Arytmia serca - jakie ćwiczenia przy arytmii serca?
IWONA SZADKOWSKA • dawno temuSerce ma swój odpowiedni rytm. Wszelkie jego zaburzenia mogą być oznaką przeżywanych emocji, stresu, ale również mogą wskazywać na poważną chorobę. Czym jest arytmia serca? Kiedy zagraża naszemu życiu? Arytmia a wysiłek fizyczny - jak to działa?
Jak wygląda praca serca?
Bicie serca, które jest spowodowane rytmicznymi skurczami przedsionków i komór, rozprowadza krew po całym organizmie. Jest pewnego rodzaju pompą, która wtłacza w nas życie. Skurcze serce powstają dzięki impulsom elektrycznym. Kiedy dochodzi do ich zaburzenia, nasze serce zaczyna pracować w innym rytmie.
Prawidłowe bicie serca odbywa się z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. W tym czasie węzeł zatokowy, który znajduje się w prawym przedsionku, pobudza poprzez impuls elektryczny pracę przedsionków serca, a następnie pracę komory. Krew z przedsionków napełnia komory, a następnie jest wyrzucana do aorty i do pnia płucnego, a stamtąd do całego krwiobiegu. W czasie snu serce pracuje wolniej, bo uderza na minutę około 60–40 razy. Serce reaguje również na nasze emocje. Kiedy jesteśmy zdenerwowani lub towarzyszą nam silne emocje, zdecydowanie przyspiesza i uderza około 90–120 razy na minutę. Ekstremalny wysiłek fizyczny, który łączy w sobie duże emocje i pracę całego organizmu, może spowodować, że uderza około 170 razy na minutę.
O arytmii zaczynamy mówić, gdy serce nie ma żadnego powodu, aby nagle przyspieszać lub zwalniać i robi to, pomimo że zachowujemy całkowity spokój i nie przeciążamy organizmu ćwiczeniami fizycznymi.
Czym jest arytmia?
Arytmia serca sama w sobie nie jest chorobą serca. Jest natomiast objawem, że serce nie pracuje prawidłowo. Jej przyczyną może być miażdżyca, choroba wieńcowa, wada zastawek, astma, nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, stres, a także niedobór składników mineralnych takich jak: magnez, wapno i potas. Zaburzenia pracy serca mogą pojawiać się również wtedy, gdy nie stronimy od alkoholu lub pijemy duże ilości kawy lub mocnej herbaty.
Kiedy arytmia serca zagraża naszemu życiu?
Przyspieszone bicie serca, a zatem częste skurcze przedsionków i komór, mogą prowadzić do duszności, zawrotów głowy, a nawet do utraty przytomności. Bardzo groźną formą tych objawów jest migotanie przedsionków i komór, które mogą doprowadzić do zatrzymania serca, a co za tym idzie — do śmierci. Dlatego, jeżeli cierpimy na częstoskurcz, powinniśmy podjąć obowiązkowe leczenie. Migotanie przedsionków można opanować odpowiednimi lekami.
Gdy zaburzenia w rytmie serca pojawiają się od czasu do czasu, warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, jak pracuje serce i co się z nim dzieje. Lekarz najczęściej zleci wykonanie EKG, zmierzy ciśnienie krwi i posłucha bicia serca. Kiedy istnieją takie przesłanki, lekarz może zlecić badanie Holtera. Urządzenie zakłada się na dobę lub dłużej — jeżeli tak zdecyduje specjalista — i ma ono na celu rejestrację pracy serca podczas codziennych czynności.
Arytmia a wysiłek fizyczny
Wbrew pozorom zdiagnozowana arytmia serca nie musi oznaczać zakazu aktywności fizycznej. Zdaniem ekspertów niewielki wysiłek fizyczny, dopasowany do możliwości pacjenta, może być czynnikiem wspomagającym leczenie kardiologiczne.
Jakie ćwiczenia przy arytmii serca? Może to być np. nordic walking, jazda na rowerze, pływanie, wolny bieg (niska intensywność).
Mowa oczywiście o aktywnościach typowo rekreacyjnych, a nie o sporcie wyczynowym. Osoba z arytmią serca powinna zawsze skonsultować się ze swoim kardiologiem przed podjęciem decyzji o rekreacyjnym uprawianiu sportu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze