Kiedy kołatanie serca jest niebezpieczne?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temuPrzyspieszone lub nierówne bicie serca zazwyczaj wzbudza niepokój. Uczucia kołatania serca doświadczył niemal każdy dorosły człowiek. Warto pamiętać, że nie zawsze musi ono oznaczać coś groźnego. Kołatanie serca po wysiłku fizycznym nie musi być czymś niepokojącym. Zatem kiedy kołatanie serca jest niebezpieczne? Jeśli występuje bez wyraźnych objawów, takich jak: zmęczenie, stres, używki. Wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może to bowiem świadczyć o chorobach, które nie mają związku z sercem, może też wskazywać na niewydolność krążenia. Objawy są zazwyczaj podobne i warto je poznać.
Kiedy pojawia się kołatanie serca?
Kołatanie serca jest problemem związanym z pracą serca. Nieprawidłowa może spowodować niewydolność krążenia. Objawy kołatania serca pojawiają się bardzo często, kiedy czujemy strach, jesteśmy podnieceni lub bardzo zdenerwowani.
Warto wiedzieć, że najczęściej kołatanie serca jest nieszkodliwe (np. nierówne bicie serca po wysiłku), ale należy się mu dokładnie przyjrzeć. Serce może pracować z częstotliwością od 40 do 180 uderzeń na minutę. Jest to zależne od tego, czy śpimy, czy np. pracujemy fizycznie.
Kołatanie serca jest bardzo powszechne, a przyspieszony rytm serca może się pojawić:
- gdy jesteśmy narażeni na stres,
- kiedy zażywamy różnego rodzaju używki,
- podczas wysiłku fizycznego,
- podczas ciąży,
- podczas gorączki.
Kołatanie serca może wynikać z zaburzeń pracy serca. Należy wiedzieć, że nie zawsze jest związane z jakimiś poważnymi chorobami tego mięśnia. Może się ono pojawiać także w wyniku chorób, które nie mają nic wspólnego z sercem. Dowiedziono np. że zażywanie tabletek odchudzających, nadużywanie nikotyny, alkoholu lub narkotyków sprzyja pojawianiu się przyspieszonego rytmu serca. Zawsze, kiedy utrzymuje się on przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
Czy kołatanie serca jest niebezpieczne?
Sam objaw kołatania serca nie musi być niebezpieczny. Jednak należy wiedzieć, że większość symptomów, które mu towarzyszą, może być niebezpieczna. Jest to np. arytmia serca, czyli nietypowe jego bicie. To bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić do tachykardii, która może z kolei przyczynić się nawet do zagrożenia życia.
Także zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie mogą spowodować kołatanie serca. Spowodowane mogą być one przez choroby, których objawami są biegunka lub wymioty. Mogą być wywołane przez odwodnienie w upalne dni. Mogą także występować w sytuacji, kiedy spożyjemy dużą ilość alkoholu, który odwadnia organizm, co może być powodem pojawienia się zaburzeń rytmu serca.
Kołatanie serca pojawia się także przy takich schorzeniach jak:
- niewydolność krążenia,
- choroba refluksowa,
- nadczynność tarczycy,
- przepuklina,
- choroby nerek.
Warto wiedzieć, że kołatanie serca może być spowodowane na tle nerwowym. Może je też wywołać odwodnienie lub niedobór potasu.
Jak chronić się przed kołataniem serca?
Ochrona przed kołataniem serca nie jest najczęściej skomplikowana. Najczęściej wystarczy unikać używek, czyli: alkoholu, kawy i napojów zawierających kofeinę, narkotyków. Należy dbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Trzeba też pamiętać o tym, aby dieta zawierała odpowiedni poziom potasu. Pomocne jest też uprawianie sportu, wysypianie się i odpoczynek. Jednak zawsze, kiedy wystąpi niepokojące kołatanie serca, warto zasięgnąć opinii lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze