we florze bakteryjnej.
Leczenie IBS polega na przyjmowaniu probiotyków i innych leków przepisanych przez lekarza oraz stosowaniu diety bezglutenowej, która przyczynia się do zmniejszenia wzdęć i utrzymania prawidłowej masy ciała.
Choroba Crohna
Zmniejszony apetyt i łącząca się z nim utrata wagi to niestety niejedyne objawy występujące w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie polega na przyjmowaniu sterydów, które zwiększają chęć na spożywanie węglowodanów oraz zatrzymują wodę. W rezultacie tkanka tłuszczowa coraz bardziej gromadzi się w organizmie.
Na szczęście wielu lekarzy unika przepisywania sterydów, ponieważ zdają sobie sprawę z ich skutków ubocznych. Warto też pamiętać, że każdy z nas inaczej reaguje na leki. To, co spowoduje tycie u jednej osoby, nie oznacza tego samego u drugiej. Nawet przy chorobie Leśniowskiego-Crohna zbilansowana dieta może pomóc.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze