Co na deser może zjeść sportowiec?
MAGDALENA PIETRAS • dawno temu • 5 komentarzySportowiec też człowiek – czasem ma ochotę na coś słodkiego. Czy warto opierać się tej pokusie? Przed i po treningu wręcz wskazane jest uzupełnienie sił poprzez spożycie „małego co nieco”. Jednak nie każda słodkość jest odpowiednia dla osoby aktywnej fizycznie. Deser musi być nie tylko smaczny i zdrowy, ale nie powinien też powodować ospałości.
Fitbatony
Fitbatoniki to duża dawka energii w niewielkim bloczku. Najlepiej zrobić je samemu, ponieważ batoniki zbożowe ze sklepu zawierają cukier, syrop glukozowo-fruktozowy oraz inne substancje słodzące. Nierzadko są naszpikowane substancjami chemicznymi. A przyrządzenie fitbatonów w domu jest naprawdę bardzo proste i szybkie.
Możesz przygotować je z płatków owsianych, jaglanych lub innych. Do smaku warto dodać orzechy i suszone owoce. By były słodsze, wykorzystaj miód. Dzięki nim zaspokoisz chęć na słodycze, a jednocześnie dostarczysz organizmowi porcję zdrowej energii.
Gorzka czekolada
Wielbiciele czekolady nie muszą rezygnować ze swojego ulubionego przysmaku. Jej gorzka wersja to bogate źródło magnezu, a więc składnika niezbędnego do zachowania prawidłowej pracy mięśni. Zawiera mniej cukru i kalorii niż mleczna, biała czy nadziewana tabliczka.
Suszone owoce
Samo zdrowie, a do tego wygoda spożywania – można zabrać je do małej torebki lub saszetki. Są lekkie i bardzo słodkie. Ponadto są źródłem błonnika, a więc usprawniają procesy trawienne.
Dostarczają organizmowi potas, witaminę E, magnez, cynk, fosfor, żelazo. Pamiętajmy jednak, że jest to dość kaloryczny przysmak (ok. 300 kcal na 100 g produktu), dlatego osoby dbające o linię nie powinny zjadać ich za dużo.
Bataty
To dość oryginalny sposób zaspokojenia chęci na słodycze, ale również skuteczny. Słodkie ziemniaki są źródłem węglowodanów złożonych – a więc dają energię na długi czas. Oprócz tego są niskokaloryczne i lekkostrawne.
Mają niski indeks glikemiczny. W batatach znajdziemy również beta-karoten, witaminę C, potas. Słodkie ziemniaki chronią przed powstaniem nowotworów. Na bazie batatów można przygotować ciasto (przepis możecie znaleźć na naszym blogu).
Koktajle owocowe
Można robić je na bazie mleka, jogurtu naturalnego bądź soku czy wody mineralnej. Każdy owoc, który do niego dodamy dostarczy nam witamin, składników mineralnych. Jednak sportowcom szczególnie polecamy koktajle z bananem, ponieważ zawiera potas, który bardzo łatwo tracimy wraz z potem.
Warto również do smoothie dodać cytrusy, bo dostarczają one witaminy C. Przez niedobór tego składnika organizm jest przemęczony, bardziej podatny na infekcje. A tego każdy sportowiec chciałby uniknąć, prawda? Fani słodkości mogą dodać do swojego koktajlu jeszcze odrobinę miodu.
Pieczone jabłka
Jabłka są dobrym źródłem witaminy C. Kwas askorbinowy uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny za właściwe funkcjonowanie stawów i ścięgien. Oczywiście najlepiej jest jeść jabłka na surowo, razem ze skórką, ale jeżeli znudził nam się taki sposób spożywania owoców, to warto upiec je w piekarniku z dodatkami – np. z orzechami, miodem czy cynamonem.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze