Przyczyny i profilaktyka nagłego zgonu sercowego
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temu • 1 komentarzNagła i nieoczekiwana śmierć z powodu zatrzymania krążenia nosi nazwę nagłego zgonu sercowego. Najczęściej ta śmiertelna przypadłość dotyka osób, które zmagają się z chorobami serca i krążenia. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. Bardzo często nagła śmieć sercowa poprzedzona jest utratą przytomności, która pojawia się na godzinę przed innymi objawami.
Przyczyny wystąpienia nagłego zgonu sercowego
Większość osób, które umierają w wyniku nagłego zgonu sercowego, to ludzie w średnim i podeszłym wieku. Są to najczęściej ci, u których wcześniej zdiagnozowano chorobę wieńcową. Bardzo często pacjenci nie są świadomi tego, w jak złej kondycji jest ich organizm. Nie wiedzą, co może im grozić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka chorób układu krążenia, aby zatrzymanie krążenia i nagła śmierć nie były zarówno pierwszym, jak i ostatnim objawem.
Nagła śmierć sercowa jest wynikiem naturalnych procesów biologicznych i może do niej doprowadzić np. zwężenie naczyń wieńcowych. Częstą przyczyną jest też pojawienie się skrzepu, który odpowiada za blokowanie przepływu krwi i pojawienie się arytmii serca. Warto wiedzieć, że do tego rodzaju śmierci nie przyczyniają się żadne czynniki zewnętrzne ani urazy. Nagła śmierć sercowa jest procesem gwałtownym, prawie natychmiastowym. Już w godzinę od wystąpienia pierwszych objawów następuje śmierć pacjenta.
Za nagły zgon sercowy odpowiadają, oprócz choroby wieńcowej, takie schorzenia jak:
- choroby i stany zapalne mięśnia sercowego,
- choroby i wady zastawek,
- miażdżyca,
- znaczny niedobór magnezu,
- zakłócenia rytmu serca,
- rozwarstwienie aorty,
- skrzepy utrudniające przepływ krwi do serca.
Działania profilaktyczne
Bezpośrednie zatrzymanie krążenia odpowiada za nagłą śmierć sercową. Najczęściej do zatrzymania krążenia dochodzi w przypadku zaburzeń rytmu serca. Są to np. częstoskurcz komorowy lub migotanie komór.
Należy pamiętać, że pacjenci, u których wystąpiło migotanie komór lub częstoskurcz komorowy, czyli wystąpiła u nich arytmia serca, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Dlatego profilaktyka chorób układu krążenia w ich przypadku powinna być na najwyższym możliwym poziomie, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się objawów. Konieczne może się okazać wszczepienie specjalnego kardiowerter-defibrylatora serca, który ma za zadanie zapobieżenie ponownemu wystąpieniu objawów.
Osoby, u których arytmia serca nie wystąpiła, a mimo to znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, powinny zażywać odpowiednie lekarstwa, które chronią przed chorobą niedokrwienną serca. O rodzaju lekarstw i ich dawkowaniu decyduje zawsze lekarz, który swoją diagnozę opiera na przeprowadzonych badaniach i wywiadzie lekarskim.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze