Właściwości orzechów makadamia
SYLWIA STACHURA • dawno temuW bardzo twardej łupinie kryją się niezwykłe orzechy – okrągłe, o lekko słodkim, maślanym smaku. Makadamia pochodzą z Australii i są uznawane za jedne z najsmaczniejszych i najbardziej wartościowych orzechów na świecie. To źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, witamin, związków mineralnych i antyoksydantów. Wystarczy zjeść kilka, aby dostarczyć sobie porcję prozdrowotnych składników. Jakie właściwości mają orzechy makadamia?
Dla zdrowia serca
Orzechy makadamia zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są bardzo ważne dla zdrowia układu krążenia. Redukują poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie czy zawał serca.
Ochrona przed nowotworami
Małe, okrągłe orzechy to prawdziwa skarbnica antyoksydantów. Dlaczego ich potrzebujemy? Substancje te niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za wiele chorób, m.in. cukrzycę czy nowotwory. Im więcej antyoksydantów w codziennej diecie, tym mniejsze ryzyko, że zachorujemy na raka. Poza tym przeciwutleniacze pełnią również inną ważną funkcję – opóźniają procesy starzenia się organizmu.
Zobacz też: Najlepsze orzechy na utratę wagi
Orzechy dla urody
Jedzenie orzechów makadamia może pomóc zachować młody wygląd. To zasługa silnych przeciwutleniaczy – witamin A i E, bezcennych dla urody. Dzięki nim skóra jest nawilżona i elastyczna, włosy błyszczące, a paznokcie mocne i zdrowe. Nie należy jednak przesadzać z ilością – w 100 gramach makadamia znajduje się aż 700 kalorii. Orzechy składają się głównie ze zdrowych tłuszczów, ale nie można zapominać, że nawet one są tuczące.
Bez obaw można za to korzystać z oleju z orzechów makadamia, który jest składnikiem wielu kosmetyków. Zmiękcza, nawilża, regeneruje naskórek. Sprawdza się też w pielęgnacji zniszczonych włosów – wygładza kosmyki i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
Zobacz też: Wartość żywieniowa orzechów — czy warto je jeść?
Bogactwo mikroelementów
Porcja orzechów makadamia dostarcza organizmowi wielu składników mineralnych: wapnia, fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, selenu i cynku. Warto wiedzieć, że 100 gramów orzechów pokrywa 180 proc. dziennego zapotrzebowania na mangan. Pierwiastek ten jest ważny dla zdrowia układu nerwowego – niweluje zmęczenie, poprawia nastrój i zapobiega zaburzeniom depresyjnym. Pozytywnie wpływa również na libido.
Twardy jak makadamia
Największym minusem orzechów makadamia jest cena – za kilogram trzeba zapłacić około 130–150 złotych. Obecnie można je kupić w dużych marketach oraz przed internet. Orzechy dostępne w sklepach są gotowe do spożycia – sprzedaje się je w tej formie, ponieważ mają bardzo twardą łupinę, której trudno byłoby się pozbyć samodzielnie. W Australii łupin używa się do produkcji energii elektrycznej. Orzechy należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu, aby dłużej zachowały smak i właściwości. Zostawione w cieple i na słońcu szybko jełczeją.
Jak wykorzystać orzechy makadamia w kuchni?
Orzechy makadamia świetnie smakują jedzone solo – są aromatyczne, lekko słodkie i maślane, a przy tym bardzo chrupiące. Warto je lekko podprażyć na patelni i dodawać do różnych potraw – sałatek, deserów, lodów, jogurtu. Można z nich też masło orzechowe – wystarczy miksować orzechy przez kilka minut w blenderze, aż do uzyskania gładkiej, kremowej konsystencji. Olej z orzechów makadamia nadaje się nie tylko do pielęgnacji skóry i włosów, ale również do jedzenia. Można nim zastąpić oliwę z oliwek w sosach do sałatek oraz stosować do smażenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze