Jak ograniczyć liczbę kalorii w codziennym menu?

Liczbę kalorii możemy zmniejszyć w prosty sposób, na przykład samodzielnie przygotowując orzeźwiające napoje w miejsce tych gotowych gazowanych lub sięgając po owoc zamiast soku. Dla ograniczenia dziennej liczby kalorii ważne jest również wysypianie się. Ponadto naukowcy radzą, aby ćwiczyć jeszcze przed zjedzeniem pierwszego śniadania.

Podziel się:

Jak ograniczyć liczbę kalorii? Ćwiczenia na czczo

Poranne ćwiczenia przed pierwszym śniadaniem nie tylko powodują, że w ciągu dnia odczuwamy mniejszy głód, ale sprawiają, że sięgamy po przekąski o mniejszej kaloryczności. Rzadziej mamy ochotę na słodycze, ostatecznie wybieramy te zdrowe.

Co więcej, ćwiczenia na czczo pozwalają spalić więcej kalorii niż o pozostałych porach dnia. Dlaczego? Po wypoczynku w nocy poziom glikogenu mięśniowego (paliwa dla organizmu) i cukru jest niski. Wówczas spalany jest zmagazynowany tłuszcz. Z tych zapasów podczas porannego treningu organizm zaczyna korzystać już po 20 minutach.

Jak ograniczyć liczbę kalorii? Domowej produkcji woda smakowa zamiast gazowanego napoju

Choć najprościej i najszybciej jest kupić napój, który ugasi pragnienie, niż samodzielnie go przygotować, to w trosce o swoją wagę nie powinniśmy wybierać drogi na skróty. Gazowane i słodkie napoje dostępne w sklepach to bomby kaloryczne, bogate w cukier (butelka o pojemności pół litra może zawierać nawet kilkanaście łyżeczek cukru!) i konserwanty.

Zdrową alternatywą są domowej produkcji wody smakowe — gazowane lub nie. Wystarczy połączyć naturalnie gazowaną wodę z sokiem z limonki i ziołami. Można dodać plastry warzyw (na przykład świeżego ogórka) lub owoców (kawałki cytryny lub truskawek) i zdrowy napój gotowy!

Jak ograniczyć liczbę kalorii? Świeży owoc i warzywo zamiast soku

Soki owocowe są bardziej kaloryczne niż surowe owoce, zawierają większą ilość cukru, a ponadto są pozbawione błonnika pokarmowego (ich picie może stanowić przyczynę cukrzycy). Przykład?

Sok pomarańczowy to 110 kcal i 23 gramy cukru, podczas gdy owoc pomarańczy dostarcza o połowę mniejszą liczbę kalorii i cukru. Wniosek? Zamiast szklanki tego płynu powinniśmy sięgać po świeży owoc. Obecność błonnika sprawia, że stopień wchłaniania glukozy do krwi i liczba przyjętych kalorii są niższe.

Dlaczego jeszcze warto wybierać świeże owoce zamiast soków? Spożywanie żywności w jej naturalnej postaci jest najzdrowsze. Ponadto pokarmy, które wymagają gryzienia i żucia, mają wpływ na poziom tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Wymagają bowiem pracy w przeciwieństwie do owoców w postaci przetworzonej. Dowiedli tego naukowcy z Japonii, którzy polecili dwóm grupom uczniów odpowiednio — pić soki i jeść owoce. Członkowie drugiej grupy po zakończeniu badania mieli mniejszy obwód pasa.

Jak ograniczyć liczbę kalorii? Wolne tempo spożywania posiłków

Spożywając posiłki w pośpiechu, przed ekranem telewizora lub telefonu, bezwiednie przyjmujemy znacznie więcej kalorii (wedle badań opublikowanych w „Journal of American Dietetic Association” o 10% więcej). Efekt? Odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Zgodnie z zasadami ideologii eat clean powinniśmy delektować się jedzeniem, jeść w miłej atmosferze, bez pośpiechu. Należy dokładnie gryźć i przeżuwać każdy kawałek (powinien być nieduży). Wolne tempo jedzenia sprawia, że informacja o sytości ma szansę dotrzeć do mózgu na czas, dzięki czemu w rezultacie zjadamy mniej niż podczas łapczywego jedzenia (zwykle potrzeba na to około 20 minut). Zazwyczaj osoby, które jedzą w spokoju, równocześnie piją więcej wody, co ma wpływ na przebieg procesów metabolicznych.

Jak ograniczyć liczbę kalorii? Odpowiednia liczba godzin snu

Kiedy jesteśmy niewyspani, w ciągu dnia przyjmujemy większą liczbę kalorii niż wtedy, gdy nocny wypoczynek trwał zalecane 8 godzin (nawet o kilkanaście procent). Osoby, które notorycznie śpią niewystarczającą liczbę godzin, znajdują się w grupie zagrożonych nadwagą.

Dlaczego? Problemy ze snem mają wpływ na stężenie greliny — hormonu głodu, który odpowiada za wilczy apetyt i zjadanie dużych porcji posiłków. Jego poziom w organizmie zostaje zaburzony, rośnie zaś poziom kortyzolu — hormonu stresu, który ma wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Dlaczego nie mogę schudnąć? Kiedy brak efektów odchudzania Popularne stymulanty Kawa a odchudzanie. Czy kawa wspomaga odchudzanie? OTYŁOŚĆ BRZUSZNA - co jeść, by szybciej zniknęła? Prosty Fitness [Lekcja 17] Surowe czy gotowane? Rusz w końcu swoje tłuste dupsko, czyli odchudzanie dla opornych. Złe nawyki Jakie suplementy diety są najlepsze?MATERIAŁ PROMOCYJNY Schudła 40 kilogramów w 10 miesięcy, jedząc zupy. Metamorfoza Moniki Honory Sok z ziemniaka - lekarstwo na wiele dolegliwości 8 błędów przez które nie możesz schudnąć. SPRAWDŹ, co ROBISZ ŹLE Bisfenol A (BPA) – niebezpieczne ilości w organizmie człowieka