Ból nóg u mężczyzn

Nieprawidłowości w układzie kostno-stawowym oraz zmiany w układzie żylnym to dwie najczęstsze przyczyny bólu kończyn dolnych u mężczyzn.

123RF

Czasem ból nóg jest prozaiczny i może wiązać się z dawno już zapomnianą… kontuzją. Ból odnawia się najczęściej w sytuacji, w której podejmujemy trening bądź intensywną aktywność fizyczną bez odpowiedniej rozgrzewki. Mięśnie, więzadła i ścięgna nie są wówczas przygotowane do ćwiczeń i zdecydowanie łatwiej ulegają nadmiernemu rozciągnięciu lub przeciążeniom. Może również dojść do ich naderwania. Bez dobrze poprowadzonej rozgrzewki łatwiej również o urazy kolan oraz skręcenia stawów.

Ból nóg może również wynikać ze zbyt dużego ucisku nerwów (w następstwie dźwigania, otyłości lub siedzącego trybu pracy). Przeciążenie kręgosłupa może w przyszłości skutkować pojawieniem się rwy kulszowej.

Przyczyną bólu nóg może być również płaskostopie. Jeśli mięśnie i więzadła stóp są słabe, np. w efekcie nadmiernego przeciążenia, braku aktywności fizycznej lub długiej jazdy samochodem, wówczas może rozwinąć się płaskostopie. Sprzyja mu również noszenie nieodpowiednio dobranego obuwia, nadwaga oraz długie stanie. Dochodzi wówczas do obniżenia łuku poprzecznego lub podłużnego stopy, co prowadzi z kolei do rozwoju stanu zapalnego w więzadłach i torebkach stawów stopy. Płaskostopie objawiać się może również bólem w stawach skokowych, biodrowych i kolanowych. Leczy się je poprzez stosowanie odpowiednio dobranych przez ortopedę wkładek do butów oraz gimnastykę.

Nieodpowiednia dieta a ból mięśni

Gdy bolą mięśnie nóg, może to być spowodowane niedoborem magnezu. Narażeni są na to zwłaszcza mężczyźni, którzy palą papierosy, piją duże ilości kawy oraz napojów typu cola. Niedobory magnezu należy koniecznie uzupełniać poprzez odpowiednią suplementację.
Dieta bogata w tłuszcze sprzyja wystąpieniu miażdżycy tętnic. Gdy te są zwężone, wówczas może pojawić się ból, m.in. w łydkach, udach, pod kolanami. Schorzenie tego rodzaju określa się jako chromanie przestankowe lub miażdżyca zarostowa.

Ból nóg może być również wywołany przez leki. Skurcz łydek pojawia się w przypadku zażywania leków moczopędnych, gdyż w wyniku tego typu farmakoterapii dochodzi do zaburzenia gospodarki potasowej. Ból mięśni może również wywołać przyjmowanie statyn, bardzo popularnych leków, których zadaniem jest obniżanie poziomu cholesterolu we krwi oraz zapobieganie udarom mózgu i zawałom.

Jeśli codziennemu ruchowi towarzyszy uczucie ciężkości i ból nóg, można wówczas podejrzewać, że swoją obecność manifestują żylaki. Powstają one, gdy krew zalega w żyłach. Niewydolność żylną diagnozuje się u 37 procent mężczyzn. Ulgę przyniesie wypoczywanie z uniesionymi nogami.

By uniknąć bólu nóg, konieczne jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej, przyjmowanie odpowiednich suplementów oraz stosowanie się do zasad racjonalnego odżywiania.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni Stłuczenia, otarcia, skaleczenie – jak radzić sobie z drobnymi urazami?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?