Właściwości orzechów kola. Mogą zastąpić "małą czarną"
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temuKiedy za oknem szaro i plucha, pragnieniem wielu z nas jest kubek gorącej kawy, która postawi nas na nogi i pomoże przeżyć kolejny jesienny dzień. Jeśli jednak czujesz, że twój organizm przyjmuje zbyt duże ilości kawy, wypróbuj orzechy kola, które pobudzą cię równie skutecznie. W dodatku poprawią twoją odporność i wspomogą trawienie.
Nie mylisz się, jeśli wiążesz nazwę z popularnym napojem gazowanym. Kiedyś rzeczywiście orzechy stanowiły jego skład, jednak obecnie zostały zastąpione chemicznymi zamiennikami. Orzechy kola są owocem wiecznie zielonego drzewa o tej samej nazwie, które rośnie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Afryki.
Co w nich znajdziemy?
Orzechy, które możemy kupić w sklepach zielarskich i tych z naturalnymi produktami, zawierają przede wszystkim kofeinę i teobrominę, czyli substancje pobudzające. Oprócz tego znajdziemy w nich też magnez, wapń, potas oraz białko i tłuszcze. Dzięki zawartości tych składników na całym świecie orzechy kola stosowane są jako remedium na zmęczenie, nieświeży oddech, problemy z trawieniem, a nawet… kaca.
Zobacz też: Najlepsze zamienniki kawy
Właściwości i zastosowanie
Najczęściej jednak orzechy kola wymieniane są jako produkt pobudzający i dodający energii. Nic dziwnego – jedna sztuka zawiera nawet 3 proc. kofeiny oraz 2 proc. teobrominy. Te substancje nie tylko pobudzą zmęczony organizm, ale poprawią też koncentrację i pamięć. Orzechy kola doskonale sprawdzą się także w problemach z trawieniem i zaparciami. Pozbędą się zalegających w jelitach złogów i poprawią ich perystaltykę.
Stymulują do produkcji większych ilości kwasu żołądkowego, dzięki czemu nawet tłuste i ciężkostrawne jedzenie jest szybciej trawione i usuwane z naszego organizmu. Orzechy kola poprawią też krążenie, a jedno z badań opublikowanych w "Journal of Bioscence and Medicines" udowodniło ich właściwości bakteriobójcze. Mogą być więc stosowane pomocniczo przy infekcjach.
Zobacz też: Jedząc regularnie orzechy unikniesz nadwagi i otyłości. Nowe badania
Nie dla każdego
Chociaż orzechom kola udowodniono szereg prozdrowotnych właściwości, nie są one bezpieczne dla wszystkich. Osoby uczulone na orzechy powinny ich unikać. Jeśli po zjedzeniu pojawi się wysypka, trudności w oddychaniu lub rozstrój żołądka, od razu skonsultuj się z lekarzem.
Na orzechy kola powinni uważać pacjenci z nadciśnieniem lub chorobami serca, ze względu na ich pobudzający charakter. To samo dotyczy osób walczących z bezsennością. Wysokie stężenie kofeiny może pobudzać centralny układ nerwowy i utrudniać sen, zwłaszcza u osób wrażliwych na kofeinę. Oprócz wyższego ciśnienia krwi i problemów ze snem, do skutków ubocznych spożywania orzechów kola można zaliczyć drżenie rąk, zahamowanie apetytu, a także nudności i biegunkę.
Obecnie orzechy kola możemy kupić w formie proszku lub w całości. Ich cena to ok. 10 zł za 100 g. Dostępne są w sklepach internetowych ze zdrową żywnością. Smak może nieco zniechęcić, chociaż gorycz zmienia się w słodycz, im dłużej będziemy je żuć. Znacznie wygodniejsza będzie forma proszku. Zalecana dawka dziennego spożycia nie powinna przekraczać 6 g, a więc ok. łyżeczki proszku. Mieszamy go z wodą, koktajlem lub jogurtem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze