Wigilijne tipy na tematy nie tylko dietetyczne!
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarz- Rozważania na temat tego, czy powinniśmy sobie odmawiać wigilijnych potraw, czy nie, stanowią odwieczny dylemat wielu osób - pisze dla WP Fitness Jakub Mauricz, dietetyk, promotor zdrowia, szkoleniowiec.
Odwiedź strony Jakuba Mauricza www.mauricz.com www.b-well.pl
Moim zdaniem, Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku, podobnie jak Wielkanoc. Dlatego też proponuję skupić się na 360 pozostałych dniach w roku, dbając o swoje zdrowie, żywienie i samopoczucie, zamiast katować się pozornie przez kilka świątecznych dni, tylko po to, aby już za chwilę sięgnąć po kawę z syropem, naleśniki z kremem czekoladowym i pizzę, jako standardowe wybory żywieniowe w ciągu roku.
Kwestią dalszą jest to, jak poprawić nasze samopoczucie oraz trawienie, kiedy zasiadamy do świątecznego stołu. Wielokrotnie narzekamy na niestrawność, zgagę, a także uczucie przepełnienia, czy gazy.
Mam dla Ciebie kilka pożytecznych wskazówek, które możesz wykorzystać, aby spożywać owoce przedświątecznych przygotowań kulinarnych ze smakiem!
Enzymy trawienne - wspomogą funkcjonowanie żołądka oraz soków trawiennych trafiających do jelita cienkiego, niwelując efekt przepełnionego brzucha. Mówiąc wprost, enzymy stanowią dodatkowe wsparcie organizmu, aby w pełni mógł on strawić pokarm i zmniejszyć dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Dość duża ilość enzymów trawiennych znajduje się w żywności. Przykładem może być chociażby kiwi, które wspomaga trawienie produktów mlecznych, a także ananas zawierający bromelainę – to potężny enzym, którego rolą jest nie tylko trawienie białka, ale także zwalczanie stanów zapalnych i bólu. Do dań mięsnych doskonale nada się fermentowany ocet jabłkowy lub ocet balsamiczny. Wspomagają one pracę soków żołądkowych, ułatwiając trawienie pokarmu.
Wsparcie wątroby – smażenie, sałatki z majonezem i pozostałe ciężkostrawne, tłuste potrawy stanowią spore wyzwanie dla naszej wątroby. Abyśmy długo cieszyli się naszym laboratorium chemicznym – bo taką funkcję pełni wątroba dzięki licznym przemianom oraz produkcji związków – warto jej pomóc w tych kilku świątecznych dniach.
Przede wszystkim warto nie przesadzać z alkoholem w święta. Po drugie, pijmy odpowiednie ilości płynów i jeśli to możliwe, zastosujmy krople wspomagające trawienie, które są oparte o mieszanki ziół. Znany wszystkim środek na wątrobę zawierający sylimarynę to właśnie ekstrakt z nasion ostropestu plamistego, rośliny.
Probiotyki – mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita stanowią niesamowite wsparcie dla naszego organizmu. Mają wiele ról i benefitów, z których może korzystać cała rodzina, niezależnie od wieku. Trzeba jednak wiedzieć, jakie preparaty probiotyczne stosować i kiedy, gdyż inne szczepy są na wzmocnienie odporności, inne na zmniejszenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a jeszcze inne na zatrucia i biegunki. Warto jednak zgłębić ten temat!
Umiarkowane korzystanie z dostępnych 12 dań także pomoże nam przeżyć święta ze wszystkimi guzikami w koszuli.
Jakub Mauricz
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze