Choroby, które mają wpływ na kondycję serca
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 2 komentarzeChoroby serca należą do schorzeń bardzo groźnych i zagrożonych powikłaniami. Mało kto wie, że problemy zdrowotne powszechnie uważane za błahe, mogą w znacznym stopniu osłabić serce.
Grypa
Dzieje się tak w przebiegu grypy, której częstym powikłaniem jest wirusowe zapalenie mięśnia sercowego. W jego przebiegu organizm wytwarza przeciwciała, które niekorzystnie wpływają na serce, uszkadzając je. Co ważne, choroba ta nie daje specyficznych objawów z wyjątkiem uczucia zmęczenia i osłabienia. Z czasem jednak może rozwinąć się niewydolność serca (kardiomiopatia). By zatem uniknąć problemów z sercem, należy nie bagatelizować tak poważnej infekcji, jaką jest grypa. Gdy pojawią się pierwsze jej objawy, powinno się zostać w łóżku, by nie dopuścić do groźnych dla życia powikłań.
Angina
Jeśli angina jest źle leczona lub zupełnie zbagatelizowana, może dojść do zapalenia mięśnia sercowego. W przypadku dzieci kilka lat po chorobie mogą zostać zdiagnozowane nabyte wady serca. Wiele prawdy jest zatem w powiedzeniu, że angina liże stawy i kąsa serce.
Depresja
Choroby serca mogą pojawić się również jako powikłanie nieleczonej depresji. Schorzenie to manifestuje swoją obecność takimi objawami jak: kołatanie serca, uczucie duszności, spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, potliwość, ból odczuwany w klatce piersiowej. Życie w nieustannym stresie i poczucie zagrożenia czy obawa przed utratą pracy w znacznym stopniu osłabia serce i w przyszłości może być przyczyną powikłań ze strony układu krążenia.
Tarczyca
Niezwykle groźna jest zwłaszcza nadczynność tarczycy, która może przyczynić się do chorób serca. Dzieje się tak, bo nadmiar hormonów tarczycowych znacznie przyspiesza pracę tego głównego mięśnia. Może to wiązać się z rozwojem arytmii. U osób ze zdiagnozowanymi schorzeniami serca może z kolei dojść do poważnych powikłań, które objawiają się uczuciem ucisku lub szarpania w klatce piersiowej, kołataniem serca. Niebezpieczna jest również niedoczynność tarczycy (np. choroba Hashimoto), gdyż w jej przebiegu może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze. Może ponadto dojść do spowolnienia pracy serca i zmniejszenia jego kurczliwości.
Próchnica
Nieleczone zęby mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Dzieje się tak, gdyż bytujące w ogniskach próchnicy bakterie bardzo łatwo dostają się do krwiobiegu, a dodatkowo wytwarzają substancje, które zwiększają krzepliwość krwi. A to w znacznym stopniu utrudnia pracę serca. Za powstawanie płytki miażdżycowej odpowiadają z kolei bakterie bytujące w kamieniu nazębnym, stąd tak ważne jest jego regularne usuwanie.
Choroby serca są kojarzone z osobami starszymi. Młodzi ludzie zupełnie nie są świadomi tego, że z pozoru błahe schorzenia mogą doprowadzić np. do zawału mięśnia sercowego. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje zdrowie i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze