Najlepsze tłuszcze na utratę wagi - jaki olej na odchudzanie?
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temu • 1 komentarzOdpowiednie rodzaje olejów pomogą nie tylko stłumić głód i przyspieszyć metabolizm, ale także wspomagają wchłanianie witamin czy składników mineralnych przez organizm. Na rynku wciąż pojawiają się nowe rodzaje tłuszczów i czasami bardzo trudno zdecydować się, który będzie najlepszy. Jakie są najlepsze tłuszcze na utratę wagi? Warto wiedzieć, że przede wszystkim tłuszcze dzielimy na dwa rodzaje - nasycone i nienasycone. Te pierwsze mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Z kolei tłuszcze nienasycone to te, które podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi i są odpowiedzialne za nadwagę i otyłość. Tych powinieneś unikać. Poniżej dowiesz się, jaki olej na diecie stosować najlepiej.
Olej na odchudzanie - jaki wybrać? Jakie występują oleje w diecie? Oto odpowiedzi.
Olej konopny
Olej konopny nadaje się przede wszystkim do spożywania na surowo. Będzie idealnym dodatkiem do sałatek czy zdrowych koktajli. Oprócz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 zawiera cenne dla zdrowia i urody witaminy: A, E, C, K, witaminy z grupy B oraz składniki mineralne takie jak magnez, wapń czy cynk. Olej konopny obniża cholesterol we krwi i wspomaga odchudzanie, gdyż zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Olej kokosowy
Wyciąg z miąższu świeżych kokosów to tropikalne źródło tłuszczów nasyconych oraz kwasu laurynowego, który szybciej przekształca się w energię niż inne rodzaje tłuszczu. Olej kokosowy z powodzeniem możemy stosować w kosmetyce. Nie jest on jednak, wbrew obecnie panującej modzie, najlepszym tłuszczem stosowanym w naszej kuchni.
Owszem, wytwarza się z niego tzw. tłuszcze MCT, które są bardzo pomocne w niektórych chorobach oszczędzających jelita. Odżywiają one chorego np. w chorobie Leśniowskiego-Crohna, jednak dla zdrowych osób dostarczają duża dawkę energii, której nie jesteśmy w stanie wydatkować. Przyczyniają się tym samym do rozwoju nadwagi i otyłości oraz pogorszenia parametrów cholesterolu w badaniach ambulatoryjnych.
Olej z orzechów ziemnych
Olej z fistaszków jest pełen kwasu oleinowego, który przyczynia się do zmniejszenia apetytu, a tym samym do utraty masy ciała. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine udowodniły, że ten konkretny rodzaj tłuszczu wpływa także na lepszą pamięć. Doskonale nadaje się do smażenia potraw w woku i na patelni.
Olej z awokado
Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięcza tłuszczom jednonienasyconym, które są zdrowe dla serca, pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi i zmniejszyć uczucie głodu. Awokado zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, a także potas, który pomaga pozbyć się przykrych dolegliwości jelitowych takich jak np. wzdęcia. Używaj go jako oleju do sałatek, gdyż świetnie wzbogaci ich smak o słodko-gorzki aromat. Doskonale nadaje się do pieczywa, ryb oraz domowej pizzy. Będzie też doskonałym dodatkiem do owoców takich jak arbuz, grejpfrut czy pomarańcza.
Olej makadamia
Olej makadamia znalazł już swoje miejsce na półce każdej kosmetykoholiczki, ale w kuchni jest wciąż niedoceniany. Zupełnie niesłusznie. Aż 84 proc. oleju makadamia to tłuszcze jednonienasycone, w których bardzo dużo miejsca zajmują kwasy tłuszczowe omega-3. To również źródło fitosteroli czyli związków, które wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów. Olej makadamia najlepiej nadaje się do pieczenia, smażenia i gotowania.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek wpływa na zwiększenie we krwi serotoniny — hormonu związanego z uczuciem sytości. W jej składzie znajdziemy polifenole czyli przeciwutleniacze, które pomagają w zwalczaniu wielu chorób takich jak np. osteoporoza. Dobrej jakości oliwa z oliwek powinna wejść na stałe do naszej kuchni jako główny składnik dressingu do sałatek. Warto ją też dodawać do dań z gotowanych warzyw. Pamiętajmy jednak, aby nie podgrzewać jej do zbyt wysokich temperatur, gdyż traci wtedy swoje właściwości zdrowotne.
Olej z orzechów włoskich
Badania wykazały, że dieta bogata w ten rodzaj tłuszczu pomaga walczyć ze stresem i utrzymać właściwe ciśnienie krwi. Olej z orzechów włoskich jest bogaty w kwasy tłuszczowe, który przyspieszają metabolizm i pomagają w szybszym spalaniu kalorii. Wymieszaj go z octem winnym, oliwą z oliwek, kminkiem oraz szczyptą soli, pieprzu i zrób przepyszny sos do ulubionej sałatki. Pamiętaj, aby stosować go tylko na zimno, gdyż wysoka temperatura nie wpływa korzystnie na jego właściwości.
Olej rzepakowy
Według badań opublikowanych w "Experimental Biology and Medicine" osoby, których dieta jest bogata w olej rzepakowy, mają większe szanse na wygranie walki z rakiem, artretyzmem i astmą. To olej bogaty również w kwasy alfa-linolenowy oraz omega-3, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej wagi. Można na nim smażyć, piec, ale jego neutralny smak pozwala używać go także do sosów sałatkowych.
Olej lniany
To tłuszcz, który zawiera niezbędne do utrzymania prawidłowej masy ciała kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo zmniejsza ryzyko chorób serca dzięki utrzymaniu naczyń krwionośnych w dobrej formie. Dowiedziono, że smarowanie nim ręki zwalcza zespół cieśni nadgarstka i zmniejsza ból. Olej lniany nie zmienia swoich właściwości pod wpływem ciepła i dlatego można stosować go zarówno na zimno, jak i na gorąco.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze