Co jest dobre na odchudzanie? Produkty dobre na odchudzanie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuCo jest dobre na odchudzanie? Co najlepiej odchudza? W walce ze zbędnymi kilogramami ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Jadłospis na odchudzanie powinien zawierać wybrane owoce i warzywa, które wyróżniają się niską kalorycznością i niskim indeksem glikemicznym.
Owoce na odchudzanie
W zdrowej diecie powinny znaleźć się pomarańcze, które stanowią alternatywę dla słodyczy. Warto jeść te owoce, ponieważ są bogate w błonnik (zmniejsza łaknienie i obniża poziom złego cholesterolu). Pomarańcze sprzyjają detoksykacji organizmu, oddziałując pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową. Warto włączyć je do jadłospisu diety odchudzającej, ponieważ 100 gramów pomarańczy to jedynie 47 kilokalorii.
Cytryna może stanowić podstawę napoju, który wypijany na czczo wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami. Owoc ten jest bogaty w witaminę C i antyoksydanty, które pomagają zachować dobrą kondycję. Cytryna zawiera również terpeny, które pobudzają produkcję śliny, a tym samym zwiększają aktywność enzymów trawiennych. Woda z sokiem z cytryny zmniejsza apetyt, a także przeciwdziała zaparciom.
Jako niskokaloryczną przekąskę między posiłkami warto wybrać arbuza. To źródło wody i witamin, które bardzo dobrze zaspokaja głód. Można wykorzystać zatem ten owoc do przygotowania sorbetów i koktajli, zwłaszcza latem, kiedy wysoka temperatura sprawia, że szybciej tracimy wodę. W 100 gramach arbuza znajduje się około 30 kilokalorii.
W diecie odchudzającej nie powinno zabraknąć grejpfrutów, które są bogate w minerały i witaminy. Jeżeli zjemy ten owoc na śniadanie, pobudzimy układ trawienny do pracy i przyspieszymy redukcję tkanki tłuszczowej. Co ciekawe, dieta grejpfrutowa jest szczególnie popularna w krajach Ameryki Północnej.
Podczas odchudzania organizm potrzebuje przeciwutleniaczy, błonnika, minerałów i witamin. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są jabłka zawierające kwas jabłkowy i cytrynowy, które pobudzają proces trawienia. Ponadto te owoce bogate są w pektyny (oczyszczają organizm) i flawonoidy (eliksir młodości).
Warzywa na odchudzanie
Seler to źródło ponad 80 składników odżywczych. Co ciekawe, ma dwa razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. W 100 gramach tego warzywa znajduje się zaledwie 16 kilokalorii. W dobrej diecie na odchudzanie nie powinno zabraknąć surowego selera (gotowanie zwiększa indeks glikemiczny warzywa do 85; osoby na diecie odchudzającej powinny jeść produkty, których wskaźnik nie przekracza 50).
W kapuście znajduje się wiele substancji odżywczych o małej wartości kalorycznej. Warzywo to mieści śladowe ilości węglowodanów i nie zawiera tłuszczu, którego miejsce zajmuje błonnik — podstawowy składnik diety na odchudzanie.
Szparagi mogą stanowić przekąskę albo dodatek do dania głównego. W 100-gramowej porcji tego warzywa jest tylko 20 kilokalorii. Szparagi są pożywne (zawierają białko). Są źródłem takich pierwiastków jak: magnez, żelazo i potas, a także witamin.
W jadłospisie zdrowej diety odchudzającej należy uwzględnić buraki (100 gramów to tylko 43 kilokalorie), które nie tylko wspomagają proces odchudzania, ale są źródłem energii. Osoby, które łączą zdrową dietę z aktywnością fizyczną, powinny zjadać porcję buraków przed treningiem. W ten sposób wzmocnią wytrzymałość. Zawarte w burakach pektyny wspomagają przemianę materii i usuwanie toksyn.
Ogórki warto jeść latem, ponieważ zaspokajają głód i pragnienie. Warzywo to korzystnie oddziałuje na trawienie i przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Należy jeść je ze skórką, w której znajdują się sterole zwalczające zły cholesterol. W 100 gramach ogórków znajduje się tylko 16 kilokalorii.
Kalafior to źródło błonnika, witamin i mikroelementów (100 gramów to 25 kilokalorii). Najlepiej jeść to warzywo na surowo, ale jeśli decydujemy się poddać je obróbce termicznej, czas gotowania na parze nie powinien być długi, by zachować zawarte w nim substancje odżywcze.
Aby przyspieszyć efekty odchudzania, w diecie nie powinno zabraknąć pomidorów, które należą do warzyw o niskiej kaloryczności (17 kilokalorii w 100 gramach) i o niskim indeksie glikemicznym. Warzywa te są źródłem potasu — pierwiastka, który usuwa nadmiar wody z organizmu, sprzyjając spadkowi masy ciała.
Marchew w 90 proc. składa się z wody; zawiera też dużo białka i niewielkie ilości tłuszczu. Jest niskokaloryczna. Marchew to źródło pektyny, która przyspiesza proces trawienia tłuszczów. W 100-gramowej porcji marchewki znajdują się 34 kilokalorie.
Do przygotowania surówek i sałatek warto wykorzystywać rzepę (100 gramów tego warzywa to zaledwie 28 kilokalorii), ponieważ jest bogata w związki wspomagające pracę jelit i żołądka. Wyciąg z rzepy stanowi składnik preparatów odchudzających.
Brokuł to najbardziej charakterystyczny składnik zdrowego żywienia (24 kilokalorie w 100 gramach). To zasługa witamin, błonnika, mikroelementów, które powodują, że brokuły nie tylko sprzyjają odchudzaniu, ale są przeciwutleniaczami.
Osoby borykające się z dodatkowymi kilogramami powinny włączyć do zdrowego jadłospisu brukselkę, dzięki której unikną napadów wilczego głodu. Filiżanka brukselki odpowiada 1/5 dziennego zapotrzebowania na błonnik, który odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania.
Właściwości prozdrowotne cebuli znane są od lat (wykorzystujemy ją w walce z przeziębieniem). Odchudzające działanie cebuli wynika z zawartości chromu, który ogranicza apetyt na słodycze. Ponadto wyrazisty smak tego warzywa pozwala szybciej zaspokoić głód.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze