Eat clean, czyli jak?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeW wolnym tłumaczeniu angielskie wyrażenie eat clean znaczy jeść czysto. W praktyce oznacza przestrzeganie zasad zdrowego żywienia - jedzenie tego, co naturalne, unikanie produktów przetworzonych. Zatem clean eating to po prostu zdrowa dieta.
W trakcie zakupów warto czytać etykiety produktów, sprawdzać ich kaloryczność i składy. Im krótsza lista składników, które wykorzystano do produkcji, tym lepiej. Nie powinniśmy kupować i jeść produktów spożywczych, które składają się z więcej niż 6 składników. Unikajmy tych, które na początku listy mają cukier.
Warto ograniczyć spożywanie przetworzonych produktów, na przykład gotowych potraw przygotowanych przemysłowo. Są one bogate w barwniki, konserwanty, substancje słodzące, a ponadto zawierają dużo tłuszczu. Na przykład, aby jeść czysto, powinniśmy zastąpić napój świeżo wyciśniętym sokiem z owoców.
Jeżeli lubimy pieczywo, zamiast chleba wypiekanego z mąki białej, wybierzmy bochenek z pełnego ziarna. Dostarczymy organizmowi błonnika pokarmowego (zapewnia uczucie sytości i wspomaga pracę jelit) oraz mikroelementów. Produkty razowe dają uczucie sytości na dłuższy czas, a ponadto wyróżniają się niskim indeksem glikemicznym. Zdrowszą alternatywą dla makaronu pszennego jest pełnoziarnisty.
Zdrowa dieta zakłada spożywanie dużych ilości warzyw i 2 porcji owoców dziennie (najlepiej sezonowych; jedzonych na surowo lub pod postacią soków). Powinniśmy je jeść każdego dnia, zwłaszcza warzywa (surowe lub gotowane na parze). Owoce jemy do godziny 15 ze względu na zawartość cukru.
Cukier znajduje się w wielu produktach, które trafiają do naszego koszyka w trakcie zakupów. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że przyjmujemy go, jedząc owocowe jogurty, nie tylko słodząc herbatę (tu można wykorzystać miód lub ksylitol — cukier pozyskiwany z brzozy).
Wedle zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dziennie spożywać jedynie 25 gramów cukru, a w rzeczywistości przyjmujemy go z różnymi pokarmami cztery razy więcej! Jeżeli nie chcemy borykać się z nadmiarem kilogramów, powinniśmy ograniczyć jego spożycie.
Oprócz cukru istotne znaczenie ma sól. Mimo że dzienne spożycie powinno wynosić 5 gramów, to zazwyczaj przyjmujemy jej dwa razy więcej. Świadomość, że sól znajduje się w produktach przetworzonych, powinna stanowić dodatkowy argument przemawiający za wyeliminowaniem takiej żywności z jadłospisu.
Warto jeść częściej mniejsze porcje posiłków. Najlepiej 4–5 dziennie, co 3 godziny. Wówczas utrzymujemy wysokie tempo przemiany materii. Ostatni posiłek jemy najpóźniej na 3 godziny przed snem. Niezbędne jest picie dużych ilości wody - 2 litrów dziennie.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze