Sposoby na poprawę metabolizmu

Odchudzanie nie jest zazwyczaj proste ani przyjemne. Aby cieszyć się jego efektami, trzeba sporo wyrzeczeń. Bardzo często dieta, niestety, nie kończy się sukcesem. Część osób uważa, że za brak dobrych efektów odpowiada zła przemiana materii, a zdrowa dieta to za mało, aby schudnąć. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście metabolizm odpowiada za kłopoty z uzyskaniem wymarzonej wagi? Czy zdrowa dieta to za mało?

123RF

Od czego zależy metabolizm?

Przemiana materii jest niezwykle skomplikowanym i złożonym procesem. Biorą w niej udział hormony oraz enzymy. Odpowiadają za przetwarzanie pożywienia na paliwo dla organizmu oraz określają, jak efektywnie spalane są kalorie. Metabolizm odpowiada za tempo przybierania lub tracenia na wadze.

Tempo przemiany materii jest różne u każdego człowieka. Mają na nie wpływ różne czynniki, m.in.:

  • wiek – metabolizm zwalnia o pięć procent, kiedy przekroczymy czterdziesty rok życia,
  • płeć – mężczyźni w spoczynku spalają więcej kalorii niż kobiety,
  • ilość mięśni – im więcej tkanki mięśniowej, tym lepszy i szybszy metabolizm,
  • genetyka – niektóre osoby są genetycznie uwarunkowane i przemiana materii przebiega u nich wolniej,
  • defekt w gruczole tarczycy – bardzo rzadko występujące schorzenie, które może wpływać na znaczne spowolnienie metabolizmu.

Warto wiedzieć, że wraz z każdym kolejnym kilogramem przemiana materii przyspiesza. Dodatkowy ciężar, który się pojawiał, zmusza organizm do cięższej pracy. Dlatego też na początku diety łatwiej jest zrzucać wagę niż na jej późniejszych etapach. U osób z bardzo dużą nadwagą metabolizm działa bardzo szybko. Wystarczy więc niewielka zmiana nawyków żywieniowych, aby utrata wagi była niemal natychmiastowa. Kiedy organizm utraci nadmiarowe ilości tłuszczu, spali mięśnie, będzie potrzebował mniej kalorii do prawidłowego działania. Dlatego po zakończeniu diety bardzo często pojawia się efekt jo-jo. Na szczęście, zdrowa dieta jest w stanie przed nim ochronić.

Sposoby na poprawę metabolizmu

Aby przyspieszyć przemianę materii, warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów. Najlepszym sposobem na przyspieszenie metabolizmu są ćwiczenia fizyczne. Pozwalają one w krótkim czasie spalić dużo kalorii. Wzmocnienie mięśni jest najlepszym sposobem na poprawę metabolizmu. Zużywają one znacznie więcej kalorii niż tłuszcz, nawet jeśli nic nie robimy.

Jak ćwiczą gwiazdy?

Decydując się na określony rodzaj wysiłku fizycznego, należy pamiętać, że krótki wysiłek aerobowy pozwala na spalenie większej ilości kalorii podczas treningu. Natomiast rozbudowanie tkanki mięśniowej będzie wpływało ciągle na spalanie kalorii. Większe mięśnie pozwalają także na to, aby zjeść więcej i nie przybrać na wadze. Kobiety nie powinny się obawiać treningu siłowego. Nie wpłynie on negatywnie na ich sylwetkę i nie stracą kobiecego wyglądu. Umiarkowany trening siłowy jest bardzo wskazany.

Warto wiedzieć, że należy jeść częściej, gdyż wtedy można schudnąć. Zdrowa dieta opiera się na małych porcjach i częstych, regularnych posiłkach. To wszystko korzystnie wpływa na metabolizm i jesteśmy w stanie spalać więcej kalorii. Im przerwy między posiłkami są dłuższe, tym wolniejsza staje się przemiana materii. Jeśli przerwy te będą bardzo długie, a posiłki obfite, organizm potraktuje posiłek, jakbyśmy głodowali i zacznie magazynować kalorie na wszelki wypadek. Dlatego warto zastosować się do tego i jeść posiłki o określonych porach.

Czasem słyszymy o produktach spożywczych, które mają „cudowne” działanie i bardzo poprawiają przemianę materii. Uważa się, że używanie ostrej papryki lub picie zielonej herbaty sprzyja metabolizmowi. Warto wiedzieć, że każdy rodzaj jedzenia wpływa na poprawę przemiany materii. Zwłaszcza podczas pierwszej godziny po posiłku. Potrzeba 25 proc. więcej energii do trawienia białek, więc przekąska je zawierająca skuteczniej przyspiesza metabolizm niż baton o tej samej zawartości kalorycznej. Nie udowodniono jednak naukowo, że jakikolwiek produkt wyraźnie poprawia przemianę materii na stałe. Wyniki niektórych badań wskazują, że takie właściwości mogą mieć bardzo pikantne potrawy. O 20 proc. przyspieszają one metabolizm po posiłku. To przyspieszenie metabolizmu utrzymuje się jednak tylko przez trzydzieści minut. Nie odnotowano jednak, aby efekt ten utrzymywał się przez dłuższy czas.

Lekarze i dietetycy zgodnym chórem twierdzą, że najlepszymi sposobami na przyspieszenie przemiany materii są: ćwiczenia fizyczne i wzmacnianie mięśni, częste spożywanie posiłków bogatych w białka i prowadzenie aktywnego trybu życia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Przekąski, które zmniejszają apetyt Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających? Wpływ wody na odchudzanie Wpływ kofeiny na odchudzanie Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania Wybierz odpowiednie tabletki na odchudzanie Owoce, które pomogą ci schudnąć Zaburzenia flory bakteryjnej a odchudzanie Odchudzanie a depresja Najlepsze suplementy odchudzające Zasady zdrowego odchudzania, których musisz przestrzegać Mniej jedz, więcej się ruszaj – główna zasada odchudzania Zdrowe przekąski – które wybrać? Kto pomoże ci w odchudzaniu? Zielona dieta a odchudzanie