Dieta owocowo-warzywna - efekty, przepisy i przykładowy jadłospis diety dr Dąbrowskiej
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta owocowo-warzywna znana jest też pod nazwą diety doktor Dąbrowskiej. Głównym efektem stosowania tej diety jest odtruwanie organizmu, a utrata zbędnych kilogramów następuje przy okazji. Co więcej, zarówno przepisy, jak i jadłospis nie są zbyt skomplikowane.
Dieta owocowo-warzywna — zasady
Dieta owocowo-warzywna doktor Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na oczyszczeniu organizmów ze wszelkich złogów. Etap ten to tak naprawdę lecznicza głodówka, podczas której spożywamy jedynie warzywa i owoce, czyli produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. Głodówka zaś wspomaga trawienie endogenne, czyli wewnętrzne. Organizm bowiem wykorzystuje tkankę tłuszczową oraz inne zbędne elementy jako źródło energii, czego skutkiem jest utrata wagi.
Drugi etap diety owocowo-warzywnej to wychodzenie z diety, które jest równie ważne, co etap pierwszy. Wówczas do jadłospisu dodaje się takie produkty jak kasza, chleb razowy, orzechy, nabiał oraz ziarna.
Dieta owocowo-warzywna — efekty
Wyeliminowanie ze swojej diety produktów przetworzonych i pełnych chemii może być bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Według doktor Ewy Dąbrowskiej, autorki diety owocowo-warzywnej, chemia spożywcza jedynie "zatyka" nasz system odpornościowy, który przestaje reagować w odpowiedni sposób na choroby takie jak miażdżyca czy nowotwory. Dieta owocowo-warzywna ma za zadanie zmienić mikroflorę jelit, a dzięki temu "uszczelnić" system immunologiczny.
Przed stosowaniem diety doktor Dąbrowskiej warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ stosowana tam głodówka nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Zwłaszcza powinny się go wystrzegać kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci, młodzież i osoby z niedowagą, a także osoby chore na cukrzycę typu 1, gruźlicę czy depresję. Przeciwnicy diety dr Dąbrowskiej zwracają uwagę na fakt, że jeśli człowiek zwraca uwagę na to, co je, to jego organizm sam doskonale radzi sobie z usuwaniem szkodliwych produktów przemiany materii i żadna głodówka nie jest potrzebna.
Dieta owocowo-warzywna — jadłospis
W czasie pierwszego etapu diety owocowo-warzywnej można jeść jedynie warzywa niskoskrobiowe, takie jak marchew, buraki, rzodkiew, kalafior, brokuły, cebula, por, sałaty, ogórki, kabaczki, pomidory czy papryka. Oprócz tego należy też pamiętać o owocach, które powinny być niskocukrowe (jabłka, jagody, grejpfruty, cytryny) oraz o piciu 2–3 litrów płynów dziennie.
Dzień 1
Śniadanie: sok z marchwi oraz surówka z pomidora, ogórka kiszonego i selera naciowego
Obiad: zupa ogórkowa
Kolacja: mus jabłkowy na ciepło oraz surówka z marchwi z jabłkiem
Dzień 2
Śniadanie: surówka z białej kapusty z jabłkiem
Obiad: duszona papryka nadziewana jarzynami
Kolacja: gotowana biała kapusta
Dieta owocowo-warzywna — przepisy
Duszona papryka nadziewana jarzynami. Na patelni należy przyrumienić poszatkowaną cebulę z czosnkiem, a następnie dodać posiekany szpinak i całość usmażyć. Na koniec doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowany farsz wykładamy na dwie połówki papryki i pieczemy przez 30 minut w temperaturze 200 st. Celsjusza. W międzyczasie można przygotować też sos pomidorowy, który będzie się dobrze komponował z całym daniem. Do jego przygotowania wystarczy podsmażyć czosnek oraz cebulę, a następnie zalać passatą pomidorową i całość gotować przez około 5 minut.
Mus jabłkowy na ciepło. Obrane i drobno pokrojone jabłka wrzucamy do garnka, kropimy sokiem z cytryny i polewamy wodą. Całość należy zagotować, od czasu do czasu mieszając. Gdy jabłka rozpadną się na mniejsze kawałki, należy je zmiksować blenderem na gładką masę. Mus gotowy.
Jakub Ruźniak
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze