Czym jest fibromialgia?
ANNA CHMIELEWSKA • dawno temuFibromialgia jest dość trudną nazwą, określającą reumatyczną chorobę tkanek miękkich. Jej objawami są: uczucie dużego zmęczenia, bóle mięśni, ranne zesztywnienie i utrudniony sen. Chory konsultuje dolegliwości z lekarzami, ale rzadko który udziela pomocy. Badania wykonywane w laboratorium najczęściej nie wskazują na żadne nieprawidłowości. Zdarza się, że osoba cierpiąca jest posądzana o hipochondrię.
Przyczyny fibromialgii
Przyczyn choroby można doszukiwać się w wielu trudnych sytuacjach życiowych, szczególnie gdy ulegną one nagromadzeniu, m.in. choroba, rozstanie z bliską osobą, wszelkiego rodzaju kryzysy życiowe, depresja, problemy. Odpowiedzialne jest też niewłaściwe przetwarzanie bodźców w CUN.
Szacuje się, że fibromialgia dotyczy aż 36 proc. ludzi. Choroba może pojawić się nawet u dzieci. Sugeruje się, że schorzenie ma podłoże genetyczne.
Objawy fibromialgii
Mimo że chorobę trudno jest zdiagnozować, można wskazać na pewne symptomy.
- Przenikliwy ból – obejmuje całe ciało lub fragmenty (od okolicy krzyżowej, przez kręgosłup, do tylnej części głowy, rąk, bioder, aż do stóp). U każdego chorego odmiennie. Bóle mięśni i stawów są bardzo zróżnicowane – przewlekłe, głębokie, pulsujące, wręcz świdrujące.
- Najbardziej diagnostyczne są wtedy tzw. bolesne punkty. Ból charakteryzuje się zmiennym nasileniem. Niestety, nie jest jasno sprecyzowane, co może go potęgować (prawdopodobnie zimne dni i wyczerpująca praca).
- Notoryczne zmęczenie – towarzyszy bólom mięśniowym. Ponadto pojawia się słabsza odporność i występują problemy ze snem. Spadek sił witalnych jest dotkliwie odczuwalny.
Inne, poboczne objawy – może być ich naprawdę wiele, w znacznym stopniu są zindywidualizowane:
- bóle głowy,
- wysypki,
- suchość jamy ustnej i zespół suchego oka,
- niepokój bądź depresja,
- chłodniejsze dłonie i stopy,
- kołatanie serca,
- dolegliwości żołądkowe.
Zakres dolegliwości jest więc bardzo szeroki, co znacząco utrudnia proces diagnostyczny. Powyższe symptomy przypisuje się wielu innym jednostkom chorobowym.
O fibromialgii mogą świadczyć dwa objawy:
- bóle mięśni utrzymujące się co najmniej 3 miesiące i obejmujące różne części ciała,
- ból spowodowany uciskaniem charakterystycznych miejsc (punktów) – 11 z 18.
Leczenie fibromialgii
Niestety, choroby nie leczy się lekami. Niektóre z nich mogą przynieść zaledwie ulgę. Chory stosuje zwykle kilka preparatów, których działanie nie jest jednak w pełni zadowalające, m.in. leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Lepsze efekty przynosi regularne przyjmowanie Myalganu. Zawarte w preparacie wyciągi z liści stokrotki mają szerokie zastosowanie, co odpowiada zróżnicowanym objawom choroby.
Decydująca w terapii jest zmiana codziennej aktywności. Niewskazane są monotonne, powtarzalne czynności, które wzmacniają określone bóle mięśniowe.
Pomocne w leczeniu fibromalgii są:
- odprężenie i relaks,
- ruch,
- fizykoterapia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze