W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeTabletki na odchudzanie zawierają substancje takie jak wapno z witaminą D i sprzężony kwas linolowy, które przyspieszają proces przemiany materii. Wśród środków odchudzających wskazać można ekspresowe herbatki odchudzające, środki hamujące łaknienie, pochłaniacze tłuszczu i preparaty wieloskładnikowe.
Co to są tabletki odchudzające?
Tabletki odchudzające to suplementy diety, które mają pomóc osobom z nadwagą w zredukowaniu wagi ciała. Większość preparatów odchudzających jest dostępna w aptekach na receptę. W sklepach można jednak zakupić suplementy diety bez recepty, które usuwają substancje toksyczne z organizmu i mają pozytywny wpływ na przemianę materii, co umożliwia spadek masy ciała.
Środki na odchudzanie są dostępne w postaci tabletek odchudzających, proszków do rozpuszczenia w wodzie, a także kapsułek. Należy pamiętać, że preparaty odchudzające nie zastąpią zdrowej diety i ćwiczeń. Mogą jedynie stanowić wsparcie dla podejmowanych działań w celu utraty zbędnych kilogramów. Jeżeli będziemy stosować wyłącznie tabletki na odchudzanie, po ich odstawieniu możemy spodziewać się, że wystąpi efekt jo-jo.
Składniki tabletek na odchudzanie
Niektóre preparaty na odchudzanie wzbudzają kontrowersje, ponieważ składniki w nich zawarte są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Należy zatem unikać środków odchudzających, które zawierają amfetaminę, kofeinę, efedrynę czy sibutraminę, ponieważ powodują one skutki uboczne (podwyższone ciśnienie, depresję, przyspieszenie akcji serca). Natomiast preparaty zawierające chrom, zieloną herbatę, guaranę i lukrecją mogą okazać się nieskuteczne. Bezpieczne tabletki zawierają takie składniki jak: diacyloglicerole, olej rybi, wapno z witaminą D i sprzężony kwas linolowy.
Diacyloglicerole to związek, który może zastępować tłuszcz występujący w pokarmach. Zdaniem naukowców osoby, które przyjmują wraz z pożywieniem niewielką ilość wapnia, są podatne na tycie. Dlatego też najlepiej dostarczać ten pierwiastek w produktach spożywczych. Z kolei sprzężony kwas linolowy powoduje zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie, ale nie wpływa na spadek wagi. Kwas ten powoduje przyrost mięśni w miejsce tkanki tłuszczowej. Preparatów na odchudzanie z kwasem linolowym nie zaleca się osobom z cukrzycą. Nie poleca się im też środków odchudzających z olejem rybim. Nie powinny ich też zażywać osoby, które są uczulone na owoce morza i stosują leki na rozrzedzenie krwi.
Rodzaje środków na odchudzanie
Poszczególne preparaty odchudzające wykazują odmienne działanie w zależności od ich składników. Można zatem wskazać środki zmniejszające łaknienie, czyli te, które zawierają błonnik na odchudzanie (pęcznieje w żołądku, co owocuje uczuciem sytości na dłużej). Wyróżnia się też tzw. pochłaniacze tłuszczu, to znaczy środki, które zawierają L-karnitynę przyspieszającą proces spalania tłuszczów. Tabletki z L-karnityną pobudzają metabolizm i obniżają cholesterol.
Z kolei preparaty wieloskładnikowe, w których składzie znajdziemy ekstrakt ze słonecznika i fasoli, a także wyciąg z grejpfruta, wpływają na przyspieszenie przemiany materii i spalanie tłuszczu. Na rynku dostępne są również ekspresowe herbatki odchudzające, które regulują trawienie.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze