Leczenie nadciśnienia tętniczego opornego
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzNieleczone nadciśnienie tętnicze może być przyczyną wielu groźnych chorób, takich jak zawał serca, udar lub niewydolność nerek. Dlatego tak ważne jest, by jak najwcześniej rozpocząć odpowiednią terapię. Niestety, w przypadku wielu osób stosowanie klasycznych leków obniżających ciśnienie tętnicze nie przynosi zadowalających efektów. W takich wypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń służących do obniżania ciśnienia.
Co to jest nadciśnienie tętnicze oporne?
U niektórych osób występuje oporne na terapię nadciśnienie tętnicze. Jest to rodzaj nadciśnienia, którego leczenie tradycyjnymi lekami hipotensyjnymi jest nieskuteczne. Niestety, w przypadku tego schorzenia nie pomaga zmiana diety oraz trybu życia.
W przypadku osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oporne ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, chorób nerek, niewydolności serca, a nawet nagłego zatrzymania krążenia jest bardzo wysokie. Według badań nadciśnienie tętnicze oporne stanowi nawet około piętnastu procent wszystkich przypadków tej choroby. Najbardziej narażone na rozwój tej choroby są osoby w podeszłym wieku oraz te, u których w rodzinie występował już ten rodzaj dolegliwości.
Urządzenie do obniżania ciśnienia
Sposób działania urządzenia do obniżania ciśnienia tętniczego jest podobny do działania stymulatora serca. Urządzenie to jest zasilane bateriami i generatorem, który umieszczany jest przez lekarzy pod skórą pacjenta w okolicy obojczyka. Od aparatu odprowadza się dwa przewody do tętnicy szyjnej, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za dostarczanie krwi do mózgu.
Zadaniem aparatu jest stymulowanie zlokalizowanych w tej tętnicy receptorów regulujących przepływ krwi. Dzięki pracy aparatu nadają one sygnał, który następnie mózg odczytuje jako wzrost ciśnienia krwi. W reakcji na to organizm rozluźnia naczynia krwionośne oraz spowalnia akcję serca. Działania te skutkują obniżeniem ciśnienia.
Urządzenie to nie tylko ma korzystny wpływ na unormowanie ciśnienia krwi, ale również na pracę serca oraz zmiany w jego strukturze. U osób chorujących na przewlekłe nadciśnienie oporne dochodzi do przerostu mięśnia sercowego oraz pogrubienia jego ścian. Zastosowanie aparatu obniżającego ciśnienie może odwrócić ten proces, ponieważ poprawia on znacznie wydolność serca. Jak do tej pory ta metoda terapeutyczna jest najbardziej skuteczna.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze