Wpływ wody na odchudzanie

Woda jest źródłem życia. Jej niedobór prowadzi do osłabienia organizmu, problemów z oddychaniem i utrzymaniem właściwego ciśnienia krwi. Woda odgrywa też niebagatelną rolę w procesie odchudzania. Osobom na diecie zaleca się spożywanie wody z wysoką zawartością magnezu.

123RF

Prozdrowotne właściwości wody
Bez jedzenia człowiek może przetrwać około miesiąca, z kolei niedobór wody powoduje zgon po upływie zaledwie kilku dni. To dowodzi, że woda jest źródłem życia, które bez niej nie jest możliwe, gdyż dostarcza wielu cennych składników mineralnych.

Organizm dorosłego człowieka składa się w ponad 50 proc. z wody, a organizm noworodka z niemal 80 proc. U osób w podeszłym wieku zawartość wody w organizmie spada i wynosi około 55 proc. w przypadku mężczyzn i 45 proc. u kobiet.

Woda jest potrzebna do prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych, które odbywają się w organizmie człowieka. Umożliwia wchłanianie składników pokarmowych w przewodzie pokarmowym i działanie enzymów trawiennych. Woda jest sycąca. Eliminuje z organizmu wolne rodniki i pozytywnie wpływa na utrzymanie właściwego pH skóry.

Jeżeli będziemy regularnie pić wodę, zwalczymy nieprzyjemne dolegliwości takie jak wzdęcia i ból brzucha, zaparcia, które są wynikiem złego sposobu odżywiania się, to znaczy spożywania zbyt obfitych posiłków, dodatkowo w pośpiechu.

Picie wody a odchudzanie

Picie wody powoduje oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji i eliminuje cellulit, czyli wspomaga proces spalania tłuszczu. Jeżeli będziemy to robić systematycznie, stracimy na wadze. Tezę tę udowodniła doktor Jodi Stookey z Oakland Research Institute. Okazuje się, że zrezygnowanie z picia słodzonych napojów i herbat na rzecz wody gwarantuje zredukowanie wagi ciała nawet o 2 kilogramy w ciągu roku. Wprowadzenie tego dobrego nawyku żywieniowego nie wymaga stosowania diety odchudzającej. Należy zatem przyjmować co najmniej 2,5 litra wody dziennie, aby uzupełnić straty wynikające z wydalania jej wraz z potem, moczem i przez płuca. Osobom otyłym rekomenduje się wodę z wysoką zawartością magnezu (powyżej 70 mg na litr).

Warto pamiętać, że jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia, nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na wodę, na przykład osoby zawodowo uprawiające sport powinny wypijać nawet 5 litrów wody każdego dnia. Sportowcom zaleca się picie wody z wysoką zawartością wapnia (powyżej 150 mg na litr). Większe ilości wody powinny przyjmować osoby chorujące na schorzenia, w przebiegu których występują: gorączka, biegunka i wymioty. Wodę należy pić również w czasie upałów. W lecie można przeprowadzić jednodniową dietę wodną w celu oczyszczenia organizmu.

Jeżeli będziemy bagatelizować zapotrzebowanie organizmu na wodę, możemy narazić się na pogorszenie samopoczucia i ogólne osłabienie. Na skutek niedoboru wody będziemy borykać się z problemami z oddychaniem, zmniejszy się produkcja śliny, wystąpią trudności z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Przekąski, które zmniejszają apetyt Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Wpływ kofeiny na odchudzanie Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania Wybierz odpowiednie tabletki na odchudzanie Owoce, które pomogą ci schudnąć Zaburzenia flory bakteryjnej a odchudzanie Odchudzanie a depresja Najlepsze suplementy odchudzające Zasady zdrowego odchudzania, których musisz przestrzegać Mniej jedz, więcej się ruszaj – główna zasada odchudzania Zdrowe przekąski – które wybrać? Kto pomoże ci w odchudzaniu? Zielona dieta a odchudzanie Jednodniowa głodówka – co nam daje? Jak oszukać głód? Dieta tasiemcowa – obalamy mity Zdrowe odchudzanie – zasady Wskaźnik BMI – jak go obliczyć? Rozpocznij zdrowo odchudzanie Przyczyny przybierania na wadze

Popularne w tym tygodniu:

JAK ZDROWO I SKUTECZNIE WRÓCIĆ DO FORMY