Dieta dr Ornisha - leczy i spala tłuszcz. Dieta Ornisha - jadłospis
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temu • 8 komentarzyDieta dr Ornisha polecana jest osobom mającym problem z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, bądź chorującym na nowotwory. Ale to także sposób odżywiania, który pozwoli nam pozbyć się niechcianych kilogramów. Na jakich produktach żywnościowych opiera się dieta, którą wymyślił dr Ornish? I kto nie powinien jej stosować?
Prozdrowotne odżywianie
Dieta Ornisha podbija dziś Stany Zjednoczone i uważana jest tam za jedną z najskuteczniejszych diet odchudzających.
Autorem jest amerykański kardiolog Dean Ornish, który opracował ją w latach 70. XX wieku, jako naturalną metodą leczenia miażdżycy. Był to czas, kiedy coraz więcej Amerykanów zaczęło zmagać się z otyłością, a naukowcy zaczęli analizować dietę naszych przodków i to, w jaki sposób kształtował się metabolizm.
W oparciu o te dane, dr Ornish stworzył plan odżywiania, który nie tylko gwarantuje bezpieczny i trwały spadek wagi, ale również zapobiega chorobom krążenia, cukrzycy oraz nowotworom. Jest to dość rygorystyczna dieta, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować — jeśli chcesz przejść na dietę dr Ornisha, wcześniej przeprowadź przynajmniej jednodniowy detoks.
Zasady diety dr Ornisha
Dr Dean Ornish podzielił produkty dozwolone na diecie na 5 grup — pierwsza grupa należy do najzdrowszych, a ostatnia jest najmniej zdrowa. Najlepiej komponować posiłki tak, aby nasze menu opierało się głównie na produktach należących do trzech pierwszych grup.
- I grupa. Najzdrowsze produkty, które możemy jeść bez ograniczeń. Są to: warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż, białko jaja, beztłuszczowe produkty mleczne, produkty sojowe.
- II grupa. Produkty, które powinniśmy jeść z umiarem: warzywa w puszkach, awokado, orzechy, olej rzepakowy.
- III grupa. Tych produktów nie powinno się jeść codziennie: owoce morza, niskotłuszczowe produkty mleczne, oleje z wysokim stosunkiem kwasów omega-3 względem omega-6.
- IV grupa. Te produkty powinny sporadycznie pojawiać się w naszym menu: ryby, drób, pełnotłuste produkty mleczne, wyroby ciastkarskie.
- V grupa. Z tych produktów powinniśmy całkowicie zrezygnować: czerwone mięso, podroby, masło, żółtko jaj, śmietana.
Prawidłowo skomponowany posiłek powinien składać się w 10 proc. z tłuszczów, w 15 proc. z białek i w 75 proc. z węglowodanów.
Czy dieta dr Ornisha jest skuteczna?
Zaletą diety dr Ornisha jest fakt, że pozwala powoli, ale skutecznie tracić kilogramy. Jeśli opieramy swoją dietę przede wszystkim na warzywach i węglowodanach, możemy pozbyć się ponad 5 kg miesięcznie.
Co ciekawe, nie musimy liczyć kalorii. Wystarczy jeść produkty z dozwolonej listy często i w małych porcjach. Taki sposób odżywiania sprzyja także utrzymaniu cholesterolu na odpowiednim poziomie, co chroni nas przed miażdżycą.
Przeciwnicy tej diety zarzucają jej, że jest zbyt rygorystyczna i monotonna. Trudno ją także stosować miłośnikom mięsa. Dodatkowo jego brak w diecie może skutkować niedoborem witaminy B12 i witaminy D oraz składników mineralnych, takich jak żelazo i cynk.
Ta dieta dostarcza nam niewielu kalorii, zatem (szczególnie na początku) możemy czuć się zmęczeni. Diety nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby chorujące na anemię lub osteoporozę oraz młodzież w okresie dorastania.
Menu stworzone przez dr Ornisha sprawdzi się za to u wegetarian, osób chcących na stałe zmienić nawyki żywieniowe oraz tych, które mają problem z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu. Ta dieta ma działanie profilaktyczne, co zostało potwierdzone naukowo.
Pamiętajmy o wypijaniu dziennie przynajmniej 2 litrów wody oraz o aktywności fizycznej — sama dieta nie wystarczy, aby wymodelować ciało. Ponieważ dostarczamy organizmowi niewiele energii, polecamy dobrać umiarkowany, niezbyt wyczerpujący trening, np. pilates lub jogę.
Ten artykuł ma 8 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze