Sposoby leczenia najczęstszych kontuzji
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 2 komentarzeKontuzji można nabawić się w każdej sytuacji i w różnym wieku. Bywa, że ludzie doświadczają kontuzji kolana, skręcenia kostki, nadciągnięcia ścięgien lub stłuczenia. Urazy można wyliczać, trzeba tylko umiejętnie je od siebie odróżniać, by skutecznie sobie pomóc, gdy tylko będzie taka potrzeba.
Najczęstsze kontuzje
Istnieją badania statystyczne, które warunkują liczbę zgłoszonych pacjentów z określonymi objawami wskazującymi m.in. na kontuzję kolana, skręcenie kostki, uszkodzenie więzadeł, nadciągnięcie ścięgien lub skręcenie. Wobec każdego z tych uszkodzeń należy stosować odpowiednią pierwszą pomoc oraz – co ważne – umiejętnie te urazy od siebie odróżniać, by dobrze dostosować leczenie. Przy dokuczliwych, bardzo bolących urazach dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
W przypadku uszkodzenia więzadeł najczęściej uraz ten bywa połączony z urazem stawu kolanowego. W takich przypadkach głównie występuje ból i opuchlizna w rejonie kolana. Zdarza się, że ból jest tak silny, że ogranicza, a nawet uniemożliwia chodzenie. W nagłej sytuacji urazu należy przede wszystkim unieruchomić staw i jeżeli tylko jest taka możliwość, zgłosić się do ortopedy. Czasami zerwane więzadła wymagają interwencji chirurgicznej.
W odniesieniu do skręconej kostki, a dokładnie torebki stawowej i więzadeł, ból może przybrać różne nasilenie. O ile w przypadku bólu lekkiego poruszanie kostką jest możliwe, o tyle w przypadku średniego i ciężkiego bólu utrudnione lub nawet uniemożliwione jest poruszanie. Dochodzi też często do obrzęku, lecz mało widocznego. Przy lekkich skręceniach wystarczy dobrze przyłożyć lodowaty kompres i zminimalizować chodzenie do minimum. Dobrze jest też usztywnić nogę, np. bandażem lub opaską elastyczną. Kiedy jednak ból jest silniejszy, konieczne jest usztywnienie nogi i skonsultowanie urazu z ortopedą. Nierzadko takie poważniejsze skręcenia unieruchamiane są poprzez gips.
Oprócz skręcenia stawu skokowego, można wymienić także najczęstszy uraz osób aktywnie uprawiających sport, czyli naciągnięcie ścięgien. Charakterystycznym objawem jest przede wszystkim ból podczas poruszania ręką lub nogą w stawie. Przy takiej kontuzji potrzebne będą zimne okłady, smarowanie miejsc bólu maściami przeciwbólowymi. W razie dokuczającego bólu należy sięgnąć po lek, który go uśmierzy.
Niezwykle częstym urazem jest stłuczenie, do którego dochodzi w różnych sytuacjach i w różnym wieku. Gwałtowne zetknięcie się miękkich tkanek ludzkich z twardym podłożem lub przedmiotem powoduje stłuczenie. Charakteryzuje się ono tym, że na skórze nie widać żadnej rany, jednak wewnątrz dochodzi do krwiaka, siniaka, a ból bywa dokuczliwy. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej zastosować zimny okład, unieruchomić lekko miejsce stłuczenia, na następny dzień stosować kompresy ciepłe i czekać, aż opuchlizna i krwiak zejdą. Warto jednak dokładnie obserwować stłuczone miejsce, gdyż nierzadko jest ono mylone z innymi poważniejszymi urazami.
Staw skokowy to nie jedyne miejsce urazów. Często dochodzi też do zwichnięć stawu barkowego. Oznacza to, że doszło do przemieszczenia się względem siebie kości, które tworzą ten staw. Osoba, która tego doświadcza, ma uczucie „wykręcenia” ręki i odczuwa niemożność poruszania nią oraz silny ból. Przy takiej sytuacji niezbędne jest przede wszystkim unieruchomienie ręki na temblaku, wzięcie środka przeciwbólowego i natychmiastowe skonsultowanie się z ortopedą. Najprawdopodobniej lekarz dokładnie sprawdzi, czy nie doszło do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych i w sytuacji możności nastawi bark.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze