Alkohol na diecie – można czy nie?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzGdy mamy zamiar się odchudzać, najlepiej zapomnieć o piciu napojów alkoholowych, które zawierają mnóstwo pustych kalorii. Ich częste spożywanie negatywnie wpływa na wagę. Jednak całkowita rezygnacja ze spożywania trunków zawierających alkohol jest bardzo trudna. Wpływ alkoholu na zdrowie
Powszechnie wiadomo, że częste spożywanie alkoholu jest szkodliwe. Nadużywanie alkoholu jest przyczyną takich dolegliwości jak refluks przełykowo-żołądkowy, marskość wątroby, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca oraz udar mózgu. Alkohol osłabia również układ odpornościowy. Powinny go unikać także kobiety w ciąży, ponieważ negatywnie wpływa na rozwój płodu.
Jeśli chodzi o wagę ciała, to według najnowszych badań osoby spożywające niewielkie ilości alkoholu posiadają niższy wskaźnik BMI niż ludzie, którzy regularnie piją większe dawki alkoholu. Duże ilości kalorii zawartych w alkoholu bardzo często są przyczyną nadwagi lub otyłości. Co gorsza, piciu alkoholu towarzyszy jedzenie wysokokalorycznych pokarmów takich jak orzeszki ziemne, chipsy, krakersy czy słodycze.
Alkohol a odchudzanie
Istnieje wiele rodzajów napojów alkoholowych, a ich wpływ na odchudzanie jest różny. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować spożycia alkoholu, lepiej spożywać te o mniejszej zawartości kalorii. Na przykład sok lub colę w drinkach warto zastąpić wodą mineralną. W przypadku piwa najlepszą opcją jest wybór jasnego, gdyż jest ono mniej kaloryczne niż ciemne. Najlepiej jednak skonsultować się z dietetykiem przy opracowywaniu diety, jaką ilość i jakiego rodzaju alkoholu można bezpiecznie spożyć.
Alkohol nie odkłada się w organizmie, musi więc być spalony. Niestety, w momencie spalania alkoholu metabolizm zostaje znacznie spowolniony, przez co dochodzi do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Kaloryczność alkoholu
Alkohol, mimo że jest płynem, w przypadku wielu osób jest główną przyczyną otyłości oraz nadwagi. Jeden gram czystego alkoholu zawiera siedem kilokalorii. Dla porównania jeden gram białka zawiera cztery kilokalorie, węglowodanów cztery kilokalorie, a tłuszczu dziewięć kilokalorii. Najgorsze jest jednak to, że kalorie w alkoholu są całkowicie puste. Spożywając wino, piwo czy wódkę, nie dostarczamy organizmowi żadnych składników odżywczych.
Może się okazać, że przekroczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie i jednocześnie nie zapewnimy organizmowi minimalnej ilości składników odżywczych, takich jak witaminy czy minerały. Dlatego najlepiej całkowicie zrezygnować z alkoholu, a jeśli nie jest to możliwe, ograniczyć spożywanie go do minimalnych ilości.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze