Trudy pracy dietetyka
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuMateriał sponsorowany przez Kcalmar.com
Praca dietetyka nie należy do najłatwiejszych. Rosnąca konkurencja, brak uregulowania zawodu, niskie wynagrodzenia, konieczność stałego doszkalania, żmudnego bilansowania jadłospisów czy trudna współpraca z częścią pacjentów. Wszystko to sprawia, że wielu dietetyków szybko się wypala. Jak poradzić sobie w tej ciężkiej branży?
Zawód dietetyka
Zainteresowanie zdrowym odżywianiem, czytanie artykułów w internecie czy branżowych książek – to wszystko zbyt mało, aby stać się dietetykiem. Oczywiście w obliczu braku regulacji tego zawodu, na rynku znajdziemy również takich pseudofachowców. Cierpi na tym wizerunek dietetyków, którzy poświęcili swój czas i pieniądze na żmudną edukację na uczelni wyższej. Anatomia, fizjologia, patofizjologia, biochemia, parazytologia, chemia żywności – to tylko niektóre z obowiązkowych przedmiotów, jakie składają się na szkolenie przyszłego dietetyka.
Stanowią one jednak fundament do zrozumienia wielu procesów zachodzących w ludzkim organizmie, co jest niezbędne, by wiedzieć jak pomagać swoim pacjentom, a przynajmniej im nie zaszkodzić! Rynek z niecierpliwością czeka na regulację zawodu dietetyka, choć nie będzie to łatwy i jednoznaczny proces. Miejmy jednak nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu pozwoli pozbyć się pseudospecjalistów, których brak wiedzy stanowi realne zagrożenie dla pacjentów.
Stały proces rozwoju i inwestowania w siebie
Kto stoi w miejscu, ten się cofa. Jest to prawda szczególnie obecna w zawodzie dietetyka. Ilość informacji dotyczących żywności i żywienia, jakie napływają do nas ze wszystkich stron jest przytłaczająca. Łatwo jest się w nich pogubić, szczególnie, jeżeli jesteśmy w tym zakresie laikami.
Jednocześnie wiedza, o tym jak się odżywiać ma ogromne znacznie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Ten szum informacyjny dotyka również dietetyków, dlatego tak istotne są dla nich fundamenty w postaci edukacji na uczelni wyższej. Mając taką bazę, znacznie łatwiej jest odsiać prawdę od żywieniowych mitów. Oczywiście nauka stale się rozwija i wiele rzeczy jest aktualizowanych, również te dotyczące dietetyki.
To sprawia, że w tym zawodzie bardzo ważne jest śledzenie bieżących badań naukowych, zaleceń i rekomendacji oficjalnych podmiotów takich jak na przykład Instytut Żywności i Żywienia. Warto również brać udział w konferencjach i szkoleniach z zakresu dietetyki, gdzie usłyszymy o najświeższych doniesieniach ze świata żywności i żywienia. Kluczem jest jednak właściwych ich wybór, dlatego warto stawiać na sprawdzonych szkoleniowców, będących ekspertami w swojej branży.
Właściwe narzędzia i technika pracy z pacjentem
Kiedy uzbrojony w rzetelną wiedzę dietetyk rozpocznie już pracę w gabinecie, często pojawia się u niego zniechęcenie wynikające z braku odpowiedniego sprzętu czy pomysłu na współprace z pacjentem. Analizator składu ciała, miarka antropometryczna, program dla dietetyków to w zasadzie wszystko, czego potrzebuje specjalista żywienia w swoim gabinecie. Oczywiście, tak jak ze wszystkim, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania i solidnych dostawców takiego sprzętu, aby był on niezawodny i wyposażony w niezbędne funkcje.
Kolejny, niezmiernie ważny element, to kompetencje miękkie. To przede wszystkim umiejętność pracy z pacjentem (empatia, właściwe zadawanie pytań, rozwiązywanie konfliktów, kiedy pojawia się roszczeniowy klient), ale również umiejętności osobiste – radzenia sobie ze stresem, presją czasu, automotywacją.
Właściwe narzędzia i technika pracy z pacjentem
Jak więc widzimy, wszystko to sprawia, że zawód dietetyka, nie jest łatwym kawałkiem chleba. Żmudny proces (stałej!) edukacji, wysokie wymagania rynku, brak satysfakcji finansowej, wszystko to jednak rekompensuje świadomość niesienia pomocy pacjentom oraz widok efektów jakie wspólnie z nimi udaje się osiągnąć.
Materiał sponsorowany przez Kcalmar.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze