Ból kości ogonowej - co oznacza? Przyczyny i profilaktyka
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBól przy kości ogonowej to bardzo częsta przypadłość. Może pojawić się nagle przy siedzeniu, po jeździe na rowerze, w ciąży czy po porodzie. Zawsze oznacza to samo - uporczywy ból, często promieniujący na uda lub pośladki. Sprawdź, co powoduje ból kości ogonowej - przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Opisujemy je poniżej.
Ból kości ogonowej — przyczyny
Kość ogonowa (guziczna) to ewolucyjna pozostałość po naszych przodkach. Jest to zrost od trzech do pięciu kręgów, znajdujący się w końcowym odcinku kręgosłupa — tam, gdzie inne ssaki mają ogon. Ból kości ogonowej jest najczęściej efektem siedzącego trybu życia, który nadmiernie obciąża nasz kręgosłup. Nie ma co ukrywać, ewolucyjnie nie jesteśmy stworzeni do długiego siedzenia przed komputerem. Ale dolegliwość może dotyczyć także osób aktywnych! Ból może się pojawić np. po jeździe na rowerze, gdy mamy niewygodne siodełko lub źle wyregulowane jego ustawienie.
Ból kości ogonowej może też być spowodowany upadkiem — stłuczeniem lub uporczywym obijaniem jej, np. właśnie na rowerze. Kość może ulec nawet złamaniu, wtedy często konieczne jest leczenie operacyjne.
Także intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny obciążający dolne odcinki kręgosłupa może być przyczyną bólu kości ogonowej. Np. niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń na siłowni, które może prowadzić do przeciążenia mięśnia gruszkowatego, guzicznego czy dźwigacza odbytu.
Ból kości ogonowej może być również niejako naturalną konsekwencją zmian, jakie zachodzą w organizmie. Dzieje się tak w przypadku kobiet w ciąży. Powiększająca się macica wywiera wówczas nacisk na dolne partie kręgosłupa. Ból powinien ustąpić po porodzie.
Uporczywe zaparcia to kolejna możliwa przyczyna dolegliwości odczuwanych w okolicach kości ogonowej. Wówczas mamy do czynienia tak naprawdę z bólem żołądka, który promieniuje na kość ogonową. Ból w okolicach kości krzyżowej mogą także powodować hemoroidy odbytu.
Ból kości ogonowej może być także spowodowany zwyrodnieniami, dyskopatią czy innymi schorzeniami kręgosłupa. Często jest też efektem nerwobólów (neuralgii) splotu krzyżowego lub guzicznego. Te schorzenia wymagają bezwzględnie konsultacji lekarskiej i leczenia.
Dolegliwości w obrębie kości ogonowej mogą być też oznaką choroby nowotworowej. Pojawiają się one np. w przebiegu struniaka. To złośliwy nowotwór kości, który rozwija się powoli, więc objawy bólowe odczuwalne są dopiero w jego zaawansowanym stadium. Również guz olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej daje podobne symptomy. Na szczęście ten nowotwór jest wyjątkowo rzadki i najczęściej ma łagodny przebieg.
Ostatnią grupą przyczyn bólu kości są torbiele — torbiel włosowata kości ogonowej, będąca często dolegliwościami młodych mężczyzn. Polega na zapaleniu i powiększeniu mieszków włosowych w okolicy kości krzyżowej i guzicznej, co powoduje ucisk i ból. Podobny ból, promieniujący na nogi i pośladki, powodują torbiele Tarlova, wypełnione płynem rdzeniowo-mózgowym.
Co na ból kości ogonowej?
Ponieważ przyczyn tej dolegliwości może być bardzo wiele, o tym, czym leczyć ból kości ogonowej, powinien zadecydować lekarz. Dopiero po zbadaniu przyczyn, skieruje Cię on na odpowiednią terapię.
Ból kości krzyżowej — profilaktyka
Wiadomo, ze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby ustrzec się dolegliwości związanych z bólem kości ogonowej, zadbaj nie tylko o wygodne i właściwie wyregulowane siedzenie w miejscu pracy, ale przede wszystkim o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej w ciągu dnia. To najlepszy środek profilaktyczny, tym bardziej, że pomaga też utrzymać właściwą masę ciała, więc przeciwdziała przeciążeniom kręgosłupa. Można też poddawać się masażom leczniczym, zmniejszającym napięcie mięśniowe wokół dolnych partii kręgosłupa.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze