Co oznacza ból w klatce piersiowej? Kłucie w klatce piersiowej, ból w mostku - przyczyny
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuCo oznacza ból w klatce piersiowej? Kłucie w klatce piersiowej ma wielorakie podłoże. Przyczyną tej dolegliwości mogą być schorzenia układu oddechowego, krążenia i kostnego, a także choroby autoimmunologiczne. Aby znaleźć czynnik, który spowodował ból w klatce piersiowej, ustala się umiejscowienie i charakter bólu.
Ból w klatce piersiowej — przyczyny
Pod pojęciem bólu w klatce piersiowej znajduje się zarówno lekki dyskomfort w tej części ciała, jak również ostry i przenikliwy ból. Jeżeli doszło do zawału serca, w okolicy mostka występuje uczucie pieczenia lub ciężkości (ból zawałowy). Ból w klatce piersiowej może być bólem wieńcowym. Jego źródłem może być każdy narząd wewnętrzny, który jest umiejscowiony w tej części ciała (oprócz tkanki płucnej pozbawionej zakończeń bólowych).
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej są dolegliwości ze strony układu krążenia, które mogą spowodować takie schorzenia jak choroba wieńcowa, zapalenie osierdzia czy zawał serca. Schorzenia przewodu pokarmowego również objawiają się bólem w tej części tułowia. Należą do nich refluks, kamica żółciowa i stan zapalny przełyku.
Powodem bólu w klatce mogą być także choroby oskrzeli, czyli schorzenia układu oddechowego, a także uraz kręgosłupa i choroba zwyrodnieniowa należące do schorzeń układu kostnego. Częstym zjawiskiem jest nerwoból w klatce piersiowej. Ponadto jako przyczynę bólu w klatce piersiowej wskazuje się dolegliwości spowodowane chorobami autoimmunologicznymi (na przykład toczniem), o podłożu psychogennym (nerwica serca), a także związane z chorobami sutka (na przykład zaburzenia hormonalne).
Ból w klatce piersiowej – diagnostyka
Aby stwierdzić przyczynę bólu w klatce piersiowej, lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje badanie. W diagnostyce bólu w klatce piersiowej wykonuje się badania laboratoryjne takie jak amylaza, morfologia krwi, a także EKG, RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej.
Lekarz ustala miejsce i charakter bólu. Dolegliwość ta może wystąpić w okolicy klatki piersiowej, może być to ból rozlany albo ból punktowy. Pacjent musi go scharakteryzować, wybierając spośród takich określeń jak palący ból w klatce piersiowej, ból tępy, ostry lub piekący. Powinien określić, czy natężenie bólu ulega zmianie na skutek wysiłku fizycznego i zmiany pozycji ciała. W trakcie wywiadu lekarz ustala wiek pacjenta, stan zdrowia, stosowane leki i zażywane używki. Są to determinanty zwiększające ryzyko wystąpienia przyczyny bólu w klatce piersiowej.
Rodzaje bólu w klatce piersiowej
Klasyfikacji rodzajów bólu w klatce piersiowej dokonuje się z uwzględnieniem przyczyny tej dolegliwości. Wyróżnia się zatem:
- ból związany z niedokrwieniem serca lub zawałem serca (kilkuminutowy palący lub piekący ból w okolicy mostka),
- ból spowodowany zapaleniem osierdzia (kłujący i ostry ból za mostkiem, o zmiennym natężeniu),
- ból spowodowany rozwarstwieniem aorty (silny i nagły ból w przedniej części klatki piersiowej),
- nerwoból (ostry i jednostronny ból klatki piersiowej),
- ból wywołany refluksem żołądkowo-przełykowym (piekący ból w okolicy zamostkowej),
- ból wywołany zapaleniem opłucnej (nagły, ostry i kłujący ból w klatce piersiowej).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze