Objawy chorób układu krążenia
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuBardzo ważna jest obserwacja pracy serca, ponieważ jest to najbardziej obciążony pracą narząd w naszym organizmie. Dlatego trzeba wsłuchiwać się w sygnały, aby nie przegapić momentu, gdy zaczyna rozwijać się choroba.
Na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o objawy, to mogą pojawić się one nagle, ale często obserwowane są przez dłuższy czas. Choroby układu krążenia mogą wynikać z genetyki, ale w większości przypadków są spowodowane złymi nawykami i niezdrowym trybem życia, np. długotrwałym stresem, używkami, wysokim cholesterolem i poziomem cukru, nieprawidłową dietą. Mięsień sercowy znajduje się pośrodku klatki piersiowej i umieszczony jest w worku osierdziowym.
Objawy sugerujące chorobę serca
- Zmęczenie jest najczęściej skutkiem przeciążenia mięśnia sercowego i objawia się uczuciem zmęczenia, które narasta w ciągu dnia.
- Duszność, która rozpoczyna się nagle, bez konkretnego powodu.
- Omdlenie jest spowodowane niewystarczającą ilością krwi i tlenu. Wystarczy tylko 10 sekund niedotlenienia, a może dojść do omdlenia. W przypadku serca bardzo ważna jest rytmika jego pracy. Jeśli serce bije zbyt szybko lub zbyt wolno, dochodzi do utraty przytomności.
- Kołatanie oznacza przyspieszoną pracę serca lub dodatkowy skurcz. Objawy, które powinny niepokoić, to nagłe napady dodatkowych bić, które trwają 1–3 minuty, a nie są powiązane z dużymi emocjami, wysiłkiem. Najczęściej kołataniu towarzyszy ból w klatce piersiowej.
- Zasinienie skóry może sugerować nawet uszkodzenie mięśnia sercowego.
- Obrzęki mogą umiejscawiać się wokół kostek, na nogach, ale także w dolnej części tułowia. Spuchnięte kończyny mogą być przyczyną zaburzeń pracy prawej strony serca.
- Ból w klatce piersiowej zwany inaczej dusznicą bolesną. Może promieniować do szyi, ramion i żuchwy. Jeśli ból trwa dłużej niż 15 minut, może to być zawał serca. Dusznica bolesna uaktywnia się najczęściej po większym wysiłku fizycznym.
Jeżeli pojawi się któryś z objawów, należy poprosić o konsultację lekarza, który powinien sprawdzić pracę serca stetoskopem i tętno. Prawidłowy puls to około 70 uderzeń na minutę. Ważna jest systematyczna kontrola ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Lekarz może zlecić specjalistyczne badania:
- EKG wysiłkowe,
- EKG,
- echokardiografię,
- rezonans magnetyczny,
- badanie holterowskie,
- scyntygrafię.
Istotna jest świadomość przyczyn problemów i chorób serca. Należą do nich:
- nadciśnienie tętnicze,
- wysoki poziom cholesterolu,
- wysoki poziom cukru we krwi,
- nadmierny stres,
- brak ruchu,
- niewłaściwa dieta,
- nadużywanie używek,
- obciążenie dziedziczne,
- bakterie Chlamydia pneumoniae.
Należy dbać o serce. Przede wszystkim trzeba zapewnić sobie systematyczny ruch na świeżym powietrzu. Ważna jest właściwie zbilansowana dieta, która musi zawierać ryby, owoce, warzywa, witaminy A, C, E, B6, tłuszcze nienasycone i pierwiastki takie jak cynk, selen, magnez, mangan, potas, wapń, krzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze