Ból nóg – przyczyny
ANNA CHMIELEWSKA • dawno temuPrzyczyny bólu nóg mogą być prozaiczne, np. niewygodne obuwie bądź długie spacerowanie czy wędrowanie. Zdarza się jednak, że wiążą się z chorobami naczyń krwionośnych czy kręgosłupa.
Ból nóg nie jest jeden i ten sam. Może być silny i nagły lub zwiększający się. Czasami wynika tylko ze zmęczenia mięśni, innym razem sygnalizuje poważną dolegliwość. Przyczyn bólu wskazuje się bardzo wiele:
- Dna moczanowa – choroba przewlekła, zwana również artretyzmem. Wiąże się z nieprawidłową przemianą materii, efektem której jest gromadzenie kryształów kwasu moczowego (moczanów) w stawach. Moczany są ostre, a raniąc tkanki, przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego. Niestety, osoba przez wiele lat może nie wiedzieć o swojej chorobie, gdyż początkowo nie daje ona objawów. Pierwszym symptomem są zwykle nagłe i silne bóle stawów i mięśni, zaczerwienienie skóry i nadwrażliwość na dotyk. Choroba atakuje stawy. Leczenie polega na przestrzeganiu odpowiedniej diety, a także na przyjmowaniu leków moczopędnych i redukujących stężenie kwasu moczowego.
- Miażdżyca – zmiany miażdżycowe prowadzą do niedokrwienia nóg o charakterze przewlekłym. Objawy następują stopniowo, w miarę słabnącego ukrwienia. Początkowym symptomem jest uczucie zimnych stóp. Potem pojawiają się kolejne: ból mięśni podczas chodzenia (ulgę przynosi odpoczynek), bóle spoczynkowe (najpierw w palcach, stopniowo w całej stopie), a także trudno gojące się owrzodzenia. Leczenie polega na przyjmowaniu leków zalecanych w terapii miażdżycy, podtrzymywanie aktywności fizycznej, a także unikanie urazów stóp.
- Przewlekła niewydolność żylna – jest skutkiem uszkodzeń zastawek w żyłach i siedzącego trybu życia. Objawem są bóle mięśniowe, odczuwane zmęczenie mięśni, obrzęki oraz żylaki. Leczenie polega na przyjmowaniu leków wzmacniających żyły i wspomagających krążenie, noszeniu rajstop uciskowych oraz na dbaniu o aktywność fizyczną. Żylaki można usuwać operacyjnie.
- Rwa kulszowa – ból jest nagły, zlokalizowany w części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, jednak promieniujący aż do pośladka, uda, boku podudzia i stopy. W leczeniu przyjmuje się preparaty przeciwbólowe oraz jest stosowana kinezyterapia. Niekiedy konieczne jest podanie zastrzyków.
- Zaburzenia wodno-elektrolitowe – są częstą przyczyną skurczów w łydkach. Zaburzenia te wynikają z niedoboru składników mineralnych w organizmie (magnez, potas). Zwykle dokuczają skurcze łydek w nocy. Ulgę przynosi krótkie przespacerowanie się i prostowanie nogi. Ważne jest wypijanie dużej ilości płynów w ciągu dnia.
- Zakrzepica żył głębokich – w żyłach tworzą się skrzepliny utrudniające bądź wręcz uniemożliwiające przepływ krwi. Rozwojowi zakrzepicy służą m.in. ciąża, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, zaburzenia krzepnięcia krwi, schorzenia układu krążenia (zawał, żylaki). Choroba objawia się bólem i obrzękiem nogi, zwiększającym się w trakcie chodzenia i stania, zaczerwienieniem. Leczenie wymaga stosowania przede wszystkim leków przeciwzakrzepowych.
- Zwyrodnienia kręgosłupa – postępują z wiekiem, mogą też być efektem przebytych urazów. Dotyczą zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Niepokojące objawy występują głównie w stanie spoczynku, nocą. W leczeniu zaleca się pływanie i podawanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze