Ile kalorii dziennie potrzebujesz?

To, ile kalorii dziennie potrzebujemy, zależy od wielu czynników. Zamiast sięgać po tabletki wspomagające odchudzanie, lepiej wiedzieć, ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać. Dzięki temu będziemy mogli ograniczyć ilość spożywanych kalorii i schudnąć. Jednak odpowiedź na pytanie, ile należy spożywać dziennie kalorii, nie jest prosta. Trzeba wykonać kilka obliczeń.

123RF

Zapotrzebowanie na kalorie

Dzienne zapotrzebowanie na kalorie zależy od bardzo wielu czynników. Wpływa na nie m.in.:

Innej liczby kalorii wymaga młoda kobieta, która karmi nowo narodzone dziecko. Innej wymaga mężczyzna w sile wieku, który pracuje fizycznie. Innej z kolei potrzebuje ktoś, kto zażywa tabletki wspomagające odchudzanie. Na szczęście, można w prosty sposób obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie.

Środki ułatwiające odchudzanie

Jakie jest moje zapotrzebowanie na kalorie?

Zanim obliczymy swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, musimy zapoznać się z ogólnymi wytycznymi. Zapotrzebowanie to zależy od płci i wieku. Wytyczne te przedstawiają się następująco:

  • kobiety w przedziale wieku 19–50 lat powinny spożywać 2200 kcal,
  • kobiety powyżej 51. roku życia powinny spożywać 1900 kcal,
  • mężczyźni w przedziale wieku 19–50 lat powinni spożywać 2900 kcal,
  • mężczyźni powyżej 51. roku życia powinni spożywać 2300 kcal.

Należy wiedzieć, że powyższe dane dotyczą kobiet oraz mężczyzn, którzy czasem ćwiczą i mają prawidłową wagę.

Aby prawidłowo obliczyć swoje zapotrzebowanie na kalorie, należy się zważyć. Ważenia dokonujemy rano przed śniadaniem, zanim się ubierzemy. W celu uzyskania jak najbardziej dokładnego wyniku, ważenia dokonujemy w trzech kolejnych dniach i wyciągamy średnią.
Kiedy znamy już wagę, mnożymy ją przez 26. Otrzymany wynik będzie liczbą kalorii, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dla osoby, która waży 90 kg, potrzebną ilością kalorii będzie 2400.

Aby dowiedzieć się, jaka jest zalecana ilość tłuszczów w diecie, należy otrzymaną liczbę kalorii podzielić przez 30. Należy w diecie unikać tłuszczów nasyconych oraz syntetycznych tłuszczów trans. Prawidłowa dieta powinna zawierać nienasycone naturalne kwasy tłuszczowe. Występują one w rybach oraz w orzechach.

Jak określić ilość zjadanych dziennie kalorii?

Skoro wiemy, jakie mamy zapotrzebowanie na kalorie, powinniśmy sprawdzić, ile kalorii znajduje się naszej codziennej diecie. W tym celu powinniśmy zapisywać wszystko, co jemy. Nie ma innego wyjścia, to najlepszy sposób, aby określić, ile kalorii dziennie przyjmuje nasz organizm.

Kiedy wiemy, ile kalorii dziennie spożywamy, pora na analizę. Jeśli spożywamy więcej kalorii niż jest to wymagane, musimy przeanalizować, co można zmienić w naszej diecie. Czego się pozbyć, a czym zastąpić niektóre produkty. Jeśli w naszej diecie są chipsy, batoniki, słodkie napoje – powinniśmy z nich od razu zrezygnować. To prawdziwe bomby kaloryczne i kiedy je usuniemy z jadłospisu lub zastąpimy je zdrowymi odpowiednikami, może się okazać, że spożywamy mniej kalorii niż jest to wymagane. To sprawi, że będziemy szybciej tracili zbędne kilogramy. Warto zastanowić się też nad uprawianiem sportu. Doskonale wpływa on na spalanie nadmiaru kalorii.

NAJSKUTECZNIEJSZE DIETY

Kiedy wiemy, ile dziennie potrzebujemy kalorii, możemy w łatwy sposób ułożyć odpowiedni jadłospis. Jesteśmy w stanie racjonalnie zaplanować swoją dietę. Zaczniemy chudnąć i może się okazać, że tabletki wspomagające odchudzanie nie będą potrzebne. Warto pamiętać, że zdrowe odżywanie to nie tylko sposób na odchudzanie i ładną sylwetkę. To także sprawdzona metoda na osiągnięcie dobrego stanu zdrowia i świetnego samopoczucia. Przy planowaniu diety warto wziąć pod uwagę swój tryb życia. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać więcej kalorii, natomiast te, które prowadzą siedzący tryb życia, powinny spożywać ich mniej. I niezależnie od trybu życia, jaki prowadzimy, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Właściwości cykorii. Cykoria - dlaczego warto jeść? Niebezpieczne tabletki na odchudzanie. Spożycie grozi zawałem serca Napisała, że akceptuje swój cellulit i została skrytykowana. “Masz go dlatego, że za dużo jesz!” Prosty Fitness [Lekcja 32] Tajemniczy gluten Dlaczego warto robić koktajle z owoców sezonowych? Piramida żywieniowa a dieta Tłuste produkty, które odchudzają Dieta kopenhaska – na czym polega? Dieta jogurtowa - co to jest i co można na niej jeść? Zasady i efekty diety oraz przykładowy jadłospis Które sposoby na odchudzanie są skuteczne? Sól, która odkwasza organizm. Przygotujesz samodzielnie Dieta lemoniadowa w pigułce

Popularne w tym tygodniu:

Dieta bez węglowodanów - co można jeść? Zasady, efekty, przykładowy jadłospis Dieta NFZ - co to jest i jak skorzystać z programu? Darmowa dieta bez logowania. Poznaj opinie Dieta redukcyjna - co to jest? Zasady, efekty, przepisy i przykładowy jadłospis Dieta trzustkowa - zasady odżywiania przy chorobach trzustki. Efekty, przepisy i jadłospis Dieta Gersona i terapia Gersona - co to jest? Jakie są zasady diety, efekty, co dozwolone, a co zabronione? Dieta karniwora - co to jest? Zasady, efekty, przykładowy jadłospis diety mięsożercy Pokolenie a sposób odżywania Dieta rozdzielna - co to jest i na czym polega? Zasady, efekty i przykładowy jadłospis Dieta sportowca - co to jest, co jeść i kiedy? Zasady diety i przykładowy jadłospis