Głodówka a odchudzanie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuGłodówka to dobrowolne poszczenie, które ma na celu usunięcie toksyn z organizmu. Służy nie tylko odtruciu, ale i odmłodzeniu. Głodówka to także popularna metoda na odchudzanie. Jeżeli decydujemy się na ten sposób zwalczania tkanki tłuszczowej, powinniśmy ją przeprowadzić pod kontrolą lekarza.
Co to jest głodówka?
Głodówka polega na świadomym zrezygnowaniu z jedzenia po to, by usunąć toksyny z organizmu. Dobrowolne poszczenie pomaga w zachowaniu wewnętrznej homeostazy. Prawdziwa lecznicza głodówka polega jedynie na piciu wody (najlepiej wybrać tę niskozmineralizowaną, ewentualnie ziołowe herbatki). Woda działa oczyszczająco i wypłukuje trujące substancje. Do oczyszczenia organizmu wystarczy jednodniowa głodówka, ale są osoby, które poszczą przez wiele dni, a nawet tygodni. Podczas głodówki warto uprawiać jogę lub medytować.
Jeżeli planujemy przeprowadzić głodówkę, na tydzień przed jej rozpoczęciem powinniśmy wprowadzić lekką dietę, która przygotuje organizm na poszczenie. Należy zatem zrezygnować z mięsa, nabiału, tłustych dań i słodyczy. W trakcie poszczenia warto spacerować, dotleniać organizm, zadbać o odpowiednią liczbę godzin snu. Wieczorem każdego dnia głodówki należy wziąć prysznic z masażem, aby usunąć toksyny, które przez pory wydostały się na powierzchnię skóry. Po zakończeniu postu należy stopniowo powracać do normalnego jedzenia – najpierw pijemy wywary z warzyw, a dopiero potem włączamy gotowane ziemniaki.
Zalety głodówki
Dobrowolna głodówka lecznicza nie ma złego wpływu na zdrowie człowieka; pomaga organizmowi zregenerować się. W czasie spalania produktów żywnościowych powstają produkty uboczne, które są usuwane z krążącą limfą i krwią. Jednak, jeśli w nadmiarze spożywamy tłuste potrawy, palimy papierosy i nadużywamy kawy, organizm może mieć kłopoty z przetwarzaniem szkodliwych substancji. Na skutek kumulacji toksyn pojawiają się problemy z krążeniem i zaburzenia trawienia. Mogą wystąpić dolegliwości bólowe głowy i stawów. Nadmiar szkodliwych substancji powoduje, że cera szarzeje. Wówczas warto zdecydować się na rozsądny post.
W czasie głodówki nie dostarczamy organizmowi pożywienia. Zgromadzone toksyny i tłuszcz zostają spalane lub wykorzystane do usprawnienia pracy narządów wewnętrznych. Zjawisko to nosi nazwę efektu autolizy, czyli procesu trawienia własnych komórek – najpierw tych, bez których organizm może prawidłowo funkcjonować, potem tych, które są mu potrzebne do życia. Przed zupełną autolizą organizmu chronią bariery stosowane przez układ odpornościowy.
Zalecenia do głodówki
Głodówka lecznicza jest rekomendowana osobom z:
- cellulitem,
- bólami migrenowymi,
- alergią,
- predyspozycjami do infekcji dróg oddechowych,
- chorobami skóry (na przykład trądzikiem),
- chorobami przewodu pokarmowego (na przykład nieżytem żołądka),
- chorobami układu krążenia (na przykład nadciśnieniem).
Przeciwwskazania do głodówki
Dobrowolnego poszczenia nie zaleca się:
- nastolatkom,
- osobom starszym,
- kobietom w ciąży,
- matkom karmiącym niemowlęta piersią,
- osobom po ciężkich operacjach,
- chorym psychicznie,
- cukrzykom,
- chorym na nadczynność tarczycy,
- chorym na nowotwory
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze