Węglowodany w diecie - co jeść? Jakie jeść węglowodany, żeby schudnąć?
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 4 komentarzeZapomnij o tym, co słyszałeś: węgle w diecie są dozwolone. To mit, że podczas odchudzania należy całkowicie zapomnieć o tym składniku odżywczym. Jest odwrotnie – zdrowa i skuteczna dieta powinna zawierać produkty bogate w węglowodany, ponieważ dostarczają energii i cennego błonnika. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wybrać. Węglowodany w diecie - co jeść? Jakie są węglowodany dobre na odchudzanie? Przeczytaj koniecznie.
Węglowodany dzielą się na proste i złożone. Te pierwsze to tzw. węglowodany "złe", cechujące się niską wartością odżywczą. Znacznie bardziej pożądane są węglowodany złożone (tzw. "dobre" węglowodany).
Węglowodany złożone — co jeść? Zdrowe węglowodany — w jakich produktach je znajdziesz?
Kasze
Jęczmienna, gryczana, owsiana, jaglana, manna – każdy z nas znajdzie ulubiony rodzaj kaszy. Są źródłem węglowodanów złożonych. Co to oznacza? Organizm potrzebuje więcej czasu, aby rozłożyć i strawić kasze, dlatego dają więcej energii i zapewniają uczucie sytości na dłużej. Dostarczają też błonnika, witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz wielu związków mineralnych (np. magnezu, żelaza, cynku). Można jeść je jako dodatek do mięsa czy ryby, przygotować dania w stylu włoskiego risotto, a nawet dania na śniadanie podobne do owsianki.
Rośliny strączkowe
Fasola, groch, ciecierzyca i soczewica powinny znaleźć swoje miejsce w jadłospisie na diecie. To idealne produkty, dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów – zawierają węglowodany złożone, białko oraz błonnik. Takie połączenie składników odżywczych sprawia, że są niezwykle energetyczne, a przy tym bardzo zdrowe. Jak włączyć je do menu? Warto dodawać je do zup, gulaszy i potrawek. Dobrym pomysłem jest robienie past z roślin strączkowych, którymi można smarować kanapki.
Pieczywo pełnoziarniste
Martwiłeś się, że przez dietę będziesz musiał pożegnać się z kanapkami? Powinieneś zrezygnować z białego pieczywa i przerzucić się na pełnoziarniste. Dzięki temu dostarczysz organizmowi nie tylko węglowodanów, ale również witamin z grupy B, składników mineralnych oraz błonnika, który hamuje głód.
Komosa ryżowa
Moda na komosę ryżową ma swoje uzasadnienie – zboże Inków stanowi źródło pełnowartościowego białka (co oznacza, że zawiera dziewięć niezbędnych aminokwasów) oraz zdrowych węglowodanów. Quinoa świetnie sprawdza się w sałatkach, które można wziąć do pracy na lekki i pożywny lunch.
Makaron pełnoziarnisty
Brytyjscy naukowcy wykazali, że jedzenie produktów zawierających węglowodany złożone sprzyja utracie wagi i obniżeniu wskaźnika BMI. Dzięki nim można pozbyć się zwłaszcza tkanki tłuszczowej z brzucha, która jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia. Będąc na diecie warto sięgnąć po makarony pełnoziarniste. Specjaliści radzą jednak, by nie przesadzać z ilością. Na jeden posiłek należy jeść około 100–200 gramów makaronu razowego.
Płatki owsiane
Najlepszy produkt na śniadanie. Owsianka zaspokaja głód i sprawia, że jesteśmy syci aż do kolejnego posiłku. To zasługa błonnika oraz węglowodanów złożonych, po zjedzeniu których poziom cukru utrzymuje się na stałym poziomie.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze